Jak NIK ocenia powstanie KOWR w miejsce ANR i ARR?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak NIK ocenia powstanie KOWR w miejsce ANR i ARR?

11.02.2020autor: Michał Czubak

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa. Czy rządowa agenda powstała w miejsce ANR i ARR spełnia swoje założenia? Jak NIK ocenia prace tego ciała doradczego dla polskich rolników?

Likwidacja ANR i ARR

Zgodnie z ustawami z 10 lutego 2017 r. powstał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a zlikwidowane zostały Agencja Rynku Rolnego i Agencja Nieruchomości Rolnych. Jednocześnie z trzech agencji płatniczych Unii Europejskiej w Polsce: ARiMR i ARR ANR oraz Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych została tylko jedna, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
r e k l a m a

Były nieprawidłowości

NIK w swych wnioskach pokontrolnych wskazuje, że już na etapie przygotowywania reformy oraz jej wdrażania w życie stwierdzono szereg nieprawidłowości. Nie stwierdzono jednak, aby KOWR wykonywał inne zadania względem tych, jakie wcześniej prowadziły zlikwidowane agencje. Niemniej KOWR nie był przygotowany organizacyjnie do wykonywania zadań przejętych od zlikwidowanych agencji. Przede wszystkim chodzi o niedoszacowanie liczby pracowników.

Zwalniali, by potem zatrudniać

W likwidowanych agencjach pracowało 3035 osób. Pracę w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa znalazło jedynie 2436 pracowników. Części z tych pracowników zmieniano warunki pracy, co w ocenie Najwyższej Izby Kontroli było niezgodne z ustawą o przepisach powołujących KOWR.

Ustawodawca powołując KOWR określił zmniejszenie zatrudnienia o około 30 procent, co okazało się problematyczne biorąc pod uwagę zadania KOWR. W efekcie w 2019 r. trzeba było zatrudniać kolejnych pracowników, lecz ci doświadczeni znaleźli zatrudnienie gdzieś indziej w efekcie czego zabrakło pracowników, którzy mogliby „od ręki” kontynuować realizację zadań.

Michał Czubak
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Synowa nie pomaga mężowi w gospodarstwie i nie dzieli się pensją. Czy to zgodne z prawem?

Rolnik otrzymał od rodziców gospodarstwo rolne, które prowadzi. Jest także żonaty, ale jego żona nie dokłada się do kosztów utrzymania. Twierdzi, że nie musi – czy jej postawa jest zgodna z prawem? Odpowiada Alicja Moroz, redakcyjny prawnik.

czytaj więcej
Aktualności

Raport NIK o połączeniu ANR i ARR w KOWR

Najwyższa Izba Kontroli oceniła przekształcenia administracji rolnej, które miały miejsce w ostatnich latach. Szereg nieprawidłowości nie miał wpływu na funkcjonowanie agencji rolnych?

czytaj więcej

Czy KOWR przekaże diecezji świdnickiej 1000 ha ziemi rolnej

Rolnicy z woj. dolnośląskiego obawiają się, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) zamierza przekazać około 1000 ha ziemi rolnej na rzecz Diecezji Świdnickiej. Napisali w tej sprawie list do wrocławskiego oddziału KOWR. Co na to KOWR? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)