Jakich zmian wymaga Plan Strategiczny WPR?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakich zmian wymaga Plan Strategiczny WPR?

11.10.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Zarząd KRIR przekazał do ministerstwa rolnictwa wnioski, jakie zostały wysunięte w ramach dyskusji na konferencji współorganizowanej razem z IRWIR Pan. Jaki jest rezultat tego spotkania?

Warsztaty „Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027” zorganizowane podczas konferencji Krajowej Rady Izb Rolniczych w partnerstwie z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN" odbyły się w dniach 29-30.09.2022 r. w Zegrzu. 

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Schematy II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Wnioski wysnute podczas spotkania, które objęły referaty prelegentów oraz cztery warsztaty, zostały przekazane 10 października do Henryka Kowalczyka.

r e k l a m a

Jakie zmiany są potrzebne w Planie Strategicznym dla WPR na lata 2023-2027?

Sytuacja w rolnictwie nie jest łatwa, najpierw COVID, teraz wojna na Ukrainie, drastyczny wzrost cen energii i ŚOR.

Dlatego tak istotne, zdaniem uczestników Konferencji, powinna zostać przeprowadzona kampania informacyjna w sprawie Planu Strategicznego, ponieważ brak konkretnych informacji na temat możliwości jego skutecznego uruchomienia w 2023 roku, budzi niepokój i obawy rolników.

Co więcej powinny zostać wprowadzone pewne zmiany w jego kształcie, m.in. poprzez:

1. Określenie definicji aktywnego rolnika w Planie Strategicznym dla WPR na lata 2023-2027.

2. Wprowadzenie do polskiego prawodawstwa ustawy o dzierżawie gruntów rolnych w obrocie prywatnym oraz z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

3. Maksymalne dofinansowanie II filara WPR do 70% z budżetu krajowego na przykładzie Węgier.

4. Zniesienie obowiązku utrzymania 80% okrywy zielonej jako warunkowości płatności podstawowej a wprowadzenie maksymalnie do 65% okrywy jako warunkowość.

5. Weryfikację i urealnienie ekoschematów zaproponowanych w Planie Strategicznym dla WPR na lata 2023-2027,

6. Ze względu na brak aktów delegowanych i implementacyjnych UE, oraz rozporządzeń wykonawczych krajowych które są niezbędnym elementem uwarunkowań prawnych realizacji Krajowego Planu Strategicznego, należałoby odłożyć o jeden rok jego wprowadzenie.

 

Pismo jest dostępne w komunikacie KRIR.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał, na podstawie KRIR, fot.pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie będą dopłaty bezpośrednie i dotacje na rozwój rolnictwa z WPR po 2023?

Komisja Europejska zatwierdziła 31 sierpnia przygotowany przez Polskę Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Polski plan jest jednym z siedmiu, które jako pierwsze zyskały akceptację Brukseli. Zanim przyjął wersję ostateczną, która zyskała poparcie KE, zmienialiśmy go trzy razy. Zielone światło do przygotowywania krajowych przepisów legislacyjnych, według których będzie realizowana przyszła WPR na szczeblu krajowym, dostały także plany strategiczne z: Danii, Finlandii, Francji, Irlandii, Portugalii oraz Hiszpanii. Do zatwierdzenia pozostało jeszcze 21 planów.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Przywrócenie cła na zboża z Ukrainy to dobre hasło, ale nie pomoże polskim rolnikom

Minister rolnictwa obiecał rolnikom, że będzie zabiegał o przywrócenie cła na zboża z Ukrainy. Ale potrwa to przynajmniej pół roku i będzie dotyczyć tylko pszenicy. Na pewno rolnicy nie skorzystają na "przywróceniu cła" na kukurydzę czy rzepak. Dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)