Koronawirus w Polsce: co ma zrobić ze zwierzętami rolnik objęty kwarantanną?
Główny Lekarz Weterynarii ogłosił wytyczne dla rolników w związku z koronawirusem. Czy rolnik objęty kwarantanną ze względu na koronawirusa może opiekować się krowami czy trzodą chlewną? Co ma zrobić rolnik, który nie ma możliwości opieki nad zwierzętami gospodarskimi? Jakie są procedury w tym zakresie?
Koronawirus: procedury GLW dla rolników objętych kwarantanną
Główny Inspektorat Weterynarii podkreśla, że nie ma dowodów naukowych świadczących o przenoszeniu się koronawirusa COVID-19 na zwierzęta domowe i gospodarskie. Również nie ma żadnych dowodów, aby zwierzęta te były biologicznym lub mechanicznym wektorem przenoszenia choroby.
Jednak mimo tego Główny Lekarz Weterynarii opublikował informacje dotyczącą tego jak należy postępować w związku z pandemią koronawirusa ze zwierzętami gospodarskimi i domowymi. Wielu rolników obawia się, że w przypadku objęcia ich kwarantanną nie będą mogli zajmować się swoimi krowami czy świniami.
– Nie ma żadnych przeszkód, aby w okresie kwarantanny opiekę nad swoimi zwierzętami na terenie domu lub gospodarstwa sprawował ich posiadacz, o ile stan zdrowia mu na to pozwala i nie musi się on w związku z tym nigdzie przemieszczać – podaje w komunikacie Główny Inspektorat Weterynarii.
Co ma zrobić rolnik objęty kwarantanną, który nie ma możliwości opieki nad zwierzętami gospodarskimi
Jak wskazuje weterynaria, rolnik, który będąc w kwarantannie nie jest w stanie zapewnić w tym czasie odpowiedniej opieki zwierzętom gospodarskim czy domowym, może zwrócić się o pomoc w tym zakresie do sąsiadów, znajomych lub rodziny.
W przypadku zwierząt gospodarskich, pomoc ta może polegać na obsłudze zwierząt w pomieszczeniach gospodarskich, które należą do osoby przebywającej na kwarantannie. Z kolei w przypadku opieki nad psami, warto rozważyć czasowego przeniesienia psa do domu nowego opiekuna.
Taka opieka znajomych czy bliskich odizolowanego gospodarza nad zwierzętami musi zostać tak zorganizowana, aby wykluczyć bezpośredni kontakt nowego opiekuna zwierząt z osobą poddawana kwarantannie oraz jej rodziną.
Komu powierzyć opiekę nad krowami czy trzodą, jeśli nie może się tym zająć rodzina czy sąsiedzi?
Jeśli zwierzętami nie może zająć się nikt ze znajomych czy rodziny, wówczas osoba objęta kwarantanną musi poszukać innych rozwiązań.
W przypadku zwierząt domowych można je oddać czasowo do hotelu dla zwierząt lub innego miejsce, gdzie będzie zapewniona opiekę nad nimi. Warto także poszukać grup, które oferuje taką usługę. Czasem taką pomoc mogą również zaoferować lecznice czy gabinety weterynaryjne.
Można również zwrócić się o pomoc dla gminy, która powinna zorganizować opiekę nad zwierzętami osoby objętej kwarantanną.
Paweł Mikos
Paweł Mikos
redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”
Paweł Mikos – redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii
Najważniejsze tematy