Podwójna jakość żywności w UE ma się dobrze. Kiedy to się skończy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Podwójna jakość żywności w UE ma się dobrze. Kiedy to się skończy?

29.01.2021autor: Magdalena Szymańska

Niektóre produkty choć mają ta samą nazwę i podobnym opakowaniu mają rożny skład w zależności, od tego na który rynek są kierowane. Do państw z Europy środkowej, w tym Polsce, trafia żywność gorszej jakości. KE wskazała jak długo to będzie jeszcze trwać?

Jurgiel pyta kiedy uda się UE wyeliminować problem podwójnej jakości żywności?

Krzysztof Jurgiel, poseł do Parlamentu Europejskiego, skierował pytanie do Komisji Europejskiej w sprawie jej działań dotyczących podwójnej jakości żywności. Jurgiel pytał o zmiany w ustawodawstwie, które miałyby całkowicie wyeliminować problem podwójnej jakości żywności i zagwarantować konsumentom ze wschodniej części Europy tę samą jakość żywności, którą cieszą się konsumenci z Europy Zachodniej. Europoseł zwracał uwagę, iż obowiązująca dyrektywa o nieuczciwych praktykach handlowych nie odnosi się w sposób bezpośredni do zjawiska podwójnej jakości żywności. Z kolei wytyczne dotyczące jej stosowania stanowią wprost, iż „towary tej samej marki posiadające te same lub podobne opakowania mogą różnić się co do składu w zależności od miejsca produkcji i rynku docelowego, tzn. mogą się różnić w różnych państwach członkowskich”.

 

r e k l a m a

Komisarz UE ds. sprawiedliwości podał konkretne daty zmian w prawie

Didier Reynders, unijny komisarz ds. sprawiedliwości, odpowiedział, iż dyrektywa 2005/29/WE o nieuczciwych praktykach handlowych została zmieniona w 2019 roku dyrektywą (UE) 2019/2161, aby w szczególności odnieść się do praktyk marketingowych polegających na tym, że towary wprowadzane na rynek w tym samym lub podobnym opakowaniu różnią się znacznie pod względem składu lub właściwości. Ma ona jednak zastosowanie od 28 maja 2022 roku. Dopiero po dokonaniu oceny jej praktycznego stosowania do dnia 28 maja 2024 roku, zgodnie z wymogami dyrektywy (UE) 2019/2161, Komisja będzie mogła ocenić, czy konieczne są dalsze działania ustawodawcze.

 

Aż 1/3 ma inny skład choć podobne opakowanie

Jak wskazał Reynders, porównawcza analiza ogólnounijna (porównanie etykiet), przeprowadzona przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji w 2019 roku, wykazała, że około jednej trzeciej analizowanych produktów ma identyczny lub podobny przód opakowania, ale inny skład. Różnic w składzie nie można jednak automatycznie przełożyć na różnice w jakości i nie ma dowodów na to, by praktyki różnicowania składów systematycznie dotyczyły niektórych krajów lub regionów.

 

Magdalena Szymańska

Fot. pixabay

 

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy rolnik-emeryt będzie mógł prowadzić gospodarstwo?

Obecne prawo zmusza rolnika do rezygnacji z prowadzenia gospodarstwa, żeby mógł przejść na emeryturę rolniczą. Izby rolnicze chcą jak najszybszej zmiany tego prawa. Czy ministerstwo rolnictwa zgodzi się, aby rolnik–emeryt mógł pracować w swoim gospodarstwie?

czytaj więcej

Hala czy roboty? Który system doju sprzyja lepszej kontroli zwierząt?

Producenci mleka planując budowę nowej obory muszą wybrać system doju. Jedni decydują się na roboty udojowe chcąc do minimum ograniczyć pracę, inni, jak Hubert Kirchniawy, na halę udojową, która – jak mówi – sprzyja dokładnej obserwacji krów.

czytaj więcej

Fora Rolnicze o dotacjach rolniczych, Zielonym Ładzie i sytuacji w rolnictwie

Na luty zaplanowano cykl spotkań organizowanych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą dla rolników. Podczas Wielkopolskich Forów Rolniczych będą omawiane kwestie dopłat bezpośrednich i dotacji PROW, ograniczania stosowania pestycydów i współpraca z kołami łowieckimi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)