Jak dostać 100 tys. złotych dotacji na nawadnianie gospodarstw?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak dostać 100 tys. złotych dotacji na nawadnianie gospodarstw?

18.09.2019autor: Paweł Mikos

ARiMR ogłosiła, że pod koniec września rozpocznie nabór wniosków na dofinansowanie nawadnianie gospodarstw rolnych. Dotacja w nawadnianie może wynieść maksymalnie 100 tys. złotych. Na jakich warunkach i na co dokładnie rolnik może dostać dotację?

Kto może dostać dotacje na nawadnianie gospodarstw rolnych? 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ogłosiła, że od środy 25 września rozpoczyna nabór wniosków na dotacje w inwestycje w nawadnianie gospodarstwa rolnego w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. 

Dotacje będzie można otrzymać na trzy kategorie inwestycji: 

  1. ulepszające już istniejące instalacje nawadniające; 
  2. powiększające obszar nawadniania; 
  3. jednocześnie powiększające obszar nawadniania oraz ulepszające już istniejące instalacje.

ARiMR podaje, że o dofinansowanie na nawadnianie gospodarstw mogą ubiegać się właściciele gospodarstw rolnych o powierzchni co najmniej 1 ha i nie większe niż 300 ha. 

 

r e k l a m a

Inwestycje w nawadnianie gospodarstw muszą być przyjazne dla środowiska i mieć licznik

Rolnik, który chce otrzymać dotacje na nawadnianie musi liczyć się z tym, że jego inwestycja ma być przyjazna dla środowiska. W przypadku prac mających na celu ulepszenie działania istniejącej już instalacji, inwestycja musi doprowadzić do oszczędności wody na poziomie co najmniej 10%. 

Jeśli rolnik chce powiększyć obszar nawadniania, to musi wykazać brak znaczącego negatywnego oddziaływania inwestycji na środowisko.  Z kolei w przypadku inwestycji wpływających na jednolite części wód powierzchniowych lub podziemnych, których stan ze względu na ilość wody został w planie gospodarowania wodami w dorzeczu określony jako mniej niż dobry – wykazać  efektywną oszczędność wody. Wykaz takich wód można uzyskać w Państwowym Gospodarstwie Wodnym.   

Żeby uzyskać dotacje na nawadnianie należy zainstalować urządzenia do pomiaru zużycia wody.

 

Na co może być przeznaczona dotacja na nawadnianie gospodarstw? 

Dotacje na nawadnianie gospodarstw rolnych mogą zostać przeznaczone m.in. na: 

  • budowę studni i zbiorników; 
  • zakup maszyn i urządzeń do poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody, 
  • zakup instalacji nawadniających
  • zakup systemów do sterowania nawadnianiem

Dotacje na nawadnianie gospodarstw rolnych mogą zostać przeznaczone m.in. na zakup instalacji nawadniających

Do 100 tys. złotych dotacji na inwestycje w nawadnianie

Jedno gospodarstwo może otrzymać maksymalnie do 100 tys. złotych dotacji na inwestycje w nawadnianie gospodarstw rolnych. 

Dofinansowanie będzie w formie refundacji 50% kosztów poniesionych na zrealizowanie przedsięwzięcia. W przypadku tzw. „młodego rolnika” ARiMR będzie zwracać do 60% kosztów kwalifikowanych. 

W ramach dotacji na nawadnianie gospodarstw rolnych ARiMR za koszty kwalifikowane uznaje koszty: 

  • wykonania ujęć wody,
  • zakupu nowych maszyn i urządzeń do nawadniania w gospodarstwie, 
  • budowy lub zakupu elementów infrastruktury technicznej niezbędnych do nawadniania w gospodarstwie.

Co istotne, minimalny koszt inwestycji, żeby zakwalifikował się do dotacji, musi wynieść ponad 15 tys. złotych.
Inwestycja musi być także zrealizowana bez podziału na etapy w ciągu 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy o przyznaniu dotacji i nie później niż do końca czerwca 2023 roku. Zastrzeżono także, że wniosek może składać jedno gospodarstwo – kilka gospodarstw nie może ubiegać się wspólnie od dofinansowanie.
Ważną informacją dla rolników jest także fakt, że chociaż dotacje na nawadnianie są udzielane w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych”, to limity pomocy z obszaru nawadniania w gospodarstwie nie łączy się z maksymalnymi limitami z obszarów A-D. 

 

Za co ARiMR będzie przyznawać punkty w naborze wniosków na dotacje na nawadnianie? 

O kolejności otrzymania dotacji na nawadnianie będzie decydować suma punktów uzyskanych przez poszczególne wnioski. 

W przypadku dotacji na nawadnianie punkty będą przyznawane m.in. za: 

  • potencjalne oszczędności wody dla operacji ulepszających już istniejące instalacje nawadniające – do 10 punktów
  • położenie gospodarstwa na terenie gminy zagrożonej suszą rolniczą – do 15 punktów przyznawanych proporcjonalnie do liczby lat, w których wystąpiła susza w okresie ostatnich 10 lat;
  • realizację jednego z działań programu rolno-środowiskowo-klimatycznego w trakcie złożenia wniosku o dotacje na nawadnianie – do 2 punktów

Do realizacji będą przyjmowane wnioski, które uzyskają minimum 4 pkt.

 

Do kiedy można składać w ARiMR wnioski o dotacje na nawadnianie?

W tym naborze wnioski można składać w oddziałach regionalnych ARiMR od środy 25 września do piątku 22 listopada 2019 roku. 

Wniosek  można również złożyć za pośrednictwem biur powiatowych ARiMR lub drogą pocztową.  
Agencja zaznacza, że nabory dotyczące nawodnienia w gospodarstwie rolnym będą ogłaszane cyklicznie.

 

Co musi koniecznie znaleźć się we wniosku o dotacje na nawadnianie? 

ARiMR zastrzega, żeby do wniosku dołączyć ważne dokumenty. Bez nich Agencja nie będzie w ogóle rozpatrywać wniosków. 

Do tych niezbędnych dokumentów należy: 

  • w przypadku gdy rolnik chce zainwestować w wykonanie ujęcia wód podziemnych, musi dołączyć ostateczną decyzję zatwierdzające projekt robót geologicznych na wykonanie ujęcia wód podziemnych wraz z kopią tego projektu oraz z kopią decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, jeżeli jest ona wymagana; 
  • w przypadku gdy operacja obejmuje inwestycję dotyczącą wykonania ujęcia wód podziemnych lub powierzchniowych, na realizację której jest wymagane uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego, a rolnik ubiegający się o dotacje posiada ostateczne   pozwolenie wodnoprawne – wówczas do wniosku należy załączyć ostateczne pozwolenie wodnoprawne wraz z kopią operatu wodnoprawnego, na podstawie którego wydano to pozwolenie; 
  • jeżeli rolnik zamierza zrealizować inwestycję polegającej na poborze wód powierzchniowych lub podziemnych w celu nawadniania gruntów lub upraw, na realizację której jest wymagane uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego – w takiej sytuacji musi dołączyć do wniosku ostateczne pozwolenie wodnoprawne na pobór wód powierzchniowych lub podziemnych w celu nawadniania gruntów lub upraw wraz z kopią operatu wodnoprawnego;
  • w sytuacji gdy gospodarz zamierza realizować operację w obszarze nawadniania w gospodarstwie, a na realizację tej inwestycji nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego, wówczas rolnik powinien do wniosku o dotację dołączyć zgłoszenie wodnoprawne wraz z zaświadczeniem o niezgłoszeniu sprzeciwu do zgłoszenia wodnoprawnego.

 

Paweł Mikos 
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ostatnia szansa na dotację na nawadnianie gospodarstw

Wkrótce mija termin złożenia wniosku o dotację na nawadnianie w gospodarstwie. W tym roku można ubiegać się o wsparcie do 100 tys. złotych.  

czytaj więcej

Kalendarz dla rolników na listopad 2019

W listopadzie mijają terminy złożenia wniosków na pomoc suszową, dotacji na nawadnianie w gospodarstwach, na lasy prywatne czy o wsparcie na rolniczy handel detaliczny. W listopadzie rolniczy muszą też pamiętać o opłaceniu raty podatku rolnego. 

czytaj więcej

Rolnicy mogą opiniować plan przeciwdziałania skutkom suszy

Rozpoczęły się konsultacje społeczne planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Jest to dokument przygotowywany przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie opracowywany na okres 6 lat (2021–2027).

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)