Kolorowe krowy ozdobione przez największych malarzy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kolorowe krowy ozdobione przez największych malarzy

21.11.2020

Obrazy mistrzów pędzla jak  Paula Gauguina na krowie lub tuczniku? Tak, to możliwe. I to bez krzywdy dla krów i świń. Taką sztuką zajął się nauczyciel szkoły rolniczej w Bretanii razem ze swoim uczniami. Jak powstają takie żywe obrazy?

Krowy i świnie jak malowane – w szkole rolniczej to możliwe

Patent na przenoszenie obrazów wielkich mistrzów malarstwa na żywe zwierzęta znalazł Xavier Courchinoux, profesor tzw. edukacji kulturalnej w średniej szkole rolniczej Lycée La Touche w Ploërmel w Bretanii (400 kilometrów na zachód od Paryża). Profesor Xavier para się także fotografią i w ramach ćwiczeń z uczniami postanowił wykorzystać tzw. mapping. Polega on na wyświetlaniu obrazów z rzutnika na prawdziwym trójwymiarowym obiekcie.
Zazwyczaj przyozdabia się tak budynki. W Ploërmel, ze względu na specyfikę szkoły, postanowiono poeksperymentować z krowami i tucznikami.

r e k l a m a

Krowa Morizette ozdobiona przez Gauguina

Naszą uwagę przykuła krowa Morizette (rasy hf), licząca 3 lata. Prawdopodobnie wybór padł na nią ze względu na niemal białe umaszczenie. Stała się więc prawie idealnym ekranem. Morizette była m.in. nośnikiem obrazów francuskiego malarza Paula Gauguina (m.in. „Pola w Pouldu” na zdjęciu głównym).
Krowa Morizette ozdobiona przez Gauguina

Na tucznikach natomiast można było podziwiać obrazy Austriaka Gustava Klimta. Dzięki malowanym krowom szkoła stała się sławna w całej Francji, jak równiez poza granicami kraju.


Paweł Kuroczycki
Fot. facebook.com/TNLA2019LyceeLaTouche

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak karmić owce, aby uzyskać wysoką jakość jagnięciny?

Dzięki dotacjom do ras zachowawczych rolnicy mogą zarobić na hodowli owiec. Bez dopłat nie byłoby to takie oczywiste. A czym najlepiej karmić owce i na jakie rasy owiec warto postawić zakładając własną hodowlę?

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Przywrócenie cła na zboża z Ukrainy to dobre hasło, ale nie pomoże polskim rolnikom

Minister rolnictwa obiecał rolnikom, że będzie zabiegał o przywrócenie cła na zboża z Ukrainy. Ale potrwa to przynajmniej pół roku i będzie dotyczyć tylko pszenicy. Na pewno rolnicy nie skorzystają na "przywróceniu cła" na kukurydzę czy rzepak. Dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)