Nowa Piątka dla zwierząt to może być złoty… gwóźdź do trumny polskiego rolnictwa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowa Piątka dla zwierząt to może być złoty… gwóźdź do trumny polskiego rolnictwa

16.11.2020

Minister rolnictwa, Grzegorz Puda, zapewnia, że wprowadzenie zakazu uboju rytualnego da polskim rolnikom dostęp do bogatych rynków, gdzie konsumenci zwracają uwagę na  sposób uboju. Naszym zdaniem, jest zwiastunem totalnej katastrofy – napisali w komentarzu red. nacz. Tygodnika Poradnika Rolniczego.

Minister rolnictwa uważa, że zakaz uboju rytualnego otworzy nowe rynki

Trwają prace nad nowym projektem ustawy o ochronie zwierząt. Jak można wywnioskować z wypowiedzi Grzegorza Pudy, ministra rolnictwa, przepisy będą zawierały zakaz uboju rytualnego. Ma to jakoby dać nam dostęp do bogatych rynków, na których konsumenci zwracają uwagę na sposób uboju. Czyli zapewne polska wołowina, a może i drób, będzie reklamowana jako pochodząca z uboju bardziej humanitarnego niż ubój rytualny?

 

r e k l a m a

To będzie totalna katastrofa, tak jak eksport wieprzowiny do Egiptu

Naszym zdaniem, takie absurdalne rozwiązanie jest zwiastunem totalnej katastrofy.

Panie ministrze Puda!
Pamiętamy całkiem niedawne tzw. miękkie lądowanie dla branży mleczarskiej po likwidacji kwot w 2015 r. Skończyło się pełną katastrofą! Pamiętamy otwieranie rynków dla polskiej żywności, której nie mogliśmy sprzedać do Rosji po wprowadzeniu embarga w 2014 r. Minister Marek Sawicki walczył o rynek chiński. Były nawet wstępne sukcesy – Chińczycy zgodzili się na przykład na objęcie polskich jabłek procedurą dopuszczeniową, tyle że trwała ona aż trzy lata.

Były też „sukcesy” realne. Polska wieprzowina miała zdobyć na przykład rynek egipski! Jakby nie pamiętano, że muzułmanie świń nie jadają, nawet gdyby były ubite rytualnie. Z tym bagażem doświadczeń trudno dziś uwierzyć w bogatych konsumentów, którym cierpienie zwierząt bardzo leży na sercu.

 

Piątka dla zwierząt to będzie złoty gwóźdź do trumny polskiego rolnictwa

Apelujemy więc do pana ministra, nie psujmy tego co już funkcjonuje, nie traćmy rynków, które zdobyliśmy. Ta nowa ustawa może okazać się takim samym gwoździem do trumny jak poprzednia, która po miesiącu od wejścia w życie miała zlikwidować ubój rytualny. Tylko, że ten nowy gwóźdź do trumny, w której będzie złożone polskie rolnictwo będzie nie z żelaza, lecz ze złota.

 

Nowa Piątka dla zwierząt tym razem nie zaskoczy ministra rolnictwa

Jeszcze jedno: poprzednia ustawa nie była konsultowana ze środowiskiem rolniczym, nie była konsultowana nawet z ministrem rolnictwa. Bardzo się zdziwimy, chociaż nie wykluczamy, że znajdą się jakieś organizacje rolnicze, które będą chciały się pochylić nad nową piątką dla zwierząt. Jedno jest jednak pewne: nowy minister rolnictwa będzie znał treść tej ustawy na pamięć – podobnie jak starej, którą referował w Sejmie. Tak więc żadnego zaskoczenia w resorcie rolnictwa nie będzie.

 

Krzysztof Wróblewski i Paweł Kuroczycki
Fot.  Matthias Zomer z Pexels

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Prezydent zapowiada, że nie dopuści, aby Piątka dla zwierząt weszła w życie

– Ja się z tą ustawą absolutnie nie zgadzam. W wielu punktach jest absolutnie nieprzemyślana – tak Andrzej Duda podsumowuje Piątkę dla zwierząt. Prezydent zapewnia też, że zrobi wszystko, aby ta ustawa nie weszła w życie. Michał Kołodziejczak z AgroUnii już dziękuję prezydentowi za te słowa.

czytaj więcej

Nadciąga nowa Piątka dla zwierząt. Jakie przepisy się w niej znajdą?

Grzegorz Puda, minister rolnictwa, potwierdził informację, iż resort pracuje nad nowym projektem ustawy o ochronie zwierząt.

czytaj więcej

Ardanowski: nowa Piątka dla zwierząt powstaje wbrew rolnikom

Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa, odniósł się do pomysłu stworzenia od nowa tzw. Piątki dla zwierząt. Zaznaczył, że część argumentów za ustawą dochodzi do oszukiwania opinii publicznej, jak chociażby z ubojem rytualnym, który rzekomo ma być zakazany przez UE. Uważa też, że procedowanie tej ustawy jest politycznym samobójstwem PiS na wsi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)