Niemal 1/3 gospodarstw rolnych zarządzana przez kobiety
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niemal 1/3 gospodarstw rolnych zarządzana przez kobiety

15.10.2019autor: Paweł Mikos

Z okazji Dnia Kobiet Wiejskich prezentujemy kilka ciekawych danych dotyczących roli kobiet w rolnictwie w Unii Europejskiej i w Polsce. Zwłaszcza, że w Polsce już niemal 8 mln kobiet pracuje w rolnictwie.  

W Polsce niemal 8 mln kobiet pracuje w rolnictwie!

Na 15 października przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich chcemy pokazać jak dużą rolę kobiety pełnią w rolnictwie.

Z danych Eurstatu z 2013 roku wynika, że 28% gospodarstw rolnych w Unii Europejskiej jest prowadzonych przez kobiety. Jak na tym tle wypada Polska? 

Nasz kraj pod względem liczby gospodarstw zarządzanych przez kobiety znajduje się na 8 miejscu ze średnią 29%. Na czele jest Łotwa i Litwa z odsetkiem 45% gospodarstw należących do kobiet. 

Na samym końcu są Niemcy (10%), Dania (8%), Malta (6%) oraz Holandia (5%). 

Natomiast z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2017 roku aż 7,7 mln kobiet pracowało w rolnictwie, w tym zarządzało gospodarstwami. 

r e k l a m a
A oto ile gospodarstw rolnych prowadzonych jest przez kobiety (dane Komisji Europejskiej za Eurostatem) 
ile gospodarstw rolnych prowadzonych jest przez kobiety

 

Przybywa gospodarstw zarządzanych przez piękną płeć

Komisja Europejska cieszy się, że po 2004 roku znacznie zwiększył się odsetek gospodarstw rolnych w Unii, którymi kierują kobiety. Jednak nie była to zasługa zmian strukturalnych czy zmian we Wspólnej Polityce Rolnej, tylko wynikało to z rozszerzenia UE o kraje środkowo-wschodniej Europy, w tym Polskę, Rumunię czy kraje bałtyckie, gdzie wiele kobiet zajmuje się rolnictwem. 

 

Kobiety rządzą mniejszymi gospodarstwami, ale w nowych państwach UE jest to bardziej sprawiedliwe  

Z danych Eurostatu publikowanych przez Komisję Europejską wynika, że średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego zarządzanego przez kobietę w UE wynosi 6,4 ha. Dla porównania gospodarstwa zarządzane przez mężczyzn mają średnio powierzchnię 14,4 ha. 

Przekłada się to również na ekonomikę tych gospodarstw. Kobiety–rolniczki uzyskują dochód ok. 12 tys. euro z gospodarstwa, podczas gdy mężczyźni–rolnicy średnio uzyskują 40 tys. euro. 

– Te różnice nie są aż tak duże w nowych państwach członkowskich, gdzie kobiety uprawiają średnio około 3,4 ha w porównaniu do 6 ha w przypadku mężczyzn – podkreśla Komisja Europejska.

 

Młoda rolniczka niczym jednorożec

Komisja Europejska podaje, że problem ze starzeniem się społeczeństwa, w tym rolników dotyczy również kobiet. Według Eurostatu jedynie 4,9% rolników poniżej 35 roku życia to kobiety, w porównaniu do 6,4% dla mężczyzn.

Badania te pokazują także, że kobiety żyją znacznie dłużej niż mężczyźni, co dotyczy również rolnictwa. 

 

UE chce w większym stopniu ułatwiać kobietom zajmowanie się rolnictwem 

Komisja Europejska podkreśla, że system wsparcia dla rolnictwa oraz zmiany zachodzące w tym sektorze gospodarki mogą przyczynić się do większego zainteresowania się prowadzeniem gospodarstw rolnych przez kobiety. 
Z tego powodu część budżetu na rozwój wsi – w Polsce jest to Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) – jest kierowanych na dotacje dla młodych rolników oraz modernizację rolnictwa, w tym mechanizację i automatyzację. W praktyce oznacza to, że część prac w rolnictwie nie będzie już wymagała dużej siły fizycznej, a przez to będzie także bardziej atrakcyjna dla kobiet. 

 

Paweł Mikos 
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Miasto? Nie, dziękuję. Wolę wyzwania na wsi

Ze zdjęcia spogląda młoda, radosna kobieta o olśniewającym uśmiechu. Specjalnie do fotografii rozpuszcza burzę jasnych włosów. Nikt nie przypuściłby, że ta delikatna blondynka potrafi ustrzelić dzika z broni myśliwskiej, a nawet… wykonać cięcie cesarskie u krowy.

czytaj więcej

Kobieta najlepsza w konkursie orki konnej

Jedenastu oraczy, w tym kobieta i 11-letni chłopie rywalizowało w Piękocinie o zwycięstwo w konkursie orki zaprzęgiem konnym. Liczyła się precyzja orki, czas wykonania zadania oraz estetyka. Zwyciężyła Ewa Olszewska zdobywając ponad 90% punktów. 

czytaj więcej

Czy warto wydłużać okres międzywycieleniowy?

Jak długo po porodzie czekać z unasiennieniem? Wystarczy 60, 80, czy może jednak 120 dni? Nie ma reguły – czas odpoczynku powinien być ustalany indywidualnie w gospodarstwie, a wpływa na niego wiele czynników.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)