Kiedy będzie padać, a kiedy będzie upał? Prognoza pogody na wiosnę 2022 Józefa Gorella
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy będzie padać, a kiedy będzie upał? Prognoza pogody na wiosnę 2022 Józefa Gorella

31.03.2022autor: Józef Gorell

Wiosna i lato przyniosą zmienną i dynamiczną pogodę. W kwietniu i maju okresami będzie bardzo chłodno. W wielu rejonach wystąpi mało opadów deszczu, co będzie się objawiać lokalną suszą. To już drugi rok występowania La niña – chłodnego prądu oceanicznego na równiku.

W lutym bez mrozów. Dlaczego?

Użytkownicy mojej strony pytają, co się stało, że w lutym nie wystąpiły mrozy. Jedną z przyczyn są nasilające się wybuchy wulkanów. W ciągu roku wybudziło się ich około 15. Wulkan eksplozywny Tonga na wyspach Indonezji, który wybuchł w połowie stycznia, wyrzucił do stratosfery ogromne ilości gazów i pyłów, a jego fala uderzeniowa obiegła całą kulę ziemską. Prąd strumieniowy dopiero na początku marca wrócił do normalnego stanu. Wtedy natychmiast wróciły ośrodki wyżowe z mrozem i lokalnie ze śniegiem w całej Europie.

Wulkan Kanaryjski, który od września przez 3 miesiące wydzielał ogromne ilości lawy, pyłów i gazów, tworząc rozlewiska na kilka kilometrów kwadratowych, powoduje ocieplanie klimatu, wydzielając dużo dwutlenku węgla. Cząsteczki pyłów i gazów, które wulkan wyrzucił do stratosfery, tam zostają napromieniowane i naładowane elektrycznie. Duże frakcje pyłów wracają na Ziemię po kilku lub kilkunastu dniach, a mikrocząsteczki – po kilku miesiącach lub latach, a to one wpływają na kondensację pary wodnej i gwałtowność burz, które mieliśmy w styczniu i w lutym.

r e k l a m a

Kwiecień
temp. min -5 stopni Celsjusza
temp. max. 22 stopnie Celsjusza

Początek kwietnia przyniesie spływ chłodnego powietrza z północnego zachodu z opadami deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. W trakcie rozpogodzeń wystąpią przymrozki. W połowie pierwszej dekady przyjdzie znaczne ocieplenie. Będzie padał deszcz, lokalnie opady będą intensywne z silnym porywistym wiatrem, a nad Bałtykiem i w górach – o charakterze sztormu. Miejscami wystąpią burze. Druga dekada z bardzo kapryśną pogodą – słoneczne dni na przemian z opadami deszczu. Noce lokalnie z przymrozkami do –4°C i z silnym porywistym wiatrem. Początek trzeciej dekady nadal z przymrozkami do –5°C i z niewielkimi opadami deszczu. Na terenach podgórskich i w górach przejdą opady deszczu ze śniegiem. Pojawi się też kilka słonecznych dni. Koniec miesiąca przyniesie znaczne ocieplenie. W całym miesiącu opady deszczu będą poniżej normy

Maj
temp. min 5 stopni Celsjusza
temp. max 26 stopni Celsjusza

W pierwszej dekadzie wystąpią mgły i mżawki. Pomiędzy mało aktywnymi niżami dni będą słoneczne. Ciepło, do 24°C. Lokalnie wystąpią burze. Wiatr słaby, zmienny, umiarkowany. Początek drugiej dekady nadal ciepły i słoneczny, z niewielkimi opadami deszczu. Od 14 maja w wyniku spływu powietrza z północnego zachodu z każdym dniem będzie coraz chłodniej, lokalnie wystąpią przymrozki do –4°C. W wielu rejonach będzie padał deszcz, na terenach podgórskich deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Wiatr okresami silny, porywisty. Wystąpią mgły i mżawki. Temperatura maksymalnie do 18°C. W trzeciej dekadzie z północy spłynie chłodne powietrze z niewielkimi opadami deszczu. W drugiej połowie dekady we wschodnich rejonach kraju nasilą się opady deszczu, na terenach podgórskich spadnie deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Wiatr silny, porywisty z północnego zachodu. Lokalnie temperatura spadnie do –5°C. W wielu rejonach kraju pojawią się objawy suszy.

Czerwiec
temp. min 7 stopni Celsjusza
temp. max 35 stopni Celsjusza

Początek pierwszej dekady nadal chłodny. Od 3 czerwca radykalna zmiana pogody, spływ gorącego, bardzo wilgotnego powietrza z południowego zachodu. Wystąpią burze z gradem i nawałnicami oraz intensywnymi opadami deszczu powodującego lokalne podtopienia. Temperatura wzrośnie do 35°C. Wiatr okresami bardzo silny o charakterze sztormu. Druga dekada niemal identyczna, z tą różnicą, że między przechodzącymi frontami burzowymi będzie więcej słonecznych dni. W trzeciej dekadzie słonecznych dni będzie już dużo, burze ustąpią, a wiatr będzie słaby, umiarkowany, zmienny.

Józef Gorell
Fot. Kalinowski

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

IMGW-PIB ostrzega. Burze z gradem oraz wiatr do 65 km/h

W tym tygodniu spodziewać się możemy zmiennego zachmurzenia z przelotnymi opadami i burzami. Spaść może nawet 25 mm deszczu.

czytaj więcej

IMGW-PIB – kolejne trzy dni pod znakiem burz z gradem

Jak kształtuje się pogoda na kolejne dni? Według IMGW-PIB w kolejnych dniach wystąpią burze z gradem, a temperatura sięgnie nawet do 30°C.

czytaj więcej

Susza już uderza w rolników! Czy będzie jeszcze gorzej? Co z pomocą suszową?

Prawie w całej Polsce mamy do czynienia z suszą. Rolnicy martwią się o swoje plony, zwłaszcza że deszczu nie było już od ponad pięciu tygodni. Jakie są dalsze prognozy rozwoju suszy? Czy rząd ma odłożone pieniądze na ewentualną wypłatę suszowego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)