Paweł Niemczuk ponownie Głównym Lekarzem Weterynarii
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Paweł Niemczuk ponownie Głównym Lekarzem Weterynarii

09.11.2021autor: Kamila Szałaj Dorota Kolasińska

Paweł Niemczuk ponownie został Głównym Lekarzem Weterynarii. Powrócił na to stanowisko po dwóch latach. Będzie miał trudny orzech do zgryzienia, bo w tym roku mamy rekordową liczbę ognisk ASF i grypy ptaków.

Wicepremier, minister rolnictwa  Henryk Kowalczyk powołał dziś Pawła Niemczuka na stanowisko Głównego Lekarza Weterynarii. Zastąpił on tym samym Mirosława Welza, który był szefem Inspekcji Weterynaryjnej od maja tego roku.

Paweł Niemczuk dobrze zna gabinet Głównego Lekarza Weterynarii, bo funkcję tę sprawował już w przeszłości - od 30 grudnia 2016 do 5 maja 2019 r. w czasie, gdy ministrem rolnictwa był Krzysztof Jurgiel. Niemczuk był także zastępcą GLW do do 30 października 2019 r. i został odwołany ze stanowiska przez Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Kim jest Paweł Niemczuk, nowy Główny Lekarz Weterynarii?

Paweł Niemczuk jest absolwentem Akademii Rolniczej w Lublinie, gdzie ukończył także studia podyplomowe z zakresu epizootiologii i administracji weterynaryjnej. Odbył kursy krajowe i zagraniczne, m.in. w Liverpoolu i Hanowerze oraz w PIW-PIB w Puławach.

Od 2000 r. pracował w gdańskim oddziale Inspekcji Weterynaryjnej, pełni funkcję Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Weterynarii.

Przed nowym Głównym Lekarzem Weterynarii trudne zadanie

Rekordowa liczba ognisk ASF i grypy ptaków, a także problemy kadrowo-finansowe Inspekcji Weterynaryjnej to główne wyzwania, które stoją przed Niemczukiem. Dziś Inspekcji grozi zapaść, bo pracuje w niej zbyt mało lekarzy. A na wolne etaty chętnych nie ma z powodu niskich wynagrodzeń. Dochodzi więc do tak absurdalnych sytuacji, że czasem nie ma komu wykonać urzędowych badań zwierząt. W efekcie problemy kadrowe Inspekcji spowalniają walkę z ASF i z grypą ptaków.

r e k l a m a
Zobaczymy, jak kwestie te rozwiąże Niemczuk i jaki ma pomysł na ocalenie polskich gospodarstw dobijanych przez nieudolną walkę urzędu z chorobami.

dkol, Kamila Szałaj
Fot. MRiRW

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego. Redaktor działów: top bydło i top agrar Polska Online,

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Minister Kowalczyk powołał nowego Zastępcę Głównego Lekarza Weterynarii

Główny Inspektorat Weterynarii (GIW) poinformował, że minister rolnictwa powołał nowego zastępcę głównego lekarza weterynarii. Nominację z rąk głównego lekarza weterynarii, Pawła Niemczuka, otrzymał Paweł Meyer.

czytaj więcej

"Chciałabym zamienić medal na godne zarobki w Inspekcji Weterynaryjnej"

- Zamienię medal na godne zarobki w Inspekcji Weterynaryjnej - tak pracowniczka Inspekcji odpowiedziała zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii, gdy ten wręczał jej odznaczenie. 

czytaj więcej

Ponad 600 nowych etatów dla Inspekcji Weterynaryjnej. Ale to za mało na zwalczanie ASF

Liczba nowych etatów dla Inspekcji Weterynaryjnej ma być zwiększona o ponad 600. Ale jeśli nie pójdzie za tym wzrost pensji, o skutecznym zwalczaniu ASF czy grypy ptaków możemy zapomnieć.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)