Najpierw gradobicie, a później wichura zniszczyła wsie na Lubelszczyźnie. Jak im pomóc?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Najpierw gradobicie, a później wichura zniszczyła wsie na Lubelszczyźnie. Jak im pomóc?

28.06.2020autor: Michał Czubak

Pierwszy przyszedł grad wielkości piłeczek pingpongowych. Kilka dni później potężna wichura zrywała dachy i wyrywała drzewa z korzeniami. Mieszkańcy wsi na pograniczu pow. hrubieszowskiego i tomaszowskiego próbują otrząsnąć się po podwójnym nieszczęściu.

Najpierw burza z gradem, później porywiste wiatry. Rolnicy liczą straty

11 czerwca nad okolicą przeszła burza z gradem. Był tak duży, że dziurawił dachy z eternitu. – W naszej wsi straty w uprawach oceniam na ok. 20%. Ale są miejsca, np. w Turkowicach, gdzie z upraw nic już nie będzie. Tam wybiło wszystko, ziemia była biała od gradu i rolnik już nie ma po co wychodzić na pole – mówi Anna Pytel, sołtys Wakijowa, która zabiega o pomoc dla poszkodowanych. A jest w czym pomagać, bo raptem cztery dni później, w „Boże Ciało” nadciągnęła wichura. Zrywała dachy i wyrywała drzewa.
r e k l a m a

Porywisty wiatr nie oszczędził nawet kominów - 32 domy uszkodzone

W domu państwa Zieleniuchów w Wakijowie (gm. Tyszowce) nie ocalał nawet komin. – Byłam w środku, gdy się zaczęło. Usłyszałam rumor, jakby strop się walił. Bałam się wejść do teściowej, żeby zobaczyć, czy nic się jej nie stało – opowiada Jadwiga Zieleniucha. – Wyjrzałam przez okno, a tam mąż trzyma bramę. I razem z nią faluje z wiatrem…

Na szczęście nikt z domowników nie ucierpiał. Teraz przygotowują się do odbudowy. Pogoda jest niepewna, przechodzą deszcze, a prowizorycznie zabezpieczony strop przecieka.

– Dach zerwało przed 18.00. A lało jeszcze do 23.00 – mówi Jerzy Zieleniucha.

Przywrócenie domu do stanu, który pozwoli na bezpieczne mieszkanie w nim, będzie kosztować kilkadziesiąt tys. zł


– Możemy liczyć na wypłatę z urzędu wojewódzkiego. Byli u nas wojewoda i burmistrz Tyszowiec, mówili, że nie zostaniemy z tym sami. Syn jest za granicą, obiecał pomóc.

Zieleniuchowie muszą liczyć na innych, bo domu nie ubezpieczyli. – Niestety, przeoczyłam termin. Budynki gospodarskie były ubezpieczone, a dom nie – mówi pani Jadwiga. – Sąsiedzi pomogli uprzątnąć podwórko, obiecali wsparcie przy kładzeniu dachu.

– Nie zostawimy mieszkańców w potrzebie – zapewnia Andrzej Podgórski, burmistrz miasta i gminy Tyszowce. W gminie są 32 domy z uszkodzonymi dachami i cztery całkowicie ich pozbawione.

– Skupiamy się na szacowaniu strat, aby uzyskać jak najwięcej zewnętrznych środków na pomoc. Uszkodzenia dachów to często nie wszystko. Zwykle towarzyszą im zalania domów skutkujące kolejnymi poważnymi stratami – mówi burmistrz.

Ich podział odbędzie się za pośrednictwem MOPR, zgodnie z opracowanym regulaminem. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękuję – zapewnia burmistrz Podgórski.

Grad zniszczył im 9 hektarów upraw

Barbara i Marek Bartygowie mieszkają w Turkowicach, w sąsiedniej gminie Werbkowice. Są zrozpaczeni tym, co się u nich wydarzyło. Odchowali siedmioro dzieci, spodziewali się, że najtrudniejsze już za nimi. Jak grom z jasnego nieba spadło nieszczęście.

Mamy tu 9 ha i wszystko wybite przez grad. Nie będzie pszenicy, ziemniaków ani grochu – mówi Marek Bartyga.

Najbardziej we znaki dało się gradobicie. O sile żywiołu świadczą dziury w eternicie. Ale i wichura ich nie oszczędziła. Zdmuchnęła wiatę na maszyny.

– Postawiona 3 lata temu na 10 cementowych palach. Wszystkie wyrwało – pokazuje pan Marek. – Butle z tlenem przerzuciło przez kombajn. Straszna siła, trwało to 10 minut.

