Na jakich zasadach rolnicy mogą składać wnioski o oszacowanie szkód wywołanych przez suszę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na jakich zasadach rolnicy mogą składać wnioski o oszacowanie szkód wywołanych przez suszę?

07.08.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Susza rolnicza potwierdzono w 13 uprawach. Rolnicy mogą składać wnioski o oszacowanie szkód z powodu suszy w aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”. Czy najpierw mogą dokonać zbioru plonów? Jak prawidłowo złożyć wniosek o oszacowanie strat suszowych?

Susza rolnicza w całym kraju w 13 rodzajach upraw

Z ostatnich danych Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa susza rolnicza w okresie od 1 czerwca do 31 lipca 2021 roku wystąpiła w 16 województwach w trzynastu monitorowanych uprawach:

  • kukurydzy na ziarno,
  • kukurydzy na kiszonkę,
  • krzewów owocowych,
  • roślin strączkowych,
  • warzyw gruntowych,
  • zbóż jarych,
  • tytoniu,
  • truskawek,
  • zbóż ozimych,
  • chmielu,
  • ziemniaka,
  • drzew owocowych,
  • buraka cukrowego.
W tym okresie największa susza została stwierdzona w uprawach kukurydzy na ziarno i kukurydzy na kiszonkę. Odnotowano ją w 1045 gminach, czyli na terenie ponad 42% Polski. Z kolei w uprawach roślin strączkowych suszą wystąpiła w 27,5% gmin, a w zbożach jarych na terenie 13% gmin Polski.

r e k l a m a

Do kiedy i jak rolnicy mogą zgłaszać szkody wyrządzone przez suszę w 2021 roku?

To tylko fragment, który jest przykładem, że wielu rolników zmaga się ze skutkami suszy. Co gorsza z map KBW (Klimatycznego Bilansu Wodnego) wynika, że susza występuje bardzo często w tych samych regionach co w poprzednich latach. 
Susza rolnicza do 31 lipca 2021

Dlatego wielu rolników oczekiwało możliwości zgłaszania wniosków o pomoc za szkody wyrządzone przez suszę. Wnioski o szacowanie szkód rolniczych wynikłych z suszy można składać do 15 października 2021 r. za pomocą aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”, która dostępna jest pod adresem Aplikacje GOV: susza.
Zgłoszenia można dokonać niezależnie od okresu potwierdzenia suszy w raportach z monitoringu suszy.

Wypełnione wnioski dotyczące wszystkich poszkodowanych uprawach, należy podpisać Profilem Zaufanym i wysłać za pomocą wspomnianej aplikacji.

Czy można najpierw zebrać plony, a dopiero później złożyć wniosek o oszacowanie strat?

Zgodnie z interpretacja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wnioski o oszacowanie strat związanych z suszą można składać tylko za pośrednictwem aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”. Jest to wymagane od 2020 r. Zgodnie z przepisami, rolnicy o oszacowanie strat wywołanych przez suszę mogą składać do 15 października. Możliwe jest nawet kilkukrotne uzupełnianie strat w poszczególnych uprawach w miarę:
  • ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej,
  • oraz kolejnych upraw rolnych –  aż do czasu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku o oszacowanie strat Profilem Zaufanym.

Podpisanie wniosku uruchamia proces generowania protokołu strat w gospodarstwie rolnym, który przekazywany jest do zatwierdzenia przez Wojewodę i uniemożliwia dokonywanie dalszych zgłoszeń.

Wniosek może złożyć każdy rolnik, który:

  • złożył wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich w roku, w którym wystąpiła susza,
  • posiada Profil Zaufany.
Co ważne, rolnicy mogą rozpocząć zbieranie plonów przed złożeniem wniosku w aplikacji suszowej, ponieważ w aplikacji znajdują się informacje o wysokości i zakresie szkód określone przez Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Dzięki czemu zbiór plonów nie ma wpływu na szacowanie szkód powstałych w wyniku suszy.


MRiRW udostępnił instrukcje dostępną pod adresem: Zgłaszanie szkód w uprawach z powodu suszy - INSTRUKCJA

oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: arch.red. (P.Mikos)

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy susza ustąpiła po ostatnich opadach? RAPORT IUNG

W ostatnim czasie w całej Polsce spadło sporo deszczu. Czy to oznacza, że nie ma już suszy rolniczej?

czytaj więcej

Gdzie jest susza rolnicza? Jakie uprawy są zagrożone? RAPORT IUNG

Popadał deszcz, więc zasięg suszy rolniczej zmniejszył się. Mimo tego są jednak regiony, gdzie niedobory wody są ogromne. W jakich uprawach i w których województwach wystąpiła susza rolnicza? 

czytaj więcej

Rolnicy mogą składać wnioski o dotacje na bioasekurację

Rozpoczął się proces przyjmowania wniosków rolników o zwrot kosztów poniesionych na działania bioasekuracyjne. Wnioski przyjmują biura powiatowe ARiMR. Na jakie wydatki można otrzymać dotacje? Do kiedy należy złożyć wniosek?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)