Kiedy obornik można stosować do końca listopada?
Nawożeni obornikiem w zasadzie już dobiegło końca, jednak są wyjątki od reguły. Jakie wyjątki i do kiedy ostatecznie rolnicy mogą stosować tę formę nawozu? Odpowiadamy.
Kiedy obornik można stosować do końca listopada?
31 października minął termin stosowania obornika na gruntach ornych określony w "Programie działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu". Uspokajamy rolników, którzy nie zastosowali jeszcze obornika, iż termin ten nie dotyczy sytuacji:
- w której będą zakładać uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach – dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach dla zakładanych upraw nie może przekroczyć wtedy 30 kg/ha; należy szczegółowo udokumentować termin zbioru, datę stosowania nawozu, zastosowane nawozy i ich dawkę oraz termin siewu jesiennej uprawy,
- w której nie mogli dokonać zbiorów lub nawożenia z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe, w szczególności nadmierne uwilgotnienie gleby, ale również suszę.
Kiedy mija ostateczny termin zastosowania obornika jako nawozu?
Jak wynika z programu, producent rolny powinien samodzielnie ocenić, uwzględniając panujące warunki pogodowe, możliwość dokonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia. Ostatecznym terminem, w którym może zastosować obornik, jest 30 listopada.
Magdalena Szymańska
Fot. P. Staniszewski
Magdalena Szymańska
Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki
Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych
Najważniejsze tematy