Koronawirus w Polsce: co ma zrobić ze zwierzętami rolnik objęty kwarantanną?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Koronawirus w Polsce: co ma zrobić ze zwierzętami rolnik objęty kwarantanną?

17.03.2020autor: Paweł Mikos

Główny Lekarz Weterynarii ogłosił wytyczne dla rolników w związku z koronawirusem. Czy rolnik objęty kwarantanną ze względu na koronawirusa może opiekować się krowami czy trzodą chlewną? Co ma zrobić rolnik, który nie ma możliwości opieki nad zwierzętami gospodarskimi? Jakie są procedury w tym zakresie? 

Koronawirus: procedury GLW dla rolników objętych kwarantanną

Główny Inspektorat Weterynarii podkreśla, że nie ma dowodów naukowych świadczących o przenoszeniu się koronawirusa COVID-19 na zwierzęta domowe i gospodarskie. Również nie ma żadnych dowodów, aby zwierzęta te były biologicznym lub mechanicznym wektorem przenoszenia choroby.

Jednak mimo tego Główny Lekarz Weterynarii opublikował informacje dotyczącą tego jak należy postępować w związku z pandemią koronawirusa ze zwierzętami gospodarskimi i domowymi. Wielu rolników obawia się, że w przypadku objęcia ich kwarantanną nie będą mogli zajmować się swoimi krowami czy świniami. 

Nie ma żadnych przeszkód, aby w okresie kwarantanny opiekę nad swoimi zwierzętami na terenie domu lub gospodarstwa sprawował ich posiadacz, o ile stan zdrowia mu na to pozwala i nie musi się on w związku z tym nigdzie przemieszczać – podaje w komunikacie Główny Inspektorat Weterynarii

 

r e k l a m a

Co ma zrobić rolnik objęty kwarantanną, który nie ma możliwości opieki nad zwierzętami gospodarskimi

Jak wskazuje weterynaria, rolnik, który będąc w kwarantannie nie jest w stanie zapewnić w tym czasie odpowiedniej opieki zwierzętom gospodarskim czy domowym, może zwrócić się o pomoc w tym zakresie do sąsiadów, znajomych lub rodziny.

W przypadku zwierząt gospodarskich, pomoc ta może polegać na obsłudze zwierząt w pomieszczeniach gospodarskich, które należą do osoby przebywającej na kwarantannie. Z kolei w przypadku opieki nad psami, warto rozważyć czasowego przeniesienia psa do domu nowego opiekuna. 

Taka opieka znajomych czy bliskich odizolowanego gospodarza nad zwierzętami musi zostać tak zorganizowana, aby wykluczyć bezpośredni kontakt nowego opiekuna zwierząt z osobą poddawana kwarantannie oraz jej rodziną.

 

Komu powierzyć opiekę nad krowami czy trzodą, jeśli nie może się tym zająć rodzina czy sąsiedzi? 

Jeśli zwierzętami nie może zająć się nikt ze znajomych czy rodziny, wówczas osoba objęta kwarantanną musi poszukać innych rozwiązań. 

W przypadku zwierząt domowych można je oddać czasowo do hotelu dla zwierząt lub innego miejsce, gdzie będzie zapewniona opiekę nad nimi. Warto także poszukać grup, które oferuje taką usługę. Czasem taką pomoc mogą również zaoferować lecznice czy gabinety weterynaryjne. 

Można również zwrócić się o pomoc dla gminy, która powinna zorganizować opiekę nad zwierzętami osoby objętej kwarantanną. 

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pastwiska dla rolników czy dla gmin?

Pieniądze z dzierżawy to nie wszystko. Gmina decydując o przeznaczeniu gruntów użytkowanych przez rolników z dziada pradziada powinna brać też pod uwagę ważny interes społeczny, byt niewielkich rodzinnych gospodarstw – uważają mieszkańcy wsi Zalesie (pow. lubaczowski), którzy zaangażowali się w sprawę przekazania na rzecz miejscowego Kółka Rolniczego części tzw. Pastwisk.

czytaj więcej

Koronawirus w Polsce: AGROunia apeluje o wdrożenie pakietu pomocowego dla rolnictwa

AGROunia przygotowała petycje do premiera, w której apelują o wprowadzenie pakietu pomocowego dla rolnictwa w związku z epidemią koronawirusa. Według rolników tzw. „Tarcza Antykryzysowa” pomija gospodarstwa rolne. Jakiej pomocy oczekują rolnicy? 

czytaj więcej

Instytut Ochrony Roślin chce pomóc w walce z koronawirusem

Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu przekazał ministrowi rolnictwa, że może włączyć się w zwalczanie epidemii koronowirusa w Polsce. IOR zapewnia, że ma odpowiedni sprzęt laboratoryjne oraz wykwalifikowanych pracowników, aby szybko wykrywać COVID-19.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)