Nowe ogniska ASF w 3 województwach. 3 tys. świń do utylizacji
Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wystąpienie sześciu nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń. Niestety ogniska ASF są w trzech różnych województwach. W związku ze zwalczaniem ASF zostanie ubitych i zutylizowanych ponad 3 tys. świń.
6 nowe ogniska ASF w 3 województwach
Na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjnego ds. ASF, czyli Państwowy Instytut Weterynaryjny – PIB w Puławach, Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu 6 nowych ognisk ASF u świń w 3 różnych województwach:
- lubelskim – 4 ogniska,
- podkarpackim – 1 ognisko,
- warmińsko-mazurskim – 1 ognisko.
Oznacza to, że łącznie w Polsce jest już 14 ognisk ASF w tym roku. W ciągu miesiąca przybyło aż 8 nowych ognisk.
Ponad 3 tys. świń do utylizacji ze względu na wirus ASF
Łącznie w tych 6 gospodarstwach było utrzymywanych 3159 sztuk trzody chlewnej. Wszystkie ze względu na walkę z wirusem ASF zostaną zutylizowane.
10. ognisko ASF w Polsce w 2020 roku służby weterynaryjne wyznaczyły w gospodarstwie znajdującym się w miejscowości Gorajec-Zagroble-Kolonia (powiat zamojski, woj. lubelskie). Tu żyły 339 świnie, w tym 85 prosiąt, 72 warchlaki, 138 tuczników, 41 loch oraz 3 knury.
Ognisko ASF nr 11 w 2020 r. zostało zlokalizowane w gospodarstwie położonym w woj., podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, w miejscowości Ułazów. Tu ze względu na walkę z ASF zostanie uśpionych i zutylizowanych 30 świń (24 tuczniki, 5 loch i 1 knur).
Z kolei 12. Ognisko ASF Inspekcja Weterynaryjna wyznaczyła w gospodarstwie we wsi Smoryń, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim. Tym razem wirus został zlokalizowany w gospodarstwie, w którym było utrzymywanych 2648 tuczników.
14. ognisko ASF zostało zlokalizowane w gospodarstwie w miejscowości Teodorówka Kolonia, również w powiecie biłgorajskim. Tu było łącznie utrzymywanych 69 świń (35 prosiąt, 21 tuczników, 12 loch i 1 knur).
Wszystkie gospodarstwa, w których potwierdzono wirusa ASF znajdowały się w strefie ASF.
Paweł Mikos
Fot. John Lambeth z Pexels
Paweł Mikos
redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”
Paweł Mikos – redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii
Najważniejsze tematy