Grupa przestępcza "handlowała" olejem roślinnym. Skarb Państwa stracił 80 mln zł
Nawet 80 mln zł mógł stracić Skarb Państwa na działalności zorganizowanej grupy przestępczej prowadzącej fikcyjny handel olejami roślinnymi i zajmującej się praniem pieniędzy oraz wystawianiem fałszywych faktur. Na dodatek przestępcy chcieli wyciągnąć pieniądze z tarczy antykryzysowej.
12 osób zatrzymanych w Polsce i Berlinie
Szajka została rozbita przez Centralne Biuro Antykorupcyjne Delegatury w Bydgoszczy, które działając na polecenie poznańskiej prokuratury okręgowej zatrzymało 12 osób w tym jedną na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania w Berlinie. Czynności śledczych w Polsce obejmowały swoim zasięgiem województwa kujawsko pomorskie, podkarpackie, wielkopolskie, śląskie oraz mazowieckie.
Fikcyjny handel olejami roślinnymi
Grypa działająca na terenie Poznania, Bydgoszczy i innych miejscowości w kraju – w ramach zorganizowanej grupy przestępczej o zaawansowanej strukturze organizacyjnej – zajmowała się tworzeniem kilkudziesięciu fikcyjnych podmiotów, które pełniły funkcje tzw. „znikających podatników” lub „buforów” i uczestniczyły w łańcuchach transakcji olejem (rzepakowym, słonecznikowym, sojowym, kukurydzianym).
Firmy te nie prowadziły działalności gospodarczej i wystawiały „puste” faktury, a następnie ślad po nich ginął. Spółki te pozostawiały po sobie nieuregulowane kwoty należnego podatku, odliczanego przez kolejne podmioty.
Straty Skarbu Państwa sięgają 80 mln zł
Jak wyliczono z tytułu działalności grupy przestępczej straty Skarby Państwa mogły wynieść niemal 80 mln złotych.
Chrapka na pieniądze z rządowej tarczy
Zysk na lewym obrocie olejami to jednak za mało do przestępców. Zdecydowali się także na wyciągnięcie ręki po pieniądze z rządowej tarczy antykryzysowej. Przestępcy złożyli wnioski, ale jak podaje CBA: „W toku prowadzonych działań zwrócono się do Polskiego Funduszu Rozwoju o zablokowanie wypłaty wnioskowanych środków pomocowych. Tym samym, publiczne wsparcie finansowe nie trafiło do osób i podmiotów podejrzewanych m.in. o oszustwa skarbowe”.
Wnioski o areszt dla 8 osób podejrzanych m.in. o pranie brudnych pieniędzy
– Wobec ośmiorga podejrzanych prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Wśród nich jest kierujący grupą oraz jej członkowie. Stawiane tym osobom zarzuty obejmują również przestępstwa karnoskarbowe oraz zbrodnie VAT-owskie, a także pranie brudnych pieniędzy. Wobec dwojga pozostałych zatrzymanych zastosowano poręczenie majątkowe. Trzecia z zatrzymanych z uwagi na swój stan zdrowia będzie przesłuchana w terminie późniejszym. Wobec zatrzymanego na terenie Niemiec wdrożona zostanie procedura ekstradycyjna – przekazuje Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.
Michał Czubak
Fot. Pixabay
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy