IMGW: w czerwcu może pojawić się susza
r e k l a m a
Partnerzy portalu

IMGW: w czerwcu może pojawić się susza

20.04.2021autor: Kamila Szałaj

Jeżeli majowe opady będą mieścić się w normie, wilgotność gleby powinna być wystarczająca dla prawidłowej wegetacji roślin. Ale w czerwcu może pojawić się problem – wynika z najnowszej prognozy IMGW.

Od 6 lat mamy do czynienia z narastającym problemem suszy. W tym roku sytuacja na razie nie jest zła, bo zimowe opady śniegu znacznie poprawiły warunki wilgotnościowe w glebie. 

- Tegoroczna zima była na tle ostatnich lat dosyć wyjątkowa. Pokrywa śnieżna występowała na obszarze całej kraju nieprzerwanie od początku stycznia do około 20 lutego. Kilkudniowe okresy bez śniegu obserwowano jedynie w Polsce zachodniej i Wielkopolsce. Znaczna była również miąższość pokrywy śnieżnej – największa w obszarach górskich oraz północno-wschodniej części kraju. To spowodowało, że mimo wyjątkowo niskich temperatur pod koniec stycznia i w lutym, gleba nie przemarzła na duże głębokości – maksymalnie do około 10-30 cm. Takie warunki pozwoliły na infiltrację wody w głąb gruntu podczas marcowych roztopów – wyjaśnia Małgorzata Kępińska-Kasprzak z IMGW.

Co prawda sumy opadów atmosferycznych na większości stacji były w marcu 2021 r. niższe od normy wieloletniej, ale zapas wody w glebie utrzymywał się na dosyć wysokim poziomie. 
r e k l a m a

Mniejsza wilgotność gleby


Niestety wilgotność gleby zaczyna się powoli zmniejszać, szczególnie na wschodzie kraju. Dotyczy to głównie płytkich warstw gleby, ale przy utrzymującym się niedoborze opadów przesuszanie dotknie również głębszych poziomów gruntu. 

- Ostatnie opady deszczu, nawet jeśli są względnie częste, to nie przynoszą istotnej poprawy w tym zakresie. Należy również wziąć pod uwagę wzrost temperatury powietrza i zwiększone parowanie w najbliższych tygodniach – zaznacza Małgorzata Kępińska-Kasprzak.

Czy grozi nam susza w tym roku?


Zdaniem IMGW, jeżeli majowe opady będą mieścić się w normie, wilgotność gleby powinna być wystarczająca dla prawidłowej wegetacji roślin. Niemniej każdy niedobór może skutkować istotnym pogorszeniem się warunków dla ich wzrostu. 

- Znacznych spadków wartości wskaźnika wilgotności należy spodziewać się w czerwcu. Aktualne prognozy długoterminowe wskazują bowiem na wysokie temperatury powietrza, przy przeciętnych lub nawet niższych od normy opadach. Niedobory wody mogą objąć zachodnią, południowo-zachodnią i północno-wschodnią Polskę. W takiej sytuacji w drugiej połowie czerwca możemy się spodziewać wyraźnego spadku wilgotności gleby, początkowo w płytkiej, a stopniowo również w głębszej warstwie profilu glebowego – ocenia Małgorzata Kępińska-Kasprzak.

oprac. ksz, na podst. IMGW
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Powstała platforma susza.gov.pl

Resort klimatu i środowiska uruchomił platformę susza.gov.pl. Znajdują się tam informacje  dotyczące suszy w Polsce i działań rządu w tym zakresie. 

czytaj więcej

IMGW: Uwaga! W czerwcu może pojawić się susza rolnicza

Już od 6 lat, wiosenne i letnie susze w Polsce stają się narastającym zagrożeniem dla rolnictwa, energetyki i innych działów gospodarki. Mimo, że tegoroczna zima nie zapowiadała się korzystnie, znacznie poprawiła sytuację wilgotnościową w glebie. Ale czy wystarczająco?

czytaj więcej
Aktualności

NIK: nie ma spójnego planu na zapobieganie suszy rolniczej

Niemal 40 proc. obszarów rolnych i leśnych w Polsce jest ekstremalnie i silnie zagrożonych wystąpieniem suszy rolniczej, a w dorzeczu Odry ponad 50 proc. Z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że działania dotyczące gospodarki wodnej nie są ani konsekwentne, ani spójne.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)