Niemal 1/3 gospodarstw rolnych zarządzana przez kobiety
Z okazji Dnia Kobiet Wiejskich prezentujemy kilka ciekawych danych dotyczących roli kobiet w rolnictwie w Unii Europejskiej i w Polsce. Zwłaszcza, że w Polsce już niemal 8 mln kobiet pracuje w rolnictwie.
W Polsce niemal 8 mln kobiet pracuje w rolnictwie!
Na 15 października przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich chcemy pokazać jak dużą rolę kobiety pełnią w rolnictwie.
Z danych Eurstatu z 2013 roku wynika, że 28% gospodarstw rolnych w Unii Europejskiej jest prowadzonych przez kobiety. Jak na tym tle wypada Polska?
Nasz kraj pod względem liczby gospodarstw zarządzanych przez kobiety znajduje się na 8 miejscu ze średnią 29%. Na czele jest Łotwa i Litwa z odsetkiem 45% gospodarstw należących do kobiet.
Na samym końcu są Niemcy (10%), Dania (8%), Malta (6%) oraz Holandia (5%).
Natomiast z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2017 roku aż 7,7 mln kobiet pracowało w rolnictwie, w tym zarządzało gospodarstwami.
Przybywa gospodarstw zarządzanych przez piękną płeć
Komisja Europejska cieszy się, że po 2004 roku znacznie zwiększył się odsetek gospodarstw rolnych w Unii, którymi kierują kobiety. Jednak nie była to zasługa zmian strukturalnych czy zmian we Wspólnej Polityce Rolnej, tylko wynikało to z rozszerzenia UE o kraje środkowo-wschodniej Europy, w tym Polskę, Rumunię czy kraje bałtyckie, gdzie wiele kobiet zajmuje się rolnictwem.
Kobiety rządzą mniejszymi gospodarstwami, ale w nowych państwach UE jest to bardziej sprawiedliwe
Z danych Eurostatu publikowanych przez Komisję Europejską wynika, że średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego zarządzanego przez kobietę w UE wynosi 6,4 ha. Dla porównania gospodarstwa zarządzane przez mężczyzn mają średnio powierzchnię 14,4 ha.
Przekłada się to również na ekonomikę tych gospodarstw. Kobiety–rolniczki uzyskują dochód ok. 12 tys. euro z gospodarstwa, podczas gdy mężczyźni–rolnicy średnio uzyskują 40 tys. euro.
– Te różnice nie są aż tak duże w nowych państwach członkowskich, gdzie kobiety uprawiają średnio około 3,4 ha w porównaniu do 6 ha w przypadku mężczyzn – podkreśla Komisja Europejska.
Młoda rolniczka niczym jednorożec
Komisja Europejska podaje, że problem ze starzeniem się społeczeństwa, w tym rolników dotyczy również kobiet. Według Eurostatu jedynie 4,9% rolników poniżej 35 roku życia to kobiety, w porównaniu do 6,4% dla mężczyzn.
Badania te pokazują także, że kobiety żyją znacznie dłużej niż mężczyźni, co dotyczy również rolnictwa.
UE chce w większym stopniu ułatwiać kobietom zajmowanie się rolnictwem
Komisja Europejska podkreśla, że system wsparcia dla rolnictwa oraz zmiany zachodzące w tym sektorze gospodarki mogą przyczynić się do większego zainteresowania się prowadzeniem gospodarstw rolnych przez kobiety.
Z tego powodu część budżetu na rozwój wsi – w Polsce jest to Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) – jest kierowanych na dotacje dla młodych rolników oraz modernizację rolnictwa, w tym mechanizację i automatyzację. W praktyce oznacza to, że część prac w rolnictwie nie będzie już wymagała dużej siły fizycznej, a przez to będzie także bardziej atrakcyjna dla kobiet.
Paweł Mikos
Paweł Mikos
redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”
Paweł Mikos – redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii
Najważniejsze tematy