"My się utrzymujemy z tego, co się urodzi na polu"

– Bogu dziękuję, że miał nas w opiece i nie zwaliło się to wszystko na dom. To tragedia, my się utrzymujemy z tego, co się urodzi na polu. Nie mamy innych dochodów. Nie wiem, jak wykarmimy bydło... – pani Barbarze łamie się głos. – Zniszczona gradobiciem pszenica nie nada się nawet na kiszonkę, bo dopiero co była pryskana na grzyba. Siana nie ma, nie będzie pieniędzy na pasze...

Pan Marek opowiada, że po gradobiciu zostało zorganizowane spotkanie z panią wójt Werbkowic i przedstawicielem wojewody.

Najpierw gradobicie, a później wichura zniszczyła wsie na Lubelszczyźnie. Jak im pomóc
Kawałki dachu zerwanego z domu, w którym mieszka Romualda Budycz żywioł porozrzucał po pobliskich polach

Zaproponowałem, żeby umorzyć podatek rolny. A wójt na to, że gmina jest zadłużona i może podatek rozłożyć na raty. Co mi to da? Skąd na te raty wezmę, skoro nie mamy innych dochodów? – rolnik  rozkłada ręce. – Żyć się nie chce…

6 lub 20 tysięcy złotych dla poszkodowanych

W UG w Werbkowicach rozmawialiśmy z wójt Agnieszką Skubis-Rafalską. – Od początku działa zarządzanie kryzysowe. Powołaliśmy komisje, które już oszacowały uszkodzenia budynków mieszkalnych, a ja osobiście spotykałam się z najbardziej poszkodowanymi mieszkańcami w Turkowicach, Adelinie i Sahryniu. Właśnie wysyłamy listę poszkodowanych do urzędu wojewódzkiego, żeby jak najszybciej uruchomić pomoc rządową – mówi pani wójt.

To do 6 tys. zł w przypadku uszkodzonego dachu budynku mieszkalnego i do 20 tys. zł w przypadku dachu zerwanego w całości. Inna komisja szacuje m.in. szkody w uprawach rolnych. – Mamy już ponad sto osiemdziesiąt wniosków, ściągnęłam ludzi z urlopów, żeby to sprawnie przebiegało.

Zapytaliśmy też o kwestię umorzenia podatku rolnego. – Słowa pani wójt o podatku rolnym zostały opatrznie zrozumiane – mówi Henryk Kocaj, inspektor ds. obronnych i ochrony przeciwpożarowej. – Chodzi o to, że nie będzie umarzania z „automatu” i każdemu. To nie znaczy, że takich decyzji nie będzie.

Wójt nie wyklucza możliwości umożenia podatku rolnego

Wójt zapewnia, że każdy wniosek będzie rozpatrzony. – I jeżeli będzie taka możliwość, to będą decyzje o umorzeniu podatku zapadać. Nie mogę jednak obiecywać gruszek na wierzbie. Stąd zastrzeżenie, że będą to decyzje indywidualne i uzależnione od tego, w jakim stopniu wnioskodawcy ucierpieli, od liczby wniosków i możliwości finansowych gminy.

W urzędzie poinformowano nas także, że mieszkańcy, którzy znaleźli się w najtrudniejszej sytuacji, mogą liczyć na wsparcie gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Pracownicy ruszą w teren, aby przeprowadzić wywiady środowiskowe. Trzeba jednak pamiętać, że kryterium otrzymania pomocy w tym przypadku jest dochód rodziny, reguluje to ustawa o pomocy społecznej. Miejmy nadzieję, że straty nie okażą się zbyt dotkliwe i będzie można zebrać jeszcze jakieś plony – mówią urzędnicy.

JEŚLI MOŻECIE, POMÓŻCIE

Numer konta podanego przez UMiG w Tyszowcach na zbiórkę dla poszkodowanych: 17 9620 0005 0000 8774 2003 0001. W polu „tytułem” należy wpisać: Dla poszkodowanych z terenu  gminy Tyszowce.

Krzysztof Janisławski
fot. K. Janisławski
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

IMGW ostrzega przed burzami z gradem w całym kraju

Najbliższe dni upłyną pod znakiem burz z gradem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał właśnie ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego kraju.

czytaj więcej

Grad zniszczył sady

Gwałtowne opady gradu, które przeszły wczoraj nad Polską, wyrządziły ogromne szkody w sadach. Szczególnie ucierpiał rejon grójecki.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)