IMGW: Uwaga! W czerwcu może pojawić się susza rolnicza
r e k l a m a
Partnerzy portalu

IMGW: Uwaga! W czerwcu może pojawić się susza rolnicza

22.04.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Już od 6 lat, wiosenne i letnie susze w Polsce stają się narastającym zagrożeniem dla rolnictwa, energetyki i innych działów gospodarki. Mimo, że tegoroczna zima nie zapowiadała się korzystnie, znacznie poprawiła sytuację wilgotnościową w glebie. Ale czy wystarczająco?

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy, deszczowe warunki pogodowe w październiku 2020 r. pozwoliły na zgromadzenie pewnych zapasów wilgoci, z którymi wkroczyliśmy w 2021 r.. Dodatkowo, miniona zima z dość obfitymi opadami śniegu znacznie poprawiła udział wilgoci w glebie. Jest to sytuacja wyjątkowa w porównaniu do poprzednich lat.

r e k l a m a
Poziom opadów w okresie listopad-luty mieścił się  a nawet przekraczał normę wieloletnią 1981-2010. Średni poziom wilgotności był wysoki i utrzymywał się na wysokości 60-80%, chociaż w Polsce północnej był nieco niższy, ale stabilny.  Zalegający śnieg, zadziałał jak izolator, chroniąc rośliny i glebę przed silnymi morzami, a kiedy stopniał, zasilił wody gruntowe i dostarczył zapasy wilgoci. W niektórych miejscach, jak w południowo-wschodniej Polsce nawet okresowo za dużych.

Ponad 1.5 miesiąca zalegania śniegu uchroniło glebę przed wysokim mrozem

Mimo dość wysokich mrozów pod koniec stycznia i w lutym, długi czas zalegania pokrywy śnieżnej oraz jej znaczna miąższość uchroniły glebę przed głębokim przemarznięciem.

Praktycznie śnieg zalegał nieprzerwanie od początku stycznia do ok. 20 lutego z małymi przerwami na zachodzie kraju i w Wielkopolsce. Największe opady były w  górach i na północnym-wschodzie.

Dzięki temu, w czasie marcowych roztopów, woda miała szansę przeniknąć znacznie głębiej w grunt. Co więcej, nawet stosunkowo niskie opady deszczu w marcu, nie obniżyły zapasu wód gruntowych ze względu na niskie temperatury i małą ilość słońca. Jedynie ciepła końcówka tego miesiąca nieco podwyższyła średnia wieloletnią temperaturę dla tego miesiąca.

Niskie temperatury znacznie opóźniły wegetację roślin

Minimalne temperatury  w marcu osiągały średnio poziom –7,8 st. Celsjusza, a więc były  bardzo niskie. Rośliny będące fenologicznym wyznacznikiem wiosny, takie jak leszczyna czy podbiał, zakwitnęły odpowiednio 20 i 10 dni później niż normalnie.

Mimo tego obecnie sytuacja się pogarsza, zwłaszcza na wschodzie kraju. Kwiecień był do tej pory dość ubogi w opady i może dojść nie tylko do przesuszenia płytkich warstw gleby, ale i tych głębszych poziomów także. Zapowiadane deszcze nie poprawią znacznie tej pogarszającej się sytuacji, ponieważ następuje zauważalne ocieplenie, a co za tym idzie zwiększone parowanie.

Cała nadzieja w nadchodzącym maju, w którym zanosi się na utrzymanie wilgotności i wegetacji roślin  na odpowiednim poziomie. Gorsze pod tym względem są długoterminowe prognozy na czerwiec, które zapowiadają wysokie temperatury i niskie opady.

Sytuację pogodową i stan zasobności gruntów w wilgoć a także ocenę ryzyka suszowego można obserwować na serwisach IMGW www.stopsuszy.imgw.pl/ oraz agrometeo.imgw.pl.
 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Termometry wskażą nawet 21 st. Celsjusza. Gdzie i kiedy przyjdzie ciepło?

Jak będzie wyglądała pogoda w najbliższych kilku dniach? Czy po deszczowej majówce należy się spodziewać ciepłych i słonecznych dni? A może ten trend się utrzyma i deszcze tak szybko nie odejdą?

czytaj więcej
Aktualności

IMGW: w czerwcu może pojawić się susza

Jeżeli majowe opady będą mieścić się w normie, wilgotność gleby powinna być wystarczająca dla prawidłowej wegetacji roślin. Ale w czerwcu może pojawić się problem – wynika z najnowszej prognozy IMGW.

czytaj więcej
Aktualności

Dziś w nocy przymrozki niemal w całej Polsce. IMGW ostrzega

IMGW ostrzega przed przymrozkami. Minusowe temperatury pojawią się dzisiejszej nocy prawie w całym kraju. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)