Lewica chce przyspieszyć wstrzymanie przekazywania ziemi Kościołowi
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Lewica chce przyspieszyć wstrzymanie przekazywania ziemi Kościołowi

09.02.2021autor: Kamila Szałaj

Uruchomiona została petycja do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o jak najszybsze procedowanie projektu ustawy ograniczającej nabywanie nieruchomości rolnych przez Kościół Katolicki - poinformował wczoraj poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek. 

Kilka tygodni temu posłowie Lewicy złożyli w Sejmie projekt ustawy, który zakłada wstrzymanie przekazywania ziemi dla Kościoła Katolickiego w ramach rekompensaty za grunty utracone po II Wojnie Światowej. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Teraz partia ta domaga się jak najszybszego procedowania ww. ustawy. Dlatego wczoraj rozpoczęła zbieranie podpisów pod petycją do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek, by przyspieszyć zniesienie przepisów dających możliwość przekazywania ziemi Kościołowi.

- Apelujemy do Pani Marszałek o jak najszybsze procedowanie projektu ustawy, która wreszcie ukróci ten demoralizujący proceder - mówił poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek, który jest przedstawicielem wnioskodawców projektu ustawy.

Nowe przepisy zakładają skreślenie w całości art. 70a z ustawy o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Zapis ten dawał kościołowi możliwość ubiegania się o nieruchomości na tzw. Ziemiach Odzyskanych (północna i zachodnia Polska).

Do tej pory w ten sposób przekazano Kościołowi ponad 76 tys. hektarów wartych prawie 3,5 mld zł. 

- Obecnie toczą się postępowania w sprawie przyznania Kościołowi kolejnych tysięcy hektarów w naszych województwach - w województwie opolskim postępowaniami objętych jest 3585,85 ha, w dolnośląskim 3328,71 ha. To są kolejne setki milionów z naszego wspólnego majątku - wyliczał wczoraj poseł Śmiszek.

ksz, oprac. na podst. Facebook, TVP Wrocław, fot. Twitter/Smiszek
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Półki regionalne w supermarketach mają pomóc lokalnym producentom żywności

Klub parlamentarny Lewicy posła Krzysztofa Gawkowskiego przygotował Projekt założeń ustawy o półkach regionalnych. Projektowana ustawa ma na celu wsparcie lokalnych producentów żywności, a także promowanie lokalnej kultury kulinarnej poprzez wprowadzenie obowiązku stworzenia tzw. półek regionalnych w sklepach. Na tych półkach miałyby się znaleźć produkty wytwarzane i pochodzące z regionu, w którym dany sklep się znajduje.

czytaj więcej

Bronisze: importowane owoce smaczną propozycją na Walentynki

Zima to czas, gdy na rynku hurtowym w Broniszach królują owoce i warzywa z importu. Obecnie dostępna jest bogata oferta malin czy truskawek, a także egzotycznych owoców jak ananas czy pomelo. - Warto sięgnąć po te produkty i z okazji zbliżających się Walentynek wyczarować pyszne i zdrowe desery dla ukochanej osoby - zachęca Anna Kaszewiak z Rynku w Broniszach.

czytaj więcej

Maliszewski: Co za nami, co przed nami?

Początek roku to czas, kiedy wiele firm publikuje swoje sprawozdania i wyniki za miniony sezon. Tak też jest w branży owoców deserowych. Przeczytałem kilkanaście takich analiz opublikowanych przez firmy handlowe, grupy producentów i duże gospodarstwa z krajów Europy Zachodniej oraz Rosji i Ukrainy. Zadziwiające jest to, że większość wniosków i spostrzeżeń jest identyczna lub co najmniej bardzo zbieżna…

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)