KE nie pójdzie na ustępstwa w sprawie Zielonego Ładu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KE nie pójdzie na ustępstwa w sprawie Zielonego Ładu?

22.03.2022autor: Magdalena Szymańska

Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, chce zrealizować Zielony Ład ze wszystkimi jego założeniami. Nie bierze pod uwagę odejścia od odłogowania gruntów oraz ograniczeń produkcji.

Timmermans nie bierze pod uwagę odejścia od odłogowania gruntów oraz ograniczeń produkcji

W ramach specjalnego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska w Parlamencie Europejskim, które odbyło się w drugim tygodniu marca, Timmermans poinformował eurodeputowanych o skutkach wojny w Ukrainie dla polityki ochrony środowiska i dalszej realizacji Zielonego Ładu. Wielu eurodeputowanych zaskoczyło niezmienione stanowisko unijnego komisarza w sprawie produkcji żywności w ramach strategii „Od pola do stołu”. Według Timmermansa to nonsens nie chcieć, aby produkcja żywności w dłuższej perspektywie była bardziej zrówno­ważona.

r e k l a m a

Wiceprzewodniczący staje przy swoim

Trzyma się on przyjętej w strategii „Od pola do stołu” redukcji stosowania pestycydów i nawozów, zaprzeczając swojemu polskiemu koledze, komisarzowi ds. rolnictwa Januszowi Wojciechowskiemu, który w zeszłym tygodniu wezwał do natychmiastowego przeglądu celów Zielonego Ładu. Wojciechowski wskazywał również, aby grunty odłogowane przeznaczyć na produkcję roślin wysokobiałkowych, co mogłoby w jakimś stopniu wpłynąć na uniezależnienie się od importu pasz.

Magdalena Szymańska
fot. M. Szymańska

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W nowym TPR: Zielony Ład to unijna ściema

W najnowszym numerze (13/2022) Tygodnika Poradnika Rolniczego przeczytacie m.in. o tym, że Zielony Ład to unijna ściema, a także o tym, że ukraińscy rolnicy zamiast siać, wyciągają czołgi. Wyjaśniamy również, jakie zabiegi ochronne należy wykonać w najbliższym czasie. Piszemy też o tym, że tysiące hektarów mogą trafić do rolników.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Przywrócenie cła na zboża z Ukrainy to dobre hasło, ale nie pomoże polskim rolnikom

Minister rolnictwa obiecał rolnikom, że będzie zabiegał o przywrócenie cła na zboża z Ukrainy. Ale potrwa to przynajmniej pół roku i będzie dotyczyć tylko pszenicy. Na pewno rolnicy nie skorzystają na "przywróceniu cła" na kukurydzę czy rzepak. Dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)