Innowacje w rolnictwie – suszę z kosmosu widać wcześniej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Innowacje w rolnictwie – suszę z kosmosu widać wcześniej

07.04.2021autor: Magdalena Szymańska

Podczas Europejskiego Forum Rolniczego rozmawiano o innowacjach. Nie mogą się one odbywać bez dostępu do Internetu.

Innowacje w rolnictwie

Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM, zastępca przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji, mówił, iż w Polsce jest obecnie realizowany z Funduszu Spójności największy w Europie program dostępu do szerokopasmowego Internetu.

r e k l a m a

3 mln gospodarstw z dostępem do szybkiego internetu

Do tej sieci zostanie podłączonych łącznie 3 mln domów. Dofinansowanie z unijnego budżetu wynosi 4 mld zł; 70% tej inwestycji jest realizowane na obszarach wiejskich w miejscowościach poniżej 5 tys. mieszkańców. Na dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowego Internetu w nowej perspektywie finansowej będzie przeznaczonych łącznie 11 mld zł. Mają być do niej przyłączone wszystkie budynki w Polsce – przekonywał Marek Zagórski.

Susza monitorowana z kosmosu

Mateusz Balcerowicz, dyrektor Departamentu Innowacji w KOWR, mówił, iż Polska jest pierwszym krajem, który chce poprzez satelity monitorować suszę, wymoknięcia i wymarznięcia.

Planujemy zastosować tutaj nową formułę prawa zamówień publicznych partnerstwa innowacyjnego. W KOWR mamy już wybranego doradcę prawnego. Pomoże nam wybrać firmę, która będzie wykonywała obrazowanie. Jest już też podpisany przetarg na inżyniera kontraktu – relacjonował Balcerowicz.

Jak tłumaczył, w monitoringu chodzi o to, by uzyskać obraz każdej działki. Satelity szybciej niż oko ludzkie zauważą, co dzieje się na danej działce. Pokazał to program pilotażowy, który KOWR prowadzi na wybranych działkach od ponad półtora roku. Jak tłumaczył Balcerowicz, satelity pokazały suszę półtora miesiąca wcześniej, niż było to widać po uprawach.

Kto na tym skorzysta? W pierwszej kolejności komisje szacujące straty

Na pierwszym etapie wprowadzania tego monitoringu chcemy pomagać komisjom szacującym straty. Docelowo ma być to narzędzie powszechne, z którego będą mogli korzystać także rolnicy. We wprowadzeniu go do powszechnego stosowania mają pomóc środki pozyskane z Krajowego Planu Odbudowy oraz Planu Strategicznego – wyjaśniał dyrektor departamentu innowacji.

Magdalena Szymańska
Fot. M. Szymańska

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Brzeg: motocyklista wbił się w ciągnik Ursus z opryskiwaczem

W ciągnik rolniczy wjechał motocyklista. Do wypadku doszło wczoraj w miejscowości Obórki (woj. opolskie). Ranny został 25-letni motocyklista, który trafił z obrażeniami ciała do szpitala. Jak doszło do wypadku?

czytaj więcej

NIK: walka z suszą rolniczą to tylko pozory

Trwają wiosenne prace polowe. Doświadczeni niedoborem opadów, jaki o tej porze występował w ubiegłych latach, rolnicy z niepokojem obserwują prognozy pogody. Nie ma się co dziwić, ponieważ, jak wynika z raportu przedstawionego przez Najwyższą Izbę Kontroli, zapobieganie suszy rolniczej w Polsce odbywa się bez spójnego planu, a susze rolnicze występują coraz częściej.

czytaj więcej
Remont Ursusa

Remont Ursusa 1204 de luxe: Montaż kabiny, naprawa obrotomierza i przymiarki do klimatyzacji

Nadszedł czas na montaż kabiny. Całość zaczyna nabierać kształtu, choć pracy jeszcze sporo. Przed nami montaż klimatyzacji oraz elektryki.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)