Francuscy rolnicy dostaną ponad 215 mln euro za rezygnację z glifosatu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Francuscy rolnicy dostaną ponad 215 mln euro za rezygnację z glifosatu

19.01.2023autor: Natalia Marciniak-Musiał

Komisja Europejska w dniu 10 stycznia 2023 r. wyraziła zgodę na program pomocowy, który będzie trwał co najmniej do 31 grudnia 2023 r. i wspierał francuskich rolników w rezygnacji ze stosowaniu glifosatu.

Rolnicy z Francji, którzy zrezygnowali ze stosowania cieszącego się złą sławą glifosatu, ale w wyniku tego ponoszą większe koszty produkcji, otrzymają w 2023 roku wsparcie w wysokości 215 mln euro. 

Wsparcie jest przyznawane w ramach programu Tymczasowe kryzysowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy, który złagodził surowe unijne przepisy antymonopolowe w celu wzmocnienia gospodarki państwa w następstwie Inwazja Rosji na Ukrainę.

Na czym polega program wsparcia dla rolników niestosujących glifosatu?

Program ten został wprowadzony we Francji w 2021 r., dzięki czemu francuscy rolnicy, którzy zrezygnowali ze stosowania glifosatu mogli otrzymać ulgę podatkową w wysokości 2500 euro. Głównym celem programu jest zrekompensowanie kosztów rezygnacji ze środków ochrony roślin na rzecz agroekologicznej transformacji produkcji rolnej. Ulga jest przyznawana między innymi rolnikom:

  • prowadzącym uprawy trwałe,
  • posiadających grunty orne,
  • posiadającym gospodarstwa hodowlane, które uprawiają ten rodzaj roślin.

Ponadto, beneficjenci programu mogą skorzystać z innych ulg podatkowych przyznawanych na rolnictwo ekologiczne i certyfikację HVE, ale nie wszystkie na raz.

Pomoc niezbędna dla państw członkowskich UE

KE jest świadoma, że funkcjonowanie wsparcia w ramach programu: Tymczasowe kryzysowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy, jest niezbędne, ponieważ przyczynia się do zaradzenia poważnym zakłóceniom w produkcji rolnej. Po raz pierwszy przepisy te zostały złagodzone już w 2020 r. ze względu na kryzys związany z pandemią COVID-19, a e 2022 roku - w wyniku wybuchu wojny w Ukrainie.

Warto wspomnieć, że Komisja Europejska zdecydowała o przedłużeniu o rok autoryzacji glifosatu, która wstępnie miała zakończyć się z końcem 2022 r. Jaka będzie przyszłość tego kontrowersyjnego herbicydu w UE okaże się po przedstawieniu raportu naukowego na jego temat przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w lipcu 2023 r.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie euroactiv.com
fot. archiwum TPR

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy czekają na nowy termin nawożenia azotem. Czy znów będą mieli związane ręce?

Zbliża się okres nawożenia, a rząd jeszcze nie przyjął nowelizacji programu azotanowego. Rolnicy są coraz bardziej zniecierpliwieni, tym bardziej że warunki pogodowe umożliwiają podanie azotu nawet w styczniu.

czytaj więcej

Agrochem Puławy będzie sprzedawać nawozy dolistne i specjalistyczne Compo Expert

Agrochem Puławy, który jest jednym z liderów w dystrybucji nawozów w Polsce połączy ł siły z Compo Expert - międzynarodowym producentem nawozów dolistnych i specjalistycznych. Dzięki tej współpracy Agrochem Puławy od 2023 roku jest wyłącznym dystrybutorem produktów Compo Expert w Polsce. Tym samym produkty dotrą do szerszego grona odbiorców, głównie w sektorze ogrodniczo-sadowniczym.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)