Synowa nie pomaga mężowi w gospodarstwie i nie dzieli się pensją. Czy to zgodne z prawem?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Synowa nie pomaga mężowi w gospodarstwie i nie dzieli się pensją. Czy to zgodne z prawem?

15.02.2020autor: Michał Czubak

Rolnik otrzymał od rodziców gospodarstwo rolne, które prowadzi. Jest także żonaty, ale jego żona nie dokłada się do kosztów utrzymania. Twierdzi, że nie musi – czy jej postawa jest zgodna z prawem? Odpowiada Alicja Moroz, redakcyjny prawnik.

Z artykułu dowiesz się

  • Czy sąd może zdecydować o przekazaniu części wynagrodzenia jednego małżonka na rzecz drugiego? 

Synowa ma rację czy może się myli - co na to prawo polskie?

– Nasz starszy syn jest od 2 lat żonaty, nie ma jeszcze dzieci. Prowadzi gospodarstwo, które mu przekazaliśmy. Synowa pracuje jako nauczycielka i nie dokłada się do kosztów utrzymania. Twierdzi, że nie musi się z synem dzielić swoimi zarobkami, wystarczy, że sprząta i gotuje. W gospodarstwie nie pomaga. Czy synowa ma rację? – dopytuje się jedna z Czytelniczek "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Poniżej odpowiedź Alicji Moroz, prawniczki redakcyjnej: 
Synowa myli się w tej sprawie. Zgodnie z art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swoich sił oraz swoich możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym. Z tym że praca we wspólnym gospodarstwie, jeżeli małżonek osiąga wynagrodzenie za pracę albo inne należności, nie oznacza, że nie ma on obowiązku przeznaczenia uzyskanych środków na potrzeby rodziny.
r e k l a m a

Wynagrodzenie jednego małżonka do rąk drugiego

Artykuł 28 § 1 k.r.o. przewiduje, że jeśli jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę przypadające temu małżonkowi w całości lub w części wypłacać do rąk drugiego małżonka. Małżonek może dochodzić zaspokajania potrzeb na zasadzie art. 27 k.r.o. zarówno wtedy, gdy rodzinę tworzą małżonkowie i dzieci, jak i wtedy, gdy w rodzinie nie ma dzieci.
Rozstrzygnięcie o zaspokajaniu potrzeb rodziny następuje przez nakazanie wypłacania wynagrodzenia za pracę, które obejmuje zarówno płacę zasadniczą, jak i wszelkie dodatki, dopłaty i ekwiwalenty pieniężne, oraz rent, emerytur, a także wszelkich stałych i powtarzających się świadczeń albo innych należności.

Syn może więc złożyć do sądu wniosek o nakazanie wypłaty części wynagrodzenia żony do jego rąk. Właściwy do rozpoznania sprawy jest sąd rejonowy (wydział rodzinny i nieletnich) w miejscu jego zamieszkania.

Alicja Moroz
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Izydory 2020: ostatnia szansa na wygranie laptopa

Wkrótce mija termin zgłaszania firm, które są przyjazne rolnikom do kolejne edycji konkursu „Izydory”. Autorzy najciekawszych uzasadnień do zgłoszonych firm otrzymają nagrody, w tym nagrodę główną – laptopa.

czytaj więcej

Jak NIK ocenia powstanie KOWR w miejsce ANR i ARR?

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa. Czy rządowa agenda powstała w miejsce ANR i ARR spełnia swoje założenia? Jak NIK ocenia prace tego ciała doradczego dla polskich rolników?

czytaj więcej

Kto musi zadbać o stan melioracji, jeśli nie ma spółki wodnej?

Spółka wodna nie funkcjonuje, ale ktoś musi zająć się utrzymaniem i konserwacją urządzeń melioracji wodnych. Na kim w takiej sytuacji spoczywa ten obowiązek? Odpowiada prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)