Jak głosowała wieś i rolnicy? Jakie poparcie dla Dudy, a jakie dla Trzaskowskiego?
Zakończyła się II tura wyborów prezydenckich. Według sondaży exit poll, nieznacznie wygrał je Andrzej Duda, choć sondażownia podkreśla, że nie może wskazać jednoznacznego zwycięzcy. Jednak na wsi i wśród rolników zdecydowanie wygrał Andrzej Duda. Jakie uzyskał poparcie wśród rolników i mieszkańców wsi?
Rekordowa frekwencja w całej Polsce, również na polskiej wsi
W niedzielę 12 lipca 2020 roku odbyła się II tura wyborów, w której o urząd Prezydenta RP walczyli Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.
Z sondażu exit poll opracowanego przez Ipsos wynika, że frekwencja wyniosła 68,9 procent. Jeśli potwierdzą się te dane, to będzie oznaczało, że jest to najwyższa frekwencja od 1989 roku. Z całą pewnością była wyższa niż w I turze, kiedy to wyniosła 64,51 procent osób uprawnionych. Jak do tej pory najwięcej Polaków wzięło udział w głosowaniu w II turze wyborów w 1995 roku, kiedy to w szranki stanęli Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa – wówczas do urn udało się 68,23 procent wyborców.
Natomiast według sondaży late poll frekwencja 12 lipca 2020 roku miała wynieść 67,9 procent.
Kiedy poznamy oficjalne wyniki wyborów prezydenckich?
Sondaż late poll przeprowadzony przez Ipsos opublikowane tuż przed północą w niedzielę wskazuje, że na obecnie urzędującego prezydenta zagłosowało 51 procent wyborców. Z kolei na prezydenta Warszawy głos oddało 49 procent osób.
Warto także zauważyć, że w swoim komentarzu przedstawiciele Ipsos podkreślają, że margines błędu przy sondażu late poll wynosi 1 punkt procentowy. A to oznacza, że nie mogą ogłosić, który z kandydatów ostatecznie wygra wybory.
Na oficjalny werdykt będziemy musieli poczekać na ostateczną dane i uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej. Szef PKW zapewnia, że wynik wyborów najpóźniej poznamy wieczorem we wtorek 14 lipca 2020 roku, ale zaznaczył jednocześnie, że jest szansa, że oficjalne wyniki wyborów ogłosi jeszcze w poniedziałek.
Jak zagłosowali mieszkańcy wsi, a jak dużych miast?
Jeśli potwierdzą się sondaże exit poll wynika, to zdecydowana większa część mieszkańców wsi poparło obecnie urzędującego prezydenta.
Z sondaży wynika, że wśród mieszkańców wsi kandydaci uzyskali:
- Andrzej Duda – 63,2 procent głosów;
- Rafał Trzaskowski – 36,8 procent głosów.
W miastach powiatowych walka między kandydatami była wyrównana i poparcie dla nich rozłożyło się niemal równo. W miastach do 50 tys. osób głosy na kandydatów rozłożyły się w następujący sposób: Andrzej Duda – 46%, Rafał Trzaskowski – 54%. W miastach do 200 tys. poparcie rozłożyło się w następujący sposób: Andrzej Duda – 49%, Rafał Trzaskowski – 51%.
Jednak już w tych największych ośrodkach miejskich sytuacja była odwrotna niż na wsiach – tu zdecydowanie wygrał Rafał Trzaskowski. W miastach od 200 do 500 tys. mieszkańców Andrzej Duda uzyskał 38%, a Rafał Trzaskowski 62%. Z kolei w aglomeracjach powyżej pół miliona mieszkańców na Andrzeja Dudę zagłosowało 34% wyborców, a Rafał Trzaskowski 67%.
Rolnicy masowo poparli Andrzeja Dudę, a właściciele firm na Rafała Trzaskowskiego
Kandydat popierany przez Zjednoczoną Prawicę zdeklasował kandydata Koalicji Obywatelskiej wśród właścicieli gospodarstw rolnych.
Z sondaży exit poll wynika, że rolnicy zagłosowali na:
- Andrzeja Dudę – 81% wyborców,
- Rafała Trzaskowskiego – 19% wyborców.
Urzędujący prezydent zdecydowanie wygrał także wśród takich grup zawodowych jak: robotnicy, emerytów i rencistów czy osób bezrobotnych. Z kolei Rafał Trzaskowski uzyskał ponad 50% głosów wśród właścicieli firm, pracowników administracji, dyrektorów czy specjalistów.
Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich była jedną z najwyższych lub wręcz najwyższą od 1989 roku
Paweł Mikos
Fot. Paweł Mikos
Paweł Mikos
redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”
Paweł Mikos – redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii
Najważniejsze tematy