Mokry kwiecień i upalny czerwiec. Długoterminowa prognoza pogody na wiosnę 2023
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mokry kwiecień i upalny czerwiec. Długoterminowa prognoza pogody na wiosnę 2023

11.03.2023autor: Michał Czubak

IMGW opracowało długoterminową prognozę pogody od kwietnia do lipca. Jaka czeka nas pogoda wiosną i na początku lata 2023 roku?

Jaki będzie pogoda w kwietniu 2023?

IMGW opracowując pogodę długoterminową oparł się na danych z lat minionych. Na ich podstawie przygotował następujące prognozy. W kwietniu nie należy spodziewać się odchyleń od norm zarówno w temperaturze oraz w opadach deszczu, aczkolwiek prognoza sugeruje sumę opadów wyższą, jak wcześniej.

r e k l a m a
Prognozuje się, że w tym miesiącu średnia temperatura będzie wahać się od 5,3 stopnia Celsjusza do 10 stopni Celsjusza. Opady natomiast wyniosą od 17,9 mm do 97 mm.

Wszystkie te wskaźniki mieszą się w normie.

Pogoda na kwiecień 2023

Pogoda w maju dość stabilna

Wg synoptyków IMGW w tym miesiącu spodziewać się należy opadów w normie wynikającej z wieloletnich doświadczeń. Temperatury powietrza również nie ulegną zmianie i będą mieściły się w normie od 10 stopni (w Zakopanem) do 14,8 stopnia Celsjusza (w Gorzowie Wlkp., Poznaniu oraz Warszawie i Zielonej Górze).

pogoda na maj 2023

Pogoda na czerwiec i lipiec: temperatura powyżej normy

Kolejne dwa miesiące zapowiadają się na cieplejsze niż dotąd. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na terenie całego kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.” – podaje IMGW.

pogoda na czerwiec 2023

Jeśli chodzi o temperatury to średnia dobowa w czerwcu może wynieść od 15 stopni Celsjusza do 18,3 stopnia Celsjusza. Natomiast w lipcu termometry mogą wskazywać temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza (od 15,7 stopnia Celsjusza do 20,3 stopnia Celsjusza).

Opady w obu miesiącach będą mieściły się w normie wieloletniej.

pogoda na lipiec 2023

Co dokładnie oznacza „powyżej normy” i „poniżej normy” w prognozach pogody od kwietnia do lipca?

Jak wyjaśniają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, określenie "powyżej normy" lub "poniżej normy" nie musi od razu oznaczać ekstremalnej aury.

– Nie nie jest to równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 30°C, a prognoza „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej 0°C. – można przeczytać wyjaśnienie na stronie internetowej IMGW.

Jak wskazują eksperci Instytutu, prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, czyli zarówno do temperatury w ciągu dnia, jak i w nocy. 

Przez analogię należy rozumieć "normy" dotyczące sumy opadów. Również dotyczy ona średniej sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. Ale IMGW nie określa ile spośród tych dni w miesiącu będzie z ulewami, a ile będzie bez kropli deszczu.

Michał Czubak
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Konkurs „Innowacyjny Rolnik” TPR rozstrzygnięty. Podczas Europejskiego Forum Rolniczego przyznano też nagrodę im. Józefa Ślisza

„Tygodnik Poradnik Rolniczy” i Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej nagrodzili innowacyjnych rolników. Europejskie Forum Rolnicze w Jasionce było też okazją do wręczenia nagrody im. Józefa Ślisza. Kto został wyróżniony?

czytaj więcej

Ekoschematy: Jak zrobić zdjęcia geotagowane, żeby udowodnić wymieszanie obornika z glebą?

Jeszcze rolnik czy już fotograf? Rolnicy, którzy w ramach ekoschematu rolnictwo węglowe wybiorą praktykę wymieszanie obornika z glebą lub stosowanie gnojowicy dość dużo czasu spędzą na robieniu zdjęć i ich wysyłaniu do ARiMR. Ile zdjęć geotagowanych i z jakich ujęć musi wykonać rolnik, żeby dostać dopłaty?

czytaj więcej

Kalendarz biodynamiczny na marzec 2023

W pierwszej połowie miesiąca, w dni z symbolem liścia, wysiewamy nasiona na kiełki oraz przygotowujemy skrzyneczki na produkcję rozsady sałat. Wysiewamy szpinak i koperek pod osłonami. Jeśli ziemia rozmarzła, wiele liściowych można wysiać wprost na zagon. Co jeszcze robimy w ogrodzie w marcu?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)