Jak polski rząd chce wesprzeć hodowców po wprowadzeniu zakazu chowu klatkowego?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak polski rząd chce wesprzeć hodowców po wprowadzeniu zakazu chowu klatkowego?

16.06.2021autor: Kamila Szałaj

Polska jest drobiarską potęgą w UE, a co trzecie nasze jajko trafia na eksport. Proponowany zakaz chowu klatkowego niewątpliwie uderzy w tę branżę. W jaki sposób?

Zakaz chowu klatkowego dotknie polskiego producenta jaj

W minionym tygodniu Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do wprowadzenia zakazu hodowli klatkowej zwierząt gospodarskich od 2027 roku. Na początek po kieszeni dostanie branża drobiarska, ponieważ ograniczenia te zostałyby wprowadzone dla drobiu.

r e k l a m a

Na ile zakaz chowu klatkowego zachwieje polskim sektorem drobiarskim?

By uzmysłowić sobie skalę zagrożenia, wystarczy spojrzeć na statystyki. Przygotował je resort rolnictwa w odpowiedzi na interpelację posła Michała Urbaniaka. Obecnie w Polsce jest zarejestrowanych 1105 ferm jaj konsumpcyjnych, w których może przebywać około 50,7 mln kur niosek. Nasz kraj jest szóstym co do wielkości, producentem jaj w Unii Europejskiej i odpowiada za około 9 proc. podaży jaj na rynku unijnym.

Warto zauważyć, że udział jaj klatkowych w produkcji jaj ogółem wynosił w Polsce 81,1 proc.

- Oznacza to, że w ciągu 10 lat zmalał jedynie o 9,4 punktów procentowych. O tyle samo wzrósł udział produkcji alternatywnej, z 9,5 proc. w roku 2010 do 18,9 proc. w 2020 – wyjaśnia Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Ile w UE kur jest w klatkach?

Zakaz chowu klatkowego będzie dotyczył aż połowy unijnej produkcji. W krajach UE aż 48 proc. kur niosek utrzymywanych jest w klatkach, 34 proc. w systemie chowu ściółkowego, 11,9 proc.  w systemie z wybiegiem oraz 6,1 proc.  stanowi produkcję ekologiczną.

Ile jaj produkują polscy hodowcy?

Z wyliczeń resortu rolnictwa wynika, że w 2020 r. produkcja jaj konsumpcyjnych w Polsce wyniosła 553 tys. ton. Z kolei wartość polskiego eksportu jaj spożywczych stanowiła kwotę 234,75 mln euro.

Czy rząd poda rękę hodowcom?

Resort rolnictwa zapewnia, że w przyszłej WPR znajdą się pieniądze na ich wsparcie. Będzie można skorzystać z programu „Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (dotacje)”.

40 procent, ale nie więcej jak 200 tys. zł

Refundowanych ma być 40 proc. kosztów operacji. Maksymalna wysokość pomocy wynosi 200 000 zł w przypadku zakupu maszyn i urządzeń oraz inwestycji niematerialnych i 1 mln zł w przypadku inwestycji budowlanych.

Resort wyjaśnia, że w ramach tej interwencji przewiduje się wsparcie w zakresie chowu drobiu, jeżeli produkcja jest ekologiczna albo operacja będzie polegała na zmianie sposobu chowu z konwencjonalnego na ekologiczny.

Resort informuje jednocześnie, że planuje równoległe wdrażanie uzupełniającej interwencji „Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (instrumenty finansowe)”.

Kamila Szałaj
Fot. Pixabay

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Zakaz chowu klatkowego od 2027 roku!

Komisja Europejska ogłosiła plan wprowadzenia zakazu chowu klatkowego od 2027 r. Rolnicy mają otrzymać wsparcie finansowe na przeprowadzenie zmian oraz odpowiednio długie okresy przejściowe.

czytaj więcej

Debata "Cele WPR a przyszłość europejskiego rolnictwa" z komisarzem i ministrami przełożona na inny termin!

[AKTUALIZACJA]: Debata, która miała rozpocząć się o godzinie 9:00 ze względu na problemy techniczne z połączeniem z Berlinem i Paryżem, skąd zdalny udział mieli wziąć ministrowie rolnictwa Niemiec i Francji, została przełożona na inny termin. Więcej informacji wkrótce.

czytaj więcej

Strażacy z OSP Wozławki ratują ludzi i podbijają serca milionów youtuberów

Tylko najlepsi potrafią dostać się na szczyt światowych, piosenkarskich list przebojów. Czy można do nich zaliczyć strażaków z OSP Wozławki, wsi położonej w powiecie bartoszyckim, gminie Bisztynek, którzy podbili serca milionów youtuberów, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)