Jaka będzie zima 2020? Prognoza pogody Józefa Gorella
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jaka będzie zima 2020? Prognoza pogody Józefa Gorella

03.01.2020autor: Paweł Mikos

W drugiej dekadzie stycznia czekają nas mrozy nawet do –15°C. Równie mroźna będzie druga dekada lutego. Jednak pomiędzy okresami mrozu należy się spodziewać także wysokich temperatur powyżej +10°C. Tak przewiduje Józef Gorell. Czy czeka nas zimą stulecia? 

Czy sprawdziły się przewidywania dotyczące jesieni?

– Prognoza jesieni w większości się sprawdziła. Ciepły październik i intensywne opady w drugiej dekadzie listopada – wyjaśnia Józef Gorell, emerytowany rolnik z Cieszyna w gminie Sośnia i meteorolog pasjonat.

– W nawiązaniu do oddziaływań grawitacyjnych kilka przykładów: 2 dni przed nowiem w październiku trzęsienie ziemi w Indonezji, 2 dni przed pełnią 10 listopada trzęsienie ziemi we Francji, później od pełni intensywne opady w całej Europie. Nasuwa się pytanie, czy to dzieło przypadku? Nie. To dzieło grawitacji. Jeden front niżowy może nieść miliony lub miliardy ton wody, na które oddziałuje grawitacja – dodaje. 

 

r e k l a m a

Zimą co kilka dni będzie zmieniać się pogoda

W następnych miesiącach czeka nas więcej opadów deszczu i śniegu oraz nieustannie, co kilka dni, zmieniające się uwarunkowania pogodowe. Najbardziej mroźne okresy nastąpią w połowie stycznia i w połowie lutego. Później, od pełni w marcu, należy spodziewać się intensywnych opadów w całej Europie. Z kolei w połowie kwietnia wystąpią przymrozki od –4°C do –8°C. Cały okres zimowy pod znakiem opadów w rejonach północnych i wschodnich. Czekają nas też duże różnice temperatur między rejonami północno-wschodnimi a południowo-zachodnimi – przewiduje Józef Gorell.        

W styczniu 2020 roku mroźna będzie druga dekada

Początek stycznia z dużymi wahaniami temperatur. Tereny północno-wschodnie i podgórskie – spadki temperatur do –10°C. Rejony południowo-zachodnie znacznie cieplejsze – do 10°C. Cała pierwsza dekada z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu. Opady lokalnie mogą być intensywne. Wiatr zmienny, okresami silny, porywisty do 100 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. 

Druga dekada stycznia ze znacznie większym mrozem – w trakcie rozpogodzeń miejscami spadki temperatur do –15°C. Wystąpią niewielkie opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Gdzieniegdzie pojawią się mgły i zamglenia. Wiatr słaby, umiarkowany. 

Trzecia dekada już bardzo ciepła – lokalnie do 12°C w ciągu dnia. Noce z przymrozkami. Wystąpią opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Wiatr silny, porywisty, południowo-zachodni do 100 km/h. Cały miesiąc największe opady w rejonach północnych i wschodnich. 

  • Temperatura min. od –15 do 5°C
  • Temperatura maks. –2 do 12°C

 

Na początku lutego +12°C, a w połowie miesiąca spadek do –13°C

Początek lutego nadal ciepły (do 12°C) z opadami deszczu, lokalnie intensywnymi, z silnym, porywistym wiatrem. Później z każdym dniem coraz chłodniej. Pod koniec pierwszej dekady opady deszczu ze śniegiem, w górach – śniegu. 

Druga dekada znacznie mroźniejsza, miejscami spadki temperatur do –13°C. Opady śniegu, największe w rejonach północnych i południowo-wschodnich. Porywisty wiatr z północnego wschodu może powodować lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne. 

Początek trzeciej dekady nadal mroźny z opadami śniegu, później z opadami deszczu ze śniegiem oraz z porywistym wiatrem. Pod koniec miesiąca w rejonach południowo-zachodnich znaczne ocieplenie.

  • Temperatura min. od –13 do 3°C
  • Temperatura maks. od 2 do 12°C

 

Nawet pod koniec marca 2020 roku możliwy mróz

Początek pierwszej dekady marca z niewielkim mrozem, w ciągu dnia do 8°C z opadami deszczu ze śniegiem. Pomiędzy przechodzącymi frontami kilka dni słonecznych. Wiatr silny, porywisty. 

Początek drugiej dekady z dynamiczną pogodą, spływ chłodnego powietrza z północy i równocześnie ciepłego powietrza z południa – taka mieszanka pogodowa przyniesie intensywne opady deszczu i deszczu ze śniegiem oraz w górach samego śniegu. Opady wystąpią w całej Europie, z silnym porywistym wiatrem. Lokalnie mogą wystąpić burze. Dopiero pod koniec dekady kilka dni słonecznych, ale z nocnymi przymrozkami. 

Początek trzeciej dekady nadal spływ powietrza chłodnego z północy i ciepłego z południa, co przyniesie w rejonach północno-wschodnich spadki temperatur nocą do –8°C. Rejony zachodnie znacznie cieplejsze. Lokalnie wystąpią opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Pomiędzy przechodzącymi opadami kilka dni słonecznych.

  • Temperatura min. od –10°C do –2°C
  • Temperatura maks. od 2 do 18°C

 

Prognoza również na stronie internetowej www.kosmopogoda.pl

 

Józef Gorell 
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicze bałwanki – zimowy akcent na polskiej wsi

Jeśli zima jak za oknem, gdzie śniegu brak, to trzeba radzić sobie w inny sposób. Rolnicy są pomysłowi i znaleźli sposób na to, aby bałwanki zdobiły gospodarstwa domowe. Śnieg zastąpili czymś innym, w tym balotami z sianokiszonką.

czytaj więcej

Zima jest ciepła? To warto wykonać kilka prac w ogrodzie

Może to zabrzmi dziwnie, ale teraz, gdy temperatura jest iście wiosenna, a śniegu brak, warto wybrać się do ogródka i wykonać pewien zabieg. Chodzi o przekopywanie zagonków i rabat. W tej chwili mamy doskonałe warunki, by pozbyć się uciążliwych chwastów, takich jak perz, skrzyp, powój czy pokrzywa. 

czytaj więcej

Prognoza pogody dla rolników od 15 do 21 stycznia 2020

Najbliższe dni w pogodzie będą bardziej przypominały wczesną wiosnę niż połowę stycznia. Przez większość tygodnia należy spodziewać się pochmurnych dni z możliwością opadów deszczu, a na na południu śniegu. Jaka będzie temperatura powietrza w regionach? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)