Izby rolnicze z 6 państw UE żądają odszkodowań dla rolników w krajach dotkniętych kryzysem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Izby rolnicze z 6 państw UE żądają odszkodowań dla rolników w krajach dotkniętych kryzysem

20.02.2023autor: Natalia Marciniak-Musiał

W dniach 16-17 lutego 2023 r. odbyło się zebranie Prezydium COPA-COGECA, w której udział brał Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych - Wiktor Szmulewicz. Przekazał on europejskim politykom bardzo ważną dla rolników i wspólną dla sześciu państw deklarację. O czym można przeczytać we wniosku samorządów rolniczych do KE?

Podczas wydarzenia zaprezentował on wspólną deklarację izb rolniczych krajów grupy wyszehradzkiej (KRIR, AK CR – Czeska Izba Rolnicza, HCA – Węgierska Izba Rolnicza, SPPK- Słowacka Izba Rolno-Spożywcza) oraz organizacji skupiających rolników z Bułgarii i Rumunii w sprawie importu płodów rolnych z Ukrainy.

Deklaracja ta trafiła zarówno na ręce Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, Komisarza ds. handlu Valdisa Dombrovskisa, jak i została przesłana do Komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego.

Jakie jest wspólne stanowisko Izb Rolniczych w sprawie sytuacji na europejskim rynku zbóż?

Przedstawiciele ww. izb rolniczych w porozumieniu z bułgarskimi i rumuńskimi stowarzyszeniami rolniczymi uzgodnili, że Unia Europejska powinna jak najszybciej zająć się krytyczną sytuacją na rynku zbóż, spowodowaną w znacznej części przez zwiększony import zbóż i rzepaku z Ukrainy.

Kryzys ten odbił się szczególnie na krajach sąsiadujących z Ukrainą. Przez ostatnie miesiące doświadczają i zmagają się z gwałtownymi spadki cen towarów rolnych. Zjawisku temu towarzyszą rosnące koszty produkcji rolnej i magazynowania płodów rolnych. Trudna sytuacja jest zwłaszcza w Polsce. Jednakże w całym regionie, powoduje to dalsze obniżki cen i prowadzi do „zamrożenia” rynku krajowego z piętrzącymi się zapasami zbóż.

– https://www.facebook.com/KrajowaRadaIzbRolniczych/posts/pfbid02yaY8mVsm7eXzHXAkaeHAMmiG2Fx2aTN7GENQmZvf4PgkqFcEfZWyPQ2VWi5ZE1oolJednocześnie zboża i rośliny oleiste przeznaczone na rynki krajów trzecich, takich jak Afryka czy Azja Południowo-Wschodnia, utknęły w tej chwili w Europie i nie są w stanie wykarmić głodującej ludności tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna – czytamy w deklaracji.

W związku z powyższym Izby Rolnicze grupy V4 oraz Rumunii i Bułgarii proszą KE o zaproponowanie rozwiązań tejże sytuacji.

O co dokładnie proszą rolnicy z krajów sąsiadujących z Ukrainą?

Wnioskujemy o utworzenie unijnego funduszu wsparcia dla rolników z krajów V4, Rumunii i Bułgarii, którzy ucierpieli w wyniku wzmożonego napływu produktów z Ukrainy, finansowanego z innych źródeł niż budżet WPR. Jednocześnie należy ponownie zweryfikować tzw. solidarnościowe szlaki, aby ukraińska produkcja mogła dotrzeć do miejsca docelowego, czyli do krajów o bardzo niskim bezpieczeństwie żywnościowym. Naszym zdaniem można rozważyć takie instrumenty, jak skup interwencyjny, dotowany i zabezpieczony transport – czytamy w dalszej części dokumentu.

Chociaż zawieszenie ceł importowych i barier w handlu z Ukrainą było wspólnym zobowiązaniem UE, to nie największe koszty tejże decyzji ponoszą kraje sąsiadujące z Ukrainą. Stąd prośba o podjęcie działań zaradczych i wsparcia finansowego z UE.

Ukraińskie mięso i płody rolne mają niższą jakość

Unijni producenci są zmuszeni konkurować z napływem ukraińskiego zboża o niskim standardzie, mięsa drobiowego, jaj i miodu po cenach dumpingowych, przy coraz wyższych cenach środków produkcji, przy stale zaostrzających się wymogach dotyczących zrównoważonego rozwoju oraz w obliczu ogromnej inflacji – podkreślają samorządy rolnicze grupy V4 oraz Rumunii i Bułgarii.

Rolnicy nie negują wartości pomocy Ukrainie, która broni się przed agresją Rosji. Jednakże, jak podkreśla Wiktor Szmulewicz w deklaracji – pomoc ta nie powinna być udzielana nie kosztem europejskich rolników, dopóki standardy ukraińskiej produkcji rolnej nie będą takie jak produkcji na terenie Wspólnoty Europejskiej, np. poprzez:

  • ograniczenia stosowania pestycydów,
  • zwiększenia obszarów nieprodukcyjnych,
  • wdrożenia innych norm/interwencji, które znacząco obniżają produktywność,
  • ścisłą kontrole ukraińskiego, ale także pochodzącego z krajów trzeciego świata, ziarna. Te które zostało wyprodukowane przy użyciu zakazanych w UE pestycydów, nie powinno być dopuszczane do importu

Przedstawiciele izb rolniczych krajów V4, Rumunii i Bułgarii stanowczo wzywają Komisję Europejską do pilnego podjęcia niezbędnych kroków w celu odszkodowań dla rolników w krajach dotkniętych kryzysem –można przeczytać na zakończenie wspólnej deklaracji Izb rolniczych 6 krajów europejskich.

Obejrzyj wystąpienie Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, podczas spotkania Copa Cogeca w dniu 17 lutego 2023 r.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie Fanpage KRIR

fot. archiwum TPR

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Konkurs Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby rozstrzygnięty. Kto wygrał indeks i 3 tysiące zł? (zdjęcia)

Uczniowie z dwunastu szkół rolniczych z woj. lubelskiego rywalizowali 20 marca w Puławach o prestiż i nagrody podczas Konkursu Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby. Trzy pierwsze miejsca zajęli: Paweł Woch, Mateusz Matyjasik i Jakub Łysko.

czytaj więcej

Zorganizuj dziecku ferie z KRIR! Jakie są warunki pobytu na Zimowisku?

Krajowa Rada Izb Rolniczych zaprasza rodziców -rolników ubezpieczonych w KRUS do zapisania swoich dzieci na zimowiska, do których można uzyskać 900 zł dofinansowania na każde dziecko. To doskonała okazja, aby zapewnić swoim dzieciom niezapomniane ferie.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Kryzys na rynku zbóż. UOKiK prowadzi postepowanie wyjaśniające na wniosek KRIR

Nadal mamy trudną sytuację na krajowym rynku zbóż. Trwająca od 24 lutego 2022 roku wojna w Ukrainie powoduje duży napływ ziarna z tego kraju do Polski, gdyż możliwości eksportu zbóż z tego kraju przez basen Morza Czarnego są nadal ograniczone. W założeniach politycznych decydentów ziarno miało być przez Polskę w większości jedynie przewożone do odbiorców docelowych w Europie i na Świecie. Rolnicy jednak alarmują, że zbyt wiele ziarna z importu trafia do krajowych magazynów wywierając presję na obniżanie cen skupu i ograniczając gospodarzom możliwość sprzedaży swoich zbiorów. Sprawą na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych zajął się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)