Eskimos wreszcie zapłacił za jabłka
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Eskimos wreszcie zapłacił za jabłka

28.05.2019

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi 17 maja 2019 roku poinformowało, że firma Eskimos uregulowała wszystkie swoje zobowiązania wobec sadowników. Spółka ta jesienią podjęła się skupu interwencyjnego jabłek uzyskując poręczenia kredytowe od rządu.

Przedsiębiorstwo to zgodziło się skupić nadwyżkę jabłek na rynku po wyższej cenie niż oferowana wówczas przez konkurencję. Jednak sadownicy zamiast otrzymać pełną zapłatę za odstawione jabłka jesienią musieli na to czekać niemal pół roku. 

r e k l a m a

Ardanowski: skup jabłek prowadzony przez Eskimosa sprawił, że wzrosły ceny jabłek na rynku

Ta bardzo skomplikowana operacja rynkowa, związana z tragiczną sytuacją w skupie jabłek, została zakończona powodzeniem. Zgodnie ze składanymi obietnicami wszyscy, którzy dostarczyli jabłka otrzymali za nie zapłatę – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.
Zwrócił jednocześnie uwagę na  zmowę innych podmiotów działających w tym segmencie, które – zdaniem ministra – robiły wszystko, aby ten skup interwencyjny nie powiódł się. Jednak w jego opinii, wprowadzenie skupu przez Eskimosa spowodowało po pewnym czasie podniesienie cen skupu jabłek również przez inne punkty. 


Rolnicy i sadownicy powinni zawierać umowy kontraktacyjne z przetwórcami

Minister Ardanowski odniósł się również do przyczyn tak dużych problemów sadowników produkujących jabłka.

Mamy do czynienia z brakiem zbilansowania produkcji, brakiem przygotowania do konkurencji rynkowej i ze słabym zorganizowaniem gospodarczym samej branży – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa zaapelował do rolników i sadowników, aby w jak największym stopniu korzystali z umów kontraktacyjnych, które określają m.in. cenę za dostarczone produkty rolne. 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak latem przycinać jabłonie, aby było więcej owoców?

Letnie cięcie jest bardzo ważnym zabiegiem, o którym niestety rzadko pamiętamy. Wymagają w szczególności jabłonie, u których zimą wykonaliśmy bardzo mocną korektę. Wiosną i latem wypuściły duże ilości tzw. wilków, a teraz powinniśmy je usunąć, by nie rzutowały na jakość owoców. Pamiętajmy, że pozostawione wilki będą konkurowały o składniki pokarmowe i wodę z owocami.

czytaj więcej

Polskie jabłka warte 300 tys. złotych przemycane lasami do Rosji

Rosyjscy celnicy z pogranicznikami zatrzymali 9 TIR–ów przemycających ponad 100 ton jabłek z Polski. Kierowcy, aby uniknąć kontroli poruszali się leśnymi duktami. Wszystkie jabłka o wartość ponad 300 tys. złotych zostały zniszczone przez Rosselchoznadzor.

czytaj więcej

Dotacja na zalesienie 2019 – kto i na jaki warunkach otrzyma pieniądze na las?

Jeżeli rolnik ma w gospodarstwie grunty o słabej jakości i w dodatku sąsiadujące z lasem, zamiast walczyć z niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi i szkodami łowieckimi, warto żeby pomyