Kilkanaście padłych świń i krów pod Wieruszowem. Czy zawinił gospodarz?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kilkanaście padłych świń i krów pod Wieruszowem. Czy zawinił gospodarz?

17.04.2020autor: Michał Czubak

Policja w Wieruszuowie wyjaśnia sprawę znalezienia na terenie jednego z gospodarstw w miejscowości Osiek kilkunastu martwych zwierząt. Czy właściciel zwierząt dopuścił się za niedbań?

Wieruszów: martwe krowy i świnie w jednym z gospodarstw w miejscowości Osiek

Od 4 kwietnia toczy się postępowanie w sprawie znalezienia na terenie jednego z gospodarstw w miejscowości Osiek (woj. łódzkie) padłych kilkunastu sztuk trzody chlewnej oraz bydła. W sprawę zaangażowane oprócz policji są także instytucje sanitarno-epidemiologiczne oraz inspektorat weterynarii. - Skierowani na miejsce tego zdarzenia wieruszowscy policjanci, zastali w pomieszczeniach gospodarczych kilkanaście sztuk padłej trzody chlewnej i bydła. W tej sytuacji policjanci z udziałem Powiatowego Lekarza Weterynarii, wykonali szereg czynności procesowych, które mają na celu ustalenie, czy właściciel gospodarstwa dopuścił się do zaniedbań podczas hodowli tych zwierząt - przekazuje asp. sztab. Damian Pawlak z KPP w Wieruszowie.
r e k l a m a

Zwierzęta do utylizacji, pozostałymi zajeła się gmina

Martwe zwierzęta decyzją weterynarza zostały przekazane do utylizacji, którą ma przeprowadzić gospodarz lub jego krewni. Sprawa ta będzie sprawdzana czy zalecenia lekarza weterynarii zostały przeprowadzone prawidłowo. Natomiast pozostałymi żywymi zwierzętami zaopiekowali się pracownicy Urzędu Gminy w Galewicach, którzy przekazali inwentarz do dalszego chowu, do innego wyznaczonego gospodarstwa.

Gospodarz winny zaniedbań?

Policja wstępnie kwalifikuje czy jako znęcanie się nad zwierzętami poprzez zaniedbanie ze strony właściciela. Takie tez wnioski przekazuje powiatowy lekarz weterynarii dr Leszek Przewłocki z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Sieradzu. Jego zdaniem zastana sytuacja na miejscu, martwe i niedożywione zwierzęta oraz stan ogólny otoczenia, w jakim ten żywy inwentarz przebywał, jednoznacznie wskazują na to, że w tym przypadku mamy do czynienia ze złamaniem zapisów Ustawy o ochronie zwierząt.

W myśl przepisów w tym przypadku doszło do znęcania się nad zwierzętami.

Jaka kara może spotkać gospodarza?

Ta sama ustawa, która określa zasady dotyczące ochrony zwierząt przewiduje również karanie osób, które się nad nimi znęcają. W myśl przepisów gospodarzowi grożą sankcje karne oraz finansowe. Znęcanie nad zwierzętami jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3, zaś w typie kwalifikowanym ze szczególnym okrucieństwem od 3 miesięcy do lat 5. Ponadto sąd zwykle zasądza przepadek odebranych zwierząt, oraz nakłada grzywny nawet do wysokości od 1 tys. do nawet 100 tys. zł.

Sąd ma także możliwość podania wyroku do publicznej wiadomości, jednak w przeciwieństwie do karania także w ten sposób pijanych kierowców, polskie sądy rzadko stosują ten środek karny wobec sprawców znęcania się nad zwierzętami.

Michał Czubak
fot. ilustrujące / archiwum
źródło: KPP w Wieruszowie
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Tarcza antykryzysowa – czy o to chodziło rolnikom?

Resort rolnictwa zaprezentował rozwiązania, jakie przygotował rząd w ramach tzw. tarczy antykryzysowej dla rolników. Jasne wydają się rozwiązania dotyczące KRUS. Z pozostałymi jest już gorzej, ponieważ rolnicy zostali wrzuceni do jednego worka z przedsiębiorcami. Z jednej strony to dobrze, z drugiej jednak w szczegółowych rozwiązaniach powinna być zwrócona uwaga na specyfikę funkcjonowania gospodarstw rolnych, która jest inna od działalności zwykłego przedsiębiorstwa.

czytaj więcej

Makabryczny wypadek pod Rykami: BYK ZABIŁ rolnika [FOTO]

Do tragicznego wypadku doszło w Żabiance na Lubelszczyźnie. Ogromny byk poturbował rolnika. Rogi miały rozerwać brzuch poszkodowanego. Na skutek odniesionych obrażeń rolnik zmarł.

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

O byku, który okazał się krową

Krowa, którą pierwotnie mieszkańcy Pawłowic nazwali groźnym, włochatym bykiem, przechadzała się spokojnie ulicami miasteczka, "strasząc" tamtejszych mieszkańców. Z natury ciekawska i zazwyczaj przyjaźnie nastawiona krowa wywołała niezłą atrakcję.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)