Hala czy roboty? Który system doju sprzyja lepszej kontroli zwierząt?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Hala czy roboty? Który system doju sprzyja lepszej kontroli zwierząt?

29.01.2021autor: . .

Producenci mleka planując budowę nowej obory muszą wybrać system doju. Jedni decydują się na roboty udojowe chcąc do minimum ograniczyć pracę, inni, jak Hubert Kirchniawy, na halę udojową, która – jak mówi – sprzyja dokładnej obserwacji krów.

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy hala udojowa sprawdza się lepiej niż roboty?
  • Pod jakimi warunkami produkcja mleka jest opłacalna?
  • Krzyżówka jakich 3 ras dała ostatniej laktacji aż 19 359 l mleka w gospodarstwie Huberta Kirchniawy?

Rodzinna tradycja produkcji mleka

Produkcja mleka w naszym gospodarstwie to rodzinna tradycja, którą kilkadziesiąt lat temu ukształtował fakt posiadania dużej ilości łąk położonych w dorzeczu Odry. Przez lata produkcja systematycznie się rozwijała, aż do momentu, kiedy zwierzęta przebywały już w kilku budynkach, co znacznie wydłużało czas pracy. 6 lat temu zapadła więc decyzja o budowie nowej obory. Planowaliśmy wykonanie inwestycji w krótszym czasie, ale życie zweryfikowało plany. Nadarzyła się bowiem okazja zwiększenia areału ziemi, dlatego też budynek został oddany do użytku dopiero w ubiegłym roku – informuje Hubert Kirchniawy, który zdecydował się na wolnostanowiskową oborę o wymiarach 55 na 25 m. Wysokość budynku w kalenicy wynosi 11 m i przeznaczony jest dla 130 DJP.
Legowiska dla krów wyłożono słomiano-wapiennym materacem. Z korytarzy gnojowych obornik usuwany jest za pomocą zgarniaczy, a gnojowica magazynowana jest w zewnętrznym zbiorniku o poj. 1528 m3. Na korytarzu paszowym pracuje robot do podgarniania paszy. W budynku zaplanowano także porodówkę na ściółce, rusztową poczeklanię oraz część  socjalno-biurową.

r e k l a m a

Zamiast robotów, hala udojowa

Wyposażenie budynku dostarczyła firma GEA Polska.

Wybierając system doju rozważaliśmy zakup robotów udojowych lub hali. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na halę udojową typu rybia ość 2x10 stanowisk. Mleko przechowywane jest w schładzalniku o poj. 12 tys. l. Główną zaletą wykorzystywania hali udojowej bez wątpienia jest możliwość dokładnej obserwacji krów podczas doju – informuje hodowca.

Nie tylko HF potrafi być zachwycić wydajnością!

Stado Huberta Kirchniawy liczy blisko 200 sztuk bydła, w tym 85 krów dojnych.

Średnia roczna wydajność z obory wynosi 10 800 kg mleka. W tym miejscu chciałbym się pochwalić krową będącą mieszańcem rasy hf z simentalem mlecznym i norweską czerwoną. Sztuka ta w pierwszej laktacji dała 14 915, w drugiej 18 745, a w trzeciej 19 359 l mleka. Jej córka w pierwszej laktacji dała ponad 14 tys. l mleka. Ostatnio dokupiliśmy 18 polskich wysoko cielnych jałówek. 8 już się wycieliło, kolejne niebawem – informuje hodowca.

Do inseminacji najlepszych sztuk i niemal wszystkich jałówek hodowca stosuje wyłącznie nasienie seksowane. W założeniu, pełne zasiedlenie obory odbywać się będzie głównie w oparciu o własne sztuki.

Jeśli nastąpi taka konieczność, będziemy posiłkować się zakupami, jednak w tej kwestii mamy ograniczenia. W żywieniu nie wykorzystujemy pasz zawierających GMO, przez co nie możemy kupować zwierząt pochodzących ze stad żywionych takimi paszami – mówi gospodarz.


  • Wolnostanowiskowa obora na 130 DJP
  • Krystyna i Hubert Kirchniawy, we wsi Przewóz, gmina Cisek, od 2011 r. prowadzą 70-hektarowe gospodarstwo. W mininym roku uprawa kukurydzy zajmowała 42 ha, z czego 30 ha z przeznaczeniem na kiszonkę, pozostałe na ziarno zakiszone w rękawie. Na 8 ha uprawiane jest żyto na kiszonkę, na 5 ha – lucerna, na 3 ha jednoroczne trawy. 15 ha zajmują trwałe użytki zielone. Roczna produkcja mleka, na poziomie 600 tys. l, sprzedawana jest do mleczarni Zott, zakład w Opolu.
Żywienie w gospodarstwie Huberta Kirchniawy oparte jest na technologii TMR. Do wozu paszowego firmy Sano o poj. 5 m3 trafia: kiszonka z kukurydzy (w ub.r. sporządzona w technologii Shredlage), sianokiszonka, młóto browarniane, śruta rzepakowa, śruta zbożowa, kiszone ziarno kukurydzy, bufory, premiksy, dodatki witaminowo-mineralne.

Obecnie utrzymujemy jeszcze opasy, ale chcąc zapewnić rozrastającemu się mlecznemu stadu odpowiednią ilość pasz, musimy produkcję żywca wołowego zlikwidować – wyjaśnia hodowca.

Produkcja mleka jest opłacalna, jeśli rolnik nie liczy kosztów swojej pracy

Pan Hubert zapytany o to czy produkcja mleka jest opłacalna odpowiedział.

Jest to z pewnością jeden z nielicznych kierunków produkcji, o którym możemy mówić, że jest opłacalny. Niestety jest to najczęściej efektem tego, że producenci mleka nie liczą własnej pracy ani amortyzacji wykorzystywanych urządzeń i budynków. Dlatego też, by była ona jak najwyższa, chcielibyśmy jak najszybciej zasiedlić w pełni oborę – na zakończenie powiedział pan Hubert.


Legowiska dla krów wyłożone są słomiano-wapiennymi materacami
  • Legowiska dla krów wyłożone są słomiano-wapiennymi materacami
Na stole paszowym o szerokości 5 m paszę podgarnia robot
  • Na stole paszowym o szerokości 5 m paszę podgarnia robot
Ireneusz Oleszczyński
Zdjęcia: Ireneusz Oleszczyński
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak robot udojowy zmienił życie rolników z Łaszewa?

Minęło 6 lat odkąd Elżbieta i Zbigniew Ogrodniczakowie zasiedlili nowo wzniesioną wówczas, wolnostanowiskową oborę dla krów produkcyjnych. Po roku użytkowania obiekt miał już pełną obsadę. Po dwóch latach obora została w pełni zautomatyzowana.

czytaj więcej

Pogłowie krów w Polsce w pół roku zmalało o 77 tys. sztuk

GUS podał wstępne dane o pogłowiu bydła w grudniu 2020 roku. Najbardziej rzuca się w oczy duży spadek pogłowia krów zarówno w ujęciu rocznym, jak i półrocznym. A jak zmieniły się ceny skupu żywca wołowego oraz ceny skupu mleka w ostatnim roku?

czytaj więcej

Podwójna jakość żywności w UE ma się dobrze. Kiedy to się skończy?

Niektóre produkty choć mają ta samą nazwę i podobnym opakowaniu mają rożny skład w zależności, od tego na który rynek są kierowane. Do państw z Europy środkowej, w tym Polsce, trafia żywność gorszej jakości. KE wskazała jak długo to będzie jeszcze trwać?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)