Niesamowite! Krowa urodziła piękne trojaczki w gospodarstwie SK w Pępowie [ZDJĘCIA]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niesamowite! Krowa urodziła piękne trojaczki w gospodarstwie SK w Pępowie [ZDJĘCIA]

15.03.2023autor: Kamila Szałaj

Niesamowite narodziny w Stadninie Koni w Pępowie! Krowa HF urodziła piękne i zdrowe trojaczki. Wszystkie są tej samej płci i dostaną imię po dzielnej mamie. Jakie? Ile ważyły przy porodzie?

Trojaczki jednej płci w gospodarstwie SK w Pępowie

Do niecodziennych narodzin doszło w Stadninie Koni w Pępowie. 9 marca o godz. 9.00 rano na świat przyszły trojaczki - trzy urocze jałówki rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Dla pracowników gospodarstwa to wielka radość, tym bardziej, że maluchy są jednej płci i są zdrowe, co rzadko się zdarza przy mnogich porodach.

- Zarówno mama, jak i cielaczki czują się bardzo dobrze. Poród przebiegł sprawnie - samodzielnie urodziła się jedna jałóweczka, a dwie następne odebrał pracownik . Po takim wydarzeniu zarówno krowa, jak i jej dzieci są bardziej narażone na różnego rodzaju przypadłości, więc objęliśmy je szczególną troską – wyjaśnia nam Marta Grabowska, hodowca bydła ze Stadniny Koni w Pępowie.

r e k l a m a

Jałówkom z Pępowa dopisuje apetyt

Największa jałóweczka przy porodzie ważyła 36 kg, a dwie pozostałe 32 kg.

- Wcale takie małe nie były – wyjaśnia Grabowska i dodaje, że maluchy mają świetny apetyt, co dobrze rokuje na przyszłość. 

- Pięknie siarę wypiły. A teraz dostają wodę, pastę mineralno-witaminową dla cieląt, a także mleko od mamy – 4 litry rano i wieczorem – mówi Grabowska. 

Wydajność mleczna dzielnej mamy to ponad 13,6 tys. kg

Specjalistka zaznacza, że mama w pierwszej laktacji dala 13,6 tys. kg mleka za 305 dni. Natomiast ojcem krówek jest Pump z Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt.

Trzy Janki z Pępowa. Jałówki dostały imię po mamie

Zgodnie ze zwyczajem wszystkie trojaczki będą nazwane po mamie – Janie. Będą więc nosiły imię Janka.

Ostatnie trojaczki przyszły na świat w Pępowie 7 lat temu

Poród trojaczków to bardzo rzadka sytuacja u krów. Pani Marta wyjaśnia, że odkąd pracuje w Pępowie, takie zdarzenie miało miejsce tylko raz – w 2016 roku. Wtedy jednak trzy cielaczki urodziła krowa rasy simental. A u tych zwierząt ciąże mnogie są częstsze niż u HF-ów. 


Kamila Szałaj, fot. SK w Pepowie

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Odwiedziliśmy Pudziana w jego gospodarstwie. Jaki ma ciągniki?

Sportowiec, kulturysta, najsilniejszy człowiek świata, celebryta, a także przedsiębiorca. Człowiek wielu talentów. Mało kto wie, że jest także rolnikiem i właścicielem gospodarstwa. Mariusz Pudzianowski wybrał trudną dziedzinę i zajmuje się towarową produkcją owoców pestkowych.

czytaj więcej

Sąsiad kradnie rolnikowi drewno i niszczy ogród. Co z tym zrobić?

Mam problem z sąsiadem, który niszczy mi złośliwie ogród. Wchodzi także do mojego prywatnego lasu i bierze sobie drewno. Czy jest to wykroczenie?

czytaj więcej

Trzymanie cieląt w parach lub grupach daje lepsze efekty chowu. Ale jak to dobrze robić?

Bydło to zwierzęta stadne. W naturalnych warunkach cielęta dorastają z matką. Nic więc dziwnego, że według badań cielęta lepiej rozwijają się przebywając w stadzie. Pomaga im to szybciej się uczyć i odpowiednio socjalizować. Ponadto cielęta, które dorastają z innymi, łatwiej przystosowują się do zmian, są bardziej odporne na stres i pobierają więcej paszy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)