Półki regionalne w supermarketach mają pomóc lokalnym producentom żywności
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Półki regionalne w supermarketach mają pomóc lokalnym producentom żywności

25.02.2021

Klub parlamentarny Lewicy posła Krzysztofa Gawkowskiego przygotował Projekt założeń ustawy o półkach regionalnych. Projektowana ustawa ma na celu wsparcie lokalnych producentów żywności, a także promowanie lokalnej kultury kulinarnej poprzez wprowadzenie obowiązku stworzenia tzw. półek regionalnych w sklepach. Na tych półkach miałyby się znaleźć produkty wytwarzane i pochodzące z regionu, w którym dany sklep się znajduje.

W jakich sklepach miałyby pojawić się półki regionalne?

Półki regionalne musiałyby utworzyć obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży przekraczającej 250 m2, prowadzące sprzedaż detaliczną z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych. Długość półek miałaby być określana według ilorazu pierwiastka z powierzchni obiektu handlowego i liczby 3. Tak więc, jeśli sklep miałby powierzchnię ok. 260 m2, długość półek miałaby wynieść ok. 85 m. Projekt zakłada, aby na sprzedawców środków spożywczych nałożyć obowiązek prowadzenia sprzedaży produktów rolnych, środków spożywczych lub napojów spirytusowych znajdujących się w rejestrach gwarantowanych tradycyjnych specjalności, w rejestrze chronionych nazw pochodzenia oraz chronionych oznaczeń geograficznych lub na liście produktów tradycyjnych. Obroty z takiej sprzedaży miałyby wynosić przynajmniej 5%. Za sprzedawcę środków spożywczych miałby być uznawany podmiot prowadzący przedsiębiorstwo spożywcze, w zakresie sprzedaży żywności o powierzchni sprzedaży powyżej 250 m2, w której przychody ze sprzedaży produktów rolnych, środków spożywczych lub napojów spirytusowych stanowią co najmniej 50% przychodów.

r e k l a m a

Projekt półek regionalnych jest jak najbardziej trafny

W opinii Tadeusza Proczka, członka Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy oraz członka Rady Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, prezesa OSM w Grodzisku Mazowieckim, projekt półek regionalnych jest jak najbardziej zasadny i powinien być mocno wspierany.

Jest on korzystny zarówno dla producentów żywności, jak też konsumentów i jest właśnie początkiem edukacji konsumentów „popieraj swoje regionalne – krajowe itp”. Z kolei projekt pisma wypracowanego przez „Porozumienie dla mleczarstwa” w sprawie „Projektu założeń ustawy o półkach regionalnych” moim zdaniem jest nie do zaakceptowania przez KSM. Argumenty zawarte w tym piśmie nie odzwierciedlają stanu faktycznego, a wręcz są nieprawdziwe i szkodzą już raczkującemu wdrażaniu w niektórych sieciach produktu regionalnego na wydzielonych półkach, w których nasza spółdzielnia już uczestniczy – podkreśla Tadeusz Proczek.

Magdalena Szymańska
Zdjecie: Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Lewica chce przyspieszyć wstrzymanie przekazywania ziemi Kościołowi

Uruchomiona została petycja do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o jak najszybsze procedowanie projektu ustawy ograniczającej nabywanie nieruchomości rolnych przez Kościół Katolicki - poinformował wczoraj poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek. 

czytaj więcej
Aktualności

Ziemia rolna nie dla Kościoła? Projekt Lewicy leży w Sejmie

Posłowie Lewicy złożyli w Sejmie projekt ustawy, który zakłada wstrzymanie przekazywania ziemi dla Kościoła Katolickiego w ramach rekompensaty za grunty utracone po II Wojnie Światowej. Szacuje się, że w ten sposób przekazano dotychczas ponad 76 tys. hektarów wartych prawie 3,5 mld zł. Zdaniem posłów Lewicy Kościół otrzymanymi gruntami spekuluje na rynku.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)