Kluczowe polowania w pobliżu strefy ASF
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kluczowe polowania w pobliżu strefy ASF

23.11.2019autor: Paweł Mikos

W woj. lubuskim pojawił się afrykański pomór świń (ASF). Niemal na samej granicy strefy zaplanowano polowanie, w tym na dziki. Ciekawe czy do nich dojdzie, a jeśli tak to czy myśliwi będą przestrzegać bioasekuracji. 

Polowanie na dziki w pobliżu strefy ASF

Pod Włoszakowicami w powiecie leszczyńskim w Wielkopolsce odbywają się polowania zbiorowe. Koło Łowieckie „Jeleń” zaplanowało je m.in. na 24 listopada oraz na 8 i 22 grudnia 2019 roku.
Podczas polowania mają być odławiane dziki, sarny, jelenie i drapieżniki.
Polowania te są niezwykle ważne, gdyż zaledwie 30 km stąd został znaleziony pierwszy w woj. lubuskim dzik zakażony ASF. Z kolei lasy, w których odbywają się polowania bezpośrednio graniczą z żółtą strefą ASF. 

Pytanie tylko czy myśliwi poważnie podejdą do odłowu dzików i czy będą przestrzegać przy polowaniu zasad bioasekuracji? 

 

r e k l a m a

Czy w ogóle dojdzie do polowania? 

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy do tego polowania i innych w pobliżu strefy ASF może jednak w ogóle nie dojść. Władze centralne prawdopodobnie wprowadziły zakaz urządzania na razie polowań w strefie ASF i jego sąsiedztwie. 

Natomiast wkrótce mają rozpocząć się polowania w obszarze ok. 20 km od strefy ASF i później promień polowań ma się zmniejszać aż do strefy skażonej. Służby liczą, że w taki sposób dziki zakażone ASF nie przedrą się poza wyznaczoną już strefę.  

Więcej na temat ASF w woj. lubuskim może przeczytać w artykule:  

ASF pod Wschową ma być zwalczany jak w Czechach. W jaki sposób?


Paweł Mikos
Fot. Paweł Mikos

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak rolnicy i branża zareagowała na ASF w Lubuskiem?

To prawdziwy cios dla branży trzody chlewnej. Potwierdziły się najczarniejsze scenariusze. W powiatach wschowskim i nowosolskim afrykański pomór świń stwierdzono aż u 22 dzików. Nie wiadomo, w jaki sposób ASF przemieścił się o 300 km na zachód i czy jesteśmy jeszcze w stanie zapanować nad sytuacją. Wydaje się, że jest to coraz mniej prawdopodobne.

czytaj więcej

W walce z ASF ważny jest odstrzał dzików i usuwanie padliny

Duże wahania liczby dzików w ciągu roku są normalną cechą ich demografii, a zmiany klimatu i nadmiar pokarmu to dwa główne czynniki, które są odpowiedzialne za stałe zwiększanie liczebności tych zwierząt. W najnowszej publikacji Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) zwracają uwagę, że kraje zagrożone ASF powinny opracować strategię szukania padłych dzików i usuwania ich jeszcze przed wprowadzeniem wirusa na dany teren. Właściwe organy muszą ułatwiać zgłaszanie znalezienia padliny oraz zapewniać bezpieczne jej usuwanie.

czytaj więcej

Protesty rolnicze: rolnicy żądają walki z ASF i… marketami

Rolnicy jadąc w kolumnach ciągników blokowali wiele dróg krajowych. To ich protest przeciwko małego zaangażowania władzy w walkę z ASF. Protest dotyczy też nieuczciwych praktyk sieci handlowych, które godzą w polskie rolnictwo. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)