Grzegorz Puda „gorąco“ przywitany przez rolników. Ministerstwo zablokowane snopkami słomy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Grzegorz Puda „gorąco“ przywitany przez rolników. Ministerstwo zablokowane snopkami słomy

06.10.2020autor: Paweł Mikos

We wtorek Grzegorz Puda ma zostać zaprzysiężony na nowego ministra rolnictwa. Dla rolników jest on kojarzony głównie z wprowadzaniem Piątki dla zwierząt. Dlatego rolnicy z Agro Unii zablokowali wejście do ministerstwa rolnictwa snopkami słomy i odpalili race świetlne.

Protest przeciwko nowemu ministrowi rolnictwa

We wtorek 6 października ok. godz. 7 rano przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawiło się kilku rolników związanych z Agro Unią. Szybko zabarykadowali wejście do gmachu resortu snopkami ze słomy oraz odpalili race świetlne. Obok pojawił się także transparent z hasłem: „Puda? Nie znam. Wieś już ma swojego ministra rolnictwa“.

Protestujemy przeciwko powołaniu nowego ministra rolnictwa, który tak naprawdę został powołany po to by to rolnictwo zniszczyć – mówił przed gmachem resortu rolnictwa Michał Kołodziejczak, lider Agro Unii.

 

r e k l a m a

Rolnicy zapamiętają Ardanowskiego za to jak zachował się podczas głosowania nad Piątka dla zwierząt

Dodał, że snopki, którymi zabarykadowano wejście do ministerstwa mają symbolizować zamknięte drzwi do rolnictwa dla takich ludzi jak Grzegorz Puda. Michał Kołodziejczak uważa, że nominacja Pudy na stanowiska ministra odpowiedzialnego za rolnictwo to gra Jarosława Kaczyńskiego, który ma sprawdzać na ile może sobie pozwolić na wsi.

– nie ma na to na naszej zgody. Nie będzie zgody na politykę, która jest przeciw rolnictwu, przeciwko polskiej hodowli zwierząt. Jarosław Kaczyński opowiedział się przeciwko polskiej wsi. Nigdy nie zostanie mu to zapomniane – dodał Kołodziejczak.

Lider Agro Unii powiedział także, że ustępującego ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego rolnicy zapamiętają przede wszystkim po tym jak skończył.

– Zagłosował przeciwko Piątce dla zwierząt wbrew dyscyplinie partyjnej i to będziemy pamiętać, choć nie zapominamy także wielu rzeczy, których nie zrobił – dodał Kołodziejczak.

 

Kołodziejczak: Grzegorza Pudę rolnictwo „nie dotyczy”

Natomiast Marek Miśko z Polskiego Przemysłu Futrzarskiego wskazywał, że minister rolnictwa powinien być od pilnowania, aby rolnictwo dobrze się rozwijało, a nie zajmować się jego „zwijaniem”. Dodał także, że rolnicy czują się obrażeni słowami jakie Grzegorz Puda miał wypowiadać pod adresem gospodarzy w trakcie dyskusji nad Piątką dla zwierząt.

– W oświadczeniu majątkowym poselskim Grzegorza Pudy w rubryce dotyczącej posiadania ziemi czy gospodarstwa jest wpisane „nie dotyczy”. Jest to pierwszy minister rolnictwa w historii Polski, który nie jest rolnikiem, którego rolnictwo „nie dotyczy” – wskazywali wspólnie Miśko i Kołodziejczak.

 

Apel do senatorów w sprawię Piątki dla zwierząt

Z kolei Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego zaapelował do senatorów, którzy obecnie pracują nad Piątką dla zwierząt nad merytoryczną pracą nad zmianami w prawie, które nie będą końcem funkcjonowania dla wielu gospodarstw.

– Ta ustawa dotknie ok. 350 tys. gospodarstw rolnych, które zajmują się produkcją bydła, kilkudziesięciu gospodarstw zajmujących się produkcją drobiu oraz kilkuset zakładów mięsnych. Zaproponowane przepisy bardzo ich dotkną, a wiele z nich będzie musiało zostać zamkniętych, ponieważ zajmują się głównie lub wyłącznie chowem lub objem zwierząt na cele religijne. Nie ma naszej zgody na niszczenie polskiego rolnictwa – powiedział Jacek Zarzecki. 

 

W środę rolnicy zablokują drogi w całej Polsce

Z kolei w środę rano rolnicy zorganizują blokady dróg w geście protestu przeciwko proponowanej nowelizacji ustawy  ochronie zwierząt. Lider Agro Unii zdradził, że już obecnie jest potwierdzonych około 100 miejsc, gdzie zostaną zorganizowane rolnicze blokady. Blokady będą w każdym województwie.
Z kolei 13 października odbędzie się ogromna demonstracja rolników w Warszawie.

 
Paweł Mikos
Fot. Agro Unia/Facebook.com

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Komentarz TPR: wyborcy ze wsi nie wybaczą PiS Piątki dla zwierząt

– Wyborcy ze wsi nie wybaczą Zjednoczonej Prawicy nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, tzw. Piątki dla zwierząt w dotychczasowym kształcie – uważają redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego. Na kogo elektorat wiejski zagłosuje za 3 lata?

czytaj więcej

Fundacja Zwierzęca krytykuje rolników za wylewanie mleka. Okazało się, że to gnojówka. „Żenujący błąd!”

Fundacja Zwierzęca Polana z oburzeniem odniosła się do protestów rolniczych. Uznała, że niedopuszczalne jest wylewanie na drogi mleka krowiego. W rzeczywistości z cysterny wylewana była gnojowica. Jak Fundacja tłumaczy ten „żenujący błąd”?

czytaj więcej

W spotkaniu Grzegorza Pudy z rolnikami nawet poparcie Kaczyńskiego nie wystarczy

30 września doszło w Warszawie do dużych rolniczych protestów, w których udział wzięło około 10 tysięcy osób. Tego samego dnia premier Mateusz Morawiecki przedstawił skład zrekonstruowanego rządu. Potwierdziły się nasze nieoficjalne informacje. Bowiem nowym resortem rolnictwa – do którego dołączono leśnictwo – będzie kierował Grzegorz Puda, który był posłem sprawozdawcą w procesie uchwalania jakże groźnej dla polskiego rolnictwa ustawy futerkowej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)