Morawiecki rozmawiał z Zełenskim o zbożu z Ukrainy. „Znaleźliśmy wyjście”
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Morawiecki rozmawiał z Zełenskim o zbożu z Ukrainy. „Znaleźliśmy wyjście”

05.04.2023autor: Kamila Szałaj

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał dziś z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o problemach ze zbożem. – Znaleźliśmy wyjście – poinformował Zełenski.

Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się dziś w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmowy dotyczyły m.in. zboża z Ukrainy, które zalewa polski rynek i destabilizuje ceny skupu. Jest także powodem trwających od miesięcy protestów rolników, które doprowadziły do dymisji ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka. 

r e k l a m a

Morawiecki o problemach ze zbożem: sprawiają nam potężny ból głowy

Premier Morawiecki poinformował, że wraz z prezydentem Ukrainy zaproponował nowe rozwiązania ws. importu zboża. Ma to być m.in. otwarcie nowego kolejowego przejścia granicznego między Rawą Ruską a Hrebennem.
 
- Nie ominęliśmy też trudnego tematu o problemach, które mamy na rynku polskim z ukraińskim zbożem i które sprawiają nam dzisiaj potężny ból głowy. Zaproponowaliśmy pewne rozwiązania, które szybko muszą być wdrożone. Otwieramy nowe przejście kolejowe między Rawą Ruską a Hrebennem. To jest dowód na naszą współpracę – powiedział Morawiecki.

Zełenski o zbożu z Ukrainy: znaleźliśmy wyjście

Zełenski zapowiedział, że w najbliższym czasie problemy ze zbożem powinny zostać rozwiązane. Nie wskazał jednak na konkretne działania.
 
- Znaleźliśmy wyjście, które pozwoli ostatecznie rozwiązać wszelkie problemy ze zbożem w najbliższych dniach, tygodniach. Nie może być trudności między tak bliskimi partnerami i faktycznymi przyjaciółmi jak Polska i Ukraina - podkreślił. Potwierdził, że w najbliższych miesiącach będzie otwarte nowe połączenie Kijów-Warszawa przez Rawę Ruską i Hrebenne.

Z wypowiedzi obu polityków nie wynika jednak, jakie rozwiązania mają być wdrożone, by ograniczyć przywóz ukraińskiego zboża i wzmocnić tranzyt przez Polskę. Zwróciliśmy się więc do rzecznika rządu i Kancelarii Premiera z prośbą o pilne wyjaśnienie tej kwestii. Odpowiedź opublikujemy na łamach portalu.
 
Kamila Szałaj, fot. KPRM

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy alarmują: Mąka, spirytus i pszenica jako czyściwo techniczne. To nowe "hity" z Ukrainy, które zalewają nasz rynek

Nasila się dramat na rynku zbóż. Wbrew zapowiedziom rządu, węgiel wciąż wypiera pszenicę z portów. Do tego bez badań wjeżdża do nas tania ukraińska mąka, spirytus i pszenica jako czyściwo techniczne. A w najbliższym czasie zostaną otwarte nowe przejścia graniczne dla ziarna z Ukrainy, więc wwóz towarów jeszcze się zwiększy.

czytaj więcej

Zboże z Ukrainy wjeżdża do Polski bez badań. Sprawdzane są tylko dokumenty

Zboże z Ukrainy kontrolują cztery instytucje. Ale w praktyce kontrole polegają jedynie na sprawdzeniu dokumentów. Rzadko kiedy badane są mykotoksyny czy pozostałości pestycydów, bo… inspektorzy albo nie mają uprawnień albo jest ich za mało. To oznacza, że 3 mln ton zboża, które trafiło do Polski z Ukrainy, nie zostało poddane badaniom potwierdzającym, że jest ono bezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt.

czytaj więcej

Szmulewicz: “Zbudujmy duży port zbożowy zamiast CPK”

Prezes Krajowej Rady Izb Rolnych Wiktor Szmulewicz zaproponował inicjatywę, dzięki której mogłyby rozwiązać się problemy związane z nadmierną ilością importowanego zboża z Ukrainy. O swoim pomyśle napisał w liście do ówczesnego ministra rolnictwa, Henryka Kowalczyka. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)