Zatwierdzone plany strategiczne są pierwszymi przygotowanymi w oparciu o zreformowaną Wspólną Politykę Rolną
Prace nad zmianą WPR w UE rozpoczęły się już w czerwcu 2018 r. W październiku 2020 r. Parlament Europejski i Rada UE uzgodniły swoje stanowiska negocjacyjne, a w czerwcu 2021 r. osiągnięto wstępne porozumienie polityczne w sprawie reformy. Formalnie przyjęto je 2 grudnia 2021 r. Od tej daty każdy kraj UE przedkłada swój plan strategiczny Komisji Europejskiej, która ma sześć miesięcy na jego ocenę i zatwierdzenie.
W latach 2023–2027 na WPR zarezerwowano łącznie 270 mld euro. Siedem zatwierdzonych planów odpowiada budżetowi w wysokości ponad 120 mld euro, z czego ponad 34 mld euro przeznaczone jest tylko na cele środowiskowe i klimatyczne oraz ekoschematy. Polska otrzyma z tej puli łącznie 22 mld euro, z czego 17,3 mld euro na wypłatę wsparcia z I filaru oraz 4,7 mld euro na pomoc z II filaru. Pieniądze zasilą środki krajowe w wysokości ponad 3,2 mld euro.
Podczas konferencji prasowej obwieszczającej zatwierdzenie Planu Strategicznego, Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa, zaznaczał, iż pierwotnie nasz Plan Strategiczny nie zawierał zbyt dużego wsparcia dla hodowli, ale na ostatnim etapie udało się to zmienić poprzez dwukrotne zwiększenie dopłat do dobrostanu zwierząt. Wicepremier ma nadzieję, że te pieniądze zatrzymają likwidację gospodarstw z produkcją zwierzęcą w Polsce. W podobnym tonie wypowiadał się na tej konferencji Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa.
Według jego obliczeń na wsparcie hodowli w najbliższych 5 latach przeznaczonych zostało łącznie 3,4 mld euro, są to pieniądze na dobrostan oraz płatności do produkcji.