Polscy rolnicy są załamani. Tak źle nie było od 23 lat!
Nastroje rolników są fatalne. Potwierdzają to naukowcy z SGH, którzy oceniają, że mamy największe od 23 lat załamanie koniunktury w polskim rolnictwie!
Sytuacja w polskim rolnictwie jest fatalna. Rolników dobijają wysokie koszty środków produkcji, m.in. nawozów, pasz, paliwa czy prądu. Nakładów nie są w stanie pokryć nawet rekordowe ceny skupu. To powoduje, że rolnicy w ogóle nie myślą o przyszłości i rozwoju swoich gospodarstw, a skupiają się jedynie na przetrwaniu najbliższych miesięcy.
Złe nastroje rolników potwierdzają także naukowcy z Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej. Z ich analizy wynika, że wartość wskaźnika koniunktury rolnej wynosi, -23,7 pkt, i jest najniższa od I kwartału 2009 r.
Rolnicy tracą nadzieję i nie widzą przyszłości dla swoich gospodarstw
Spadek wartości wskaźnika koniunktury jest rezultatem pogłębiania się pesymizmu rolników. Wartość wskaźnika zaufania, jednej z dwóch składowych ogólnego wskaźnika koniunktury, jest niższa niż w I kwartale o 4,7 pkt, a od wartości sprzed roku aż o 34,2 pkt. Poziom nastrojów w rolnictwie jest najniższy od IV kwartału 1999 r.
Niemal 90% gospodarstw rolnych ocenia swoje perspektywy ekonomiczne negatywnie. Na nastroje wpływa przede wszystkim wzrost kosztów produkcji rolnej, utrzymania gospodarstwa i trudności ze zbytem niektórych produktów rolnych po zadowalającej cenie. Oceny bieżącej sytuacji finansowej, formułowane przez uczestników badania, są najgorsze od lat 90.
Jakie są konsekwencje zapaści w rolnictwie?
W konsekwencji ponownie zmalały wydatki na zakup obrotowych środków produkcji: pasz, nawozów i środków ochrony roślin oraz nakłady na inwestycje w rozbudowę majątku produkcyjnego, osiągając najniższe lub bliskie najniższym poziomy w historii badania koniunktury rolnej przez IRG SGH. Głównie na skutek wzrostu stóp procentowych rekordowo niska jest również skłonność do zaciągania kredytów na finansowanie produkcji.
Największy kryzys w rolnictwie od 14 lat
Obecne wartości wszystkich podstawowych wskaźników jakościowych wskazują, że mamy do czynienia z kryzysem w polskim rolnictwie o skali zbliżonej do kryzysu z lat 2008/2009. Choć rolnicy spodziewają się wzrostu dochodów w kolejnym kwartale, ich oceny rozwoju sytuacji w najbliższej przyszłości są ponure.
wk
fot: envato.pl
Najważniejsze tematy