Rolnictwo regeneracyjne odpowiedzią na zmiany w środowisku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnictwo regeneracyjne odpowiedzią na zmiany w środowisku

24.09.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Odpowiedzią na negatywne zmiany w środowisku naturalnym i emisję gazów cieplarnianych może być rolnictwo regeneracyjne. Łączy ono produkcję z ochroną i odbudową ekosystemów. Czyli dokładnie co?

Rolnictwo powoduje negatywne zmiany w środowisku naturalnym i emisję gazów cieplarnianych. Odpowiedzią może być rolnictwo łączące produkcję z ochroną i odbudową ekosystemów. System żywnościowy świata oparty jest na rolnictwie. Jednak intensywna uprawa doprowadziła nie tylko wylesienia i przekształcenia gruntów, ale także przyczyniła się do zanieczyszczenia wody i powietrza. Aż 30% uwalnianych do atmosfery gazów cieplarnianych pochodzi z rolnictwa. 

Odpowiedzią na ten problem jest rolnictwo regeneracyjne, czyli uprawa, która chroni i odbudowuje grunty rolne i otaczające je ekosystemy. We wspólnym raporcie naukowców – przedstawicieli Europejskich Akademii Nauk – analizowano możliwości przekształceń w skali globalnej zgodnie z założeniami rolnictwa regeneracyjnego.  

r e k l a m a

Co to jest rolnictwo regeneracyjne?

Rolnictwo regeneracyjne - to taki model produkcji rolnej, który podnosi żywotność gleby i zwiększa jej potencjał do wychwytywania z atmosfery CO2, poprawia ilość i jakość plonów, pozwalając oszczędzać wydatki na nawozy i środki ochrony roślin.

Jak wynika z badania "Postrzeganie rolnictwa regeneracyjnego w Polsce" wykonanego przez firmę badawczą Martin & Jacob na zlecenie Banku BNP Paribas:

  • 38 proc. rolników biorących udział w badaniu nie wiedziało czym jest rolnictwo regeneracyjne,
  • także 38 proc. respondentów prawidłowo kojarzy rolnictwo regeneracyjne z ochroną środowiska, poprawą właściwości gleby oraz redukcją gazów cieplarnianych.

Za jakiś czas polscy rolnicy będą mogli uzyskiwać przychody ze sprzedaży tzw. kredytów węglowych, czyli prawa do sprzedaży 1 tony pochłoniętego przez glebę CO2. Ale czy są świadomi, że taki kredyt istnieje? Z badania na próbie 595 rolników w styczniu-lutym 2022 r., wynika, że:

  • 57 proc. badanych nigdy nie zetknęło się z tym pojęciem,
  • 8 proc. deklaruje, że wie, co ono oznacza. 

Rolnictwo regeneracyjne to korzyści dla wszystkich

Zróżnicowane systemy rolnictwa regeneracyjnego mogą przynieść korzyści środowiskowe pod względem potencjału plonotwórczego gleby oraz nadziemnego składowania dwutlenku węgla i zwiększonej różnorodności biologicznej w gospodarstwach. Ich wpływ na plony, przychody i koszty produkcji zależą od sytuacji wyjściowej i konkretnego systemu. W wielu sytuacjach rolnictwo konserwujące może utrzymać plony i prowadzić do obniżenia kosztów produkcji. Dodanie ulepszaczy organicznych do upraw, które nie otrzymują nawozu, może zwiększyć plony.

Chociaż certyfikowana produkcja ekologiczna ogólnie zmniejsza plony upraw i zwierząt gospodarskich w porównaniu z dobrze zarządzaną produkcją nie-ekologiczną, zabezpieczenie premii ekologicznej zazwyczaj prowadzi do większej rentowności. Wpływ systemów rolno-leśnych na produkcję żywności jest ściśle związany z gęstością drzew i tym, czy drzewa dostarczają również paszę i żywność.

Dalszy rozwój rolnictwa regeneracyjnego może być wspierany przez działania na skalę międzynarodową, krajową i lokalną z udziałem decydentów, rolników, badaczy, konsumentów i osób zaangażowanych w łańcuch żywnościowy.

 

oprac. Natalia Marciniak-Musiał

na podstawie BNP Paribas

fot. pixabay

 

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy mogą zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski. W jaki sposób?

Dzięki biogazowniom oraz łatwemu magazynowaniu energii poprzez biometan możemy osiągnąć samowystarczalność energetyczną na wsi – przekonywał prof. Jerzy Buzek podczas Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, Rolnictwo, Środowisko”. A jakie są obecnie największe bariery do rozwoju OZE na polskiej wsi?

czytaj więcej

Czy wiceminister rolnictwa odróżnia zboża? Nie uwierzysz, co odpowiedział Janusz Kowalski [WIDEO]

Czy to jęczmień, czy żyto? Z takim pytaniem rolnicy poradziliby sobie bez problemu. A jak odpowiedział nowy wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski?

czytaj więcej

Janusz Kowalski został nowym wiceministrem rolnictwa

Janusz Kowalski, polityk Solidarnej Polski został mianowany na nowego wiceministra rolnictwa. Zastąpi na tym stanowisku Norberta Kaczmarczyka. Czym będzie zajmować się polityk w resorcie rolnictwa?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)