Jak tempo szczepień wpływa na ceny skupu mleka?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak tempo szczepień wpływa na ceny skupu mleka?

23.04.2021

Zależność między ceną skupu mleka w Polsce a tempem szczepień istnieje. Ta zależność jest bardzo ścisła. A na czym polega? To wyjaśniają redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego.

Tempo wzrostu mleka umiarkowane

Mleka na świecie nie przybywa w takim tempie, aby całej branży groziło załamanie cen – wynika z opublikowanych niedawno prognoz. Najszybciej jego produkcja rośnie w Stanach Zjednoczonych – o 2% rocznie. Niemniej dziś spodziewać się należy, że Amerykanie zagospodarują swoje nadwyżki, bo program szczepień przebiega tam sprawnie. Spodziewać się należy, że Ameryka Północna dość szybko otworzy gospodarkę, w tym i restauracje. Produkcja mleka w Europie rośnie znacznie wolniej (o ok. 1% rocznie), ale i tempo szczepień jest znacznie słabsze. Nie należy się spodziewać, że bary, pizzerie i restauracje zostaną otwarte zbyt szybko.

r e k l a m a

Co z polskim hodowcą krów mlecznych?

A jak to się ma do sytuacji polskiego rolnika, który 365 dni w roku doi krowy i oczekuje godziwego wynagrodzenia za swój trud? Ano tak, że na naszym kontynencie, z różnych względów, jeszcze długo nie uruchomimy w 100% usług gastronomicznych i turystyki, które pochłaniają duże ilości, głównie masła i serów.

Kraj taki jak Polska, z dużą nadprodukcją mleka, zdany będzie więc na łaskę i niełaskę rynków, pośredników i sieci handlowych. Tak na marginesie, to kolejne przedłużenie lockdownu sprawiło, że wspomniani pośrednicy proponują nadal skandalicznie niskie ceny za masło i odtłuszczone mleko w proszku. I tutaj jest miejsce na zastanowienie się nad przyczynami takiego stanu rzeczy.

Dlaczego w USA nie ma problemu z dostawami szczepionek? Dlaczego też firmy z siedzibami w stanie Massachusetts (Moderna) i New York (Pfizer) mają problemy z dostawami szczepionek do krajów Unii Europejskiej? Jaki to przyniesie efekt w najbliższej przyszłości? I znów pytamy o zależność między ceną skupu mleka w Polsce a tempem szczepień. Nie jest to kwestia wydumana. Ta zależność jest bardzo ścisła. Dziś ten kto ma szczepionki rządzi światem i gospodarką. Ten kto ich nie ma lub ma ich za mało: stoi na przegranej pozycji – także w przetwórstwie spożywczym i produkcji mleka. W tym miejscu po raz kolejny ponawiamy apel, aby jak najszybciej zostały zaszczepione załogi zakładów przetwarzających żywność, szczególnie załogi zakładów mleczarskich.

Chiński rynek zbytu

W pandemicznym smutku jest też iskierka nadziei. To fakt, że w Chinach – najludniejszym państwie świata – ludzie za sprawą koronawirusa uznali, że spożywanie mleka to zdrowy wybór. Jednak droga do osiągnięcia poziomu konsumpcji mleka, jaką mamy w Unii Europejskiej, a nawet w Polsce, jest jeszcze daleka i wyboista. Oczywiste jest, że popyt na sery twarde, mleko w proszku czy też UHT będzie w Chinach systematycznie rósł. Na czym, miejmy nadzieję, skorzystają także i polscy rolnicy. Przekonał się o tym nawet nasz ulubiony mleczarski celebryta, który jeszcze do niedawna nie był optymistycznie nastawiony do handlu z Chinami. Bo według niego bardzo dobrym rozwiązaniem dla nadprodukcji mleka w Polsce była współpraca z Rosją i z Białorusią!

Paweł Kuroczycki i Krzysztof Wróblewski
Redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego
Fot. pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zwiększyć zapas pasz objętościowych. Oglądaj webinar TPR na żywo!

Jakie mieszanki traw i innych roślin sprawdzą się najlepiej do budowy zapasów pasz objętościowych? Jak należy podsiewać TUZ? Jak najlepiej wykorzystać mieszankę gorzowską? W jakim sposób ustawić maszyny do zbioru zielonki? Odpowiedzi na te pytania każdy rolnik będzie mógł uzyskać podczas kolejnego szkolenia TPR „Ekspert radzi”.

czytaj więcej

Jak pozyskiwać dobrej jakości pasze objętościowe dla krów?

Podczas najbliższego webinarium TPR z serii „Ekspert radzi” zapytamy specjalistów o kwestie pozyskiwania jak najlepszej jakości pasz objętościowych dla krów. Ekspertom z Kuhn Maszyny Rolnicze i DSV Polska zadamy pytanie o zakładanie i pielęgnację użytków zielonych oraz o zbiór zielonki. Zadamy także wiele pytań od naszych Czytelników–rolników. Kiedy będzie można wziąć udział w webinarium?

czytaj więcej

Jak zwiększyć zapas pasz objętościowych w gospodarstwie mlecznym?

Zyski z produkcji mleka w dużym stopniu zależą od jakości pasz jakimi rolnik skarmia krowy. Jak zatem należy zakładać i pielęgnować użytki zielone? Kiedy i jak najlepiej przeprowadzić zbiór zielonek? Jakie są alternatywne do pozyskania pasz objętościowych? Odpowiedzi na te pytania każdy rolnik będzie mógł uzyskać podczas kolejnego szkolenia TPR „Ekspert radzi”.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)