Polscy rolnicy są załamani. Tak źle nie było od 23 lat!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Polscy rolnicy są załamani. Tak źle nie było od 23 lat!

22.06.2022autor: wk

Nastroje rolników są fatalne. Potwierdzają to naukowcy z SGH, którzy oceniają, że mamy największe od 23 lat załamanie koniunktury w polskim rolnictwie!

Sytuacja w polskim rolnictwie jest fatalna. Rolników dobijają wysokie koszty środków produkcji, m.in. nawozów, pasz, paliwa czy prądu. Nakładów nie są w stanie pokryć nawet rekordowe ceny skupu. To powoduje, że rolnicy w ogóle nie myślą o przyszłości i rozwoju swoich gospodarstw, a skupiają się jedynie na przetrwaniu najbliższych miesięcy. 

Złe nastroje rolników potwierdzają także naukowcy z Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej. Z ich analizy wynika, że wartość wskaźnika koniunktury rolnej wynosi, -23,7 pkt, i jest najniższa od I kwartału 2009 r.

r e k l a m a

Rolnicy tracą nadzieję i nie widzą przyszłości dla swoich gospodarstw

Spadek wartości wskaźnika koniunktury jest rezultatem pogłębiania się pesymizmu rolników. Wartość wskaźnika zaufania, jednej z dwóch składowych ogólnego wskaźnika koniunktury, jest niższa niż w I kwartale o 4,7 pkt, a od wartości sprzed roku aż o 34,2 pkt. Poziom nastrojów w rolnictwie jest najniższy od IV kwartału 1999 r.

Niemal 90% gospodarstw rolnych ocenia swoje perspektywy ekonomiczne negatywnie. Na nastroje wpływa przede wszystkim wzrost kosztów produkcji rolnej, utrzymania gospodarstwa i trudności ze zbytem niektórych produktów rolnych po zadowalającej cenie. Oceny bieżącej sytuacji finansowej, formułowane przez uczestników badania, są najgorsze od lat 90.

Jakie są konsekwencje zapaści w rolnictwie?

W konsekwencji ponownie zmalały wydatki na zakup obrotowych środków produkcji: pasz, nawozów i środków ochrony roślin oraz nakłady na inwestycje w rozbudowę majątku produkcyjnego, osiągając najniższe lub bliskie najniższym poziomy w historii badania koniunktury rolnej przez IRG SGH. Głównie na skutek wzrostu stóp procentowych rekordowo niska jest również skłonność do zaciągania kredytów na finansowanie produkcji.

Największy kryzys w rolnictwie od 14 lat 

Obecne wartości wszystkich podstawowych wskaźników jakościowych wskazują, że mamy do czynienia z kryzysem w polskim rolnictwie o skali zbliżonej do kryzysu z lat 2008/2009. Choć rolnicy spodziewają się wzrostu dochodów w kolejnym kwartale, ich oceny rozwoju sytuacji w najbliższej przyszłości są ponure.

wk
fot: envato.pl

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicza pasja gwiazd. Którzy celebryci z Hollywood pracują na własnych gospodarstwach?

Wiele znanych i lubianych osób szuka odskoczni od życia w blasku fleszy. Dla niektórych z nich oazą stają się domy na wsi, które zamieniają w gospodarstwa z prawdziwego zdarzenia. Kto spośród zagranicznych celebrytów spełnia się jako rolnik na własnej farmie?

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Przywrócenie cła na zboża z Ukrainy to dobre hasło, ale nie pomoże polskim rolnikom

Minister rolnictwa obiecał rolnikom, że będzie zabiegał o przywrócenie cła na zboża z Ukrainy. Ale potrwa to przynajmniej pół roku i będzie dotyczyć tylko pszenicy. Na pewno rolnicy nie skorzystają na "przywróceniu cła" na kukurydzę czy rzepak. Dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)