Kołodziejczak wnioskuje do ABW po aferze gruntowej. „Nie damy się zastraszyć”
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kołodziejczak wnioskuje do ABW po aferze gruntowej. „Nie damy się zastraszyć”

20.10.2022autor: Kamila Szałaj

„Utniemy ci łeb i powiesimy na drzewie” - takie pogróżki dostał Michał Kołodziejczak po oskarżeniach polityków Solidarnej Polski o działalność na rzecz rosyjskiego wywiadu. By ukrócić te insynuacje, AGROunia zawnioskowała do ABW o ochronę kontrwywiadowczą. Partia Kołodziejczaka chce także ujawnienia kto, gdzie i za ile dzierżawi państwową ziemię.

AGROunia wnioskuje do ABW o ochronę. „Zjednoczona Prawica atakuje nas pomówieniami o ruskiej agenturze".

AGROunia wnioskuje do ABW o ochronę kontrwywiadowczą. To odpowiedź na sugestie polityków Solidarnej Polski, że wokół partii Michała Kołodziejczaka są osoby związane z rosyjskim wywiadem i podejmujące działania prorosyjskie. Takie insynuacje pojawiły się po tym, jak AGROunia w minioną sobotę wysypała ziemię przed budynkiem, w którym odbywała się konwencja Solidarnej Polski. Doszło też do przepychanek z europosłem Patrykiem Jakim.

- Politycy Solidarnej Polski, w tym europoseł Patryk Jaki, sugerują, że wokół AGROunii mogą krążyć osoby związane z obcym wywiadem. Ma to na celu stworzenie złego klimatu wokół AGROunii, dlatego zwracamy się do ABW o objęcie nas ochroną. Wy jesteście od tego, żeby bronić cały nasz kraj, więc ja się zgłaszam do Was - obejmijcie nas ochroną, sprawdźcie całe nasze otoczenie – mówił dziś na konferencji prasowej Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii.

Zaznaczył, że politycy Zjednoczonej Prawicy boją się ujawnienia ich afer, takich jak afera gruntowa, dlatego zaatakowali AGROunię pomówieniami o "ruskiej agenturze". 

Obecny na konferencji mecenas Tomasz Gabryelczyk, pełnomocnik AGROunii zaapelował do ABW o weryfikację osób, które chcą wykorzystać działalność AGROunii na rzecz obcego wywiadu.

- Zwracamy się jako partia polityczna i związek zawodowy o to, by organy państwowe, które są powołane i które w swoich obowiązkach mają strzec konstytucyjnego porządku publicznego i nienaruszalnego prawa integralności naszego państwa, do tego by podjęli swoje działania na naszą rzecz. Chcemy, by zweryfikowali i pomogli nam weryfikować osoby, które mogą tą rosnącą popularność AGROunii próbować wykorzystać na rzecz obcych państw. Zwykły obywatel nie posiada zasobów i możliwości, jakie mają organy państwowe i służby kontrwywiadu dlatego też wzywamy do tego by niezwłocznie objęły swoją ochroną również nasz ruch – zaznaczył mecenas 

Kołodziejczak zapewnił, że nie pozwoli na to, by współpracownicy i sympatycy AGROunii byli pomawiani przez polityków o współpracę z rosyjskim wywiadem.

r e k l a m a

Kołodziejczak dostał pogróżki. „Utniemy ci łeb i powiesimy na drzewie”

Kołodziejczak przyznał też, że w Internecie pojawiło się wiele nieprzychylnych treści publikowanych przez polityków Solidarnej Polski pod adresem AGROunii.

- Dostałem też bardzo dużo pogróżek, m.in. „utniemy ci łeb i powiesimy na drzewie, ty zdrajco”. Wszystko po tym, kiedy Patryk Jaki opublikował na swoim Facebooku treści sugerujące, że jestem ruskim agentem – mówił Kołodziejczak.

Afera gruntowa. AGROunia chce wyjaśnień, kto, gdzie i za ile dzierżawi państwową ziemię

AGROunia zawnioskowała też o zwołanie komisji sejmowej ws. afery gruntowej Solidarnej Polski. Chodzi o doniesienia "Newsweeka", z których wynika, że asystent wiceministra Janusza Kowalskiego w zamian za łapówki obiecywał rolnikom państwową ziemię. Wcześniej pojawiły się też informacje, że brat wiceministra rolnictwa Norberta Kaczmarczyka w niejasnych okolicznościach poddzierżawił 141 ha ziemi od KOWR.

- Cała afera z pomówieniami AGROunii dzieje się w momencie gdy na jaw wychodzi, że politycy Solidarnej Polski załatwiają ziemię publiczną dla swoich kolegów, składając im propozycje korupcyjne. Patryk Jaki i Zbigniew Ziobro tworzą luki w prawie, które później wykorzystują do poddzierżawiania państwowej ziemi – zaznaczył Kołodziejczak. 

Zwrócił uwagę, że w Polsce kończą się długoletnie dzierżawy państwowej ziemi, np. dla Top Farms Głubczyce. Dlatego domaga się powołania sejmowej komisji, która ma wyjaśnić kto, gdzie i za ile dzierżawi państwową ziemię. Chce także upublicznienia rejestru takich dzierżawców.

- Trzeba też jak najszybciej ustalić nowe, jasne i przejrzyste zasady dotyczące dzierżawy państwowej ziemi i urealnienia czynszów dzierżawnych. Przecież 30 lat temu dzierżawy były podpisywane na śmieszne sumy – np. 50 lub 100 zł za hektar. Dziś te ceny sięgają nawet kilku tysięcy złotych.  Również wielkość działek przeznaczonych do dzierżawy musi być dostosowana do średniej wielkości okolicznych gospodarstw. Nie może być tak, że w okolicy, gdzie są małe gospodarstwa, 10-hektarowe do wydzierżawienia w jednym kawałku jest tylko 200 ha. Przecież nikt się na to nie porwie – mówił Kołodziejczak.

Kołodziejczak pozywa polityków Solidarnej Polski do sądu

Lider AGROunii poinformował też, że składa pozew do sądu przeciwko Patrykowi Jakiemu, Mariuszowi Kałużnemu (też z Solidarnej Polski) i dziennikarzom TVP za pomówienia.

Nie będziecie pomawiać mnie, ani osób tworzących @AGROunia_.
To wy robicie wszystko by Polska została sama w obecnej wojnie, a to najlepsze dla Rosji. pic.twitter.com/HjcKM5INib

— Michał Kołodziejczak (@EKOlodziejczak_) October 20, 2022

Kamila Szałaj

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kołodziejczak: limit 3000 kWh dla rolników to kpina. Jakie rozwiązanie ws. cen prądu proponuje AgroUnia?

- Gwarantowane ceny prądu dla rolników tylko do 3000 kWh to kpina. Jedno urządzenie w komorze przechowalniczej zużywa ponad 50 razy tyle – uważa Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii i apeluje do ministra rolnictwa o „adekwatne” limity zamrożenia cen. Jak miałyby być ustalane? Co o propozycji resortu sądzą Czytelnicy TPR?

czytaj więcej

Kołodziejczak: Cwaniaki kupują tanio rzepak i zboże z Ukrainy i sprzedają w Polsce

- Cwaniacy z Europy, także z Polski kupują zboże i rzepak z Ukrainy i zapychają swoje magazyny - mówi Michał Kołodziejczak, lider polskiej wsi w rozmowie z Krzysztofem Wróblewskim, Redaktorem Naczelnym TPR. Dodaje, że ziarno z Ukrainy importują największe koncerny światowe i sprzedają je w Polsce.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)