Nowe ogniska ASF w 3 województwach. 3 tys. świń do utylizacji
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowe ogniska ASF w 3 województwach. 3 tys. świń do utylizacji

27.07.2020autor: Paweł Mikos

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wystąpienie sześciu nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń. Niestety ogniska ASF są w trzech różnych województwach. W związku ze zwalczaniem ASF zostanie ubitych i zutylizowanych ponad 3 tys. świń.

6 nowe ogniska ASF w 3 województwach

Na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjnego ds. ASF, czyli Państwowy Instytut Weterynaryjny – PIB w Puławach, Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu 6 nowych ognisk ASF u świń w 3 różnych województwach:

  • lubelskim – 4 ogniska,
  • podkarpackim – 1 ognisko,
  • warmińsko-mazurskim  – 1 ognisko.

Oznacza to, że łącznie w Polsce jest już 14 ognisk ASF w tym roku. W ciągu miesiąca przybyło aż 8 nowych ognisk.

 

r e k l a m a

Ponad 3 tys. świń do utylizacji ze względu na wirus ASF

Łącznie w tych 6 gospodarstwach było utrzymywanych 3159  sztuk trzody chlewnej. Wszystkie ze względu na walkę z wirusem ASF zostaną zutylizowane.

9. ognisko ASF zostało wyznaczone w gospodarstwie, które jest położone we wsi Sarnowo (powiat lidzbarski, woj. warmińsko-mazurskie). W gospodarstwie rolnik utrzymywał 51 świń, w tym 11 prosiąt, 36 tuczników, 4 lochy.

10. ognisko ASF w Polsce w 2020 roku służby weterynaryjne wyznaczyły w gospodarstwie znajdującym się w miejscowości Gorajec-Zagroble-Kolonia (powiat zamojski, woj. lubelskie). Tu żyły 339 świnie, w tym 85 prosiąt, 72 warchlaki, 138 tuczników, 41 loch oraz 3 knury.

Ognisko ASF nr 11 w 2020 r. zostało zlokalizowane w gospodarstwie położonym w woj., podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, w miejscowości Ułazów. Tu ze względu na walkę z ASF zostanie uśpionych i zutylizowanych 30 świń (24 tuczniki, 5 loch i 1 knur).

Z kolei 12. Ognisko ASF Inspekcja Weterynaryjna wyznaczyła w gospodarstwie we wsi Smoryń, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim. Tym razem wirus został zlokalizowany w gospodarstwie, w którym było utrzymywanych 2648 tuczników.

Również 13 i 14 ognisko zostało stwierdzone w woj. lubelskim. W gospodarstwie we wsi Rzeczyce w powiecie biłgorajskim wyznaczono 13. ognisko. Tam było utrzymywane 22 tuczniki.

14. ognisko ASF zostało zlokalizowane w gospodarstwie w miejscowości Teodorówka Kolonia, również w powiecie biłgorajskim. Tu było łącznie utrzymywanych 69 świń (35 prosiąt, 21 tuczników, 12 loch  i 1 knur).

Wszystkie gospodarstwa, w których potwierdzono wirusa ASF znajdowały się w strefie ASF.

 

Paweł Mikos

Fot. John Lambeth z Pexels

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wirus w natarciu. Aż 9 nowych ognisk ASF w 5 dni

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził, że w ostatnim czasie potwierdzono aż 9 nowych ognisk ASF. Afrykański pomór świń dotknął gospodarstw w 5 województwach. Łącznie wybitych zostanie ponad 3 tys. świń.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Przywrócenie cła na zboża z Ukrainy to dobre hasło, ale nie pomoże polskim rolnikom

Minister rolnictwa obiecał rolnikom, że będzie zabiegał o przywrócenie cła na zboża z Ukrainy. Ale potrwa to przynajmniej pół roku i będzie dotyczyć tylko pszenicy. Na pewno rolnicy nie skorzystają na "przywróceniu cła" na kukurydzę czy rzepak. Dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)