Prowadzenie gospodarstwa na emeryturze wymaga zmiany ustawy
Krajowa Rada Izb Rolniczych otrzymała wyjaśnienia od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ws. zapytania dotyczącego zmiany ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, tak, aby rolnik-emeryt mógł nadal prowadzić gospodarstwo. Jakie stanowisko przyjął Minister Rolnictwa?
Z czego składa się emerytura rolnicza?
- osiągnięcia przez rolnika wymaganego wieku emerytalnego,
- udokumentowania okresu opłacania składek z tego tytułu.
- Część składkowa dotyczy długości stażu ubezpieczeniowego i wysokości emerytury podstawowej. Jest ona wypłacana zawsze i bez związku z tym czy prowadzi się działalność rolniczą czy nie. Niestety część składkowa jest niska, ponieważ zależy od wysokości opłacanych składek dostosowanych do możliwości finansowych rolników.
- Część uzupełniająca jest związana z ograniczoną wysokością części składkowej i wynosi od 85% do 95% emerytury podstawowej. Jest ona w całości finansowana z budżetu państwa. Niestety warunkiem jest zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej, co często łączy się z przekazaniem gospodarstwa rolnego. Inaczej mówiąc zachodzi wymiana pokoleniowa wśród właścicieli gospodarstw rolnych. A część uzupełniająca stanowi „odszkodowanie” od państwa za „przymus” rezygnacji z pracy na roli. Warto podkreślić, że ten przymus nie wiąże się z rezygnacją z posiadania gospodarstwa rolnego czy bycia jego właścicielem. Nie ma to też wpływu na wysokość emerytury rolnika (na podstawie art. 28 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników i innych przepisów prawa dotyczących tego tematu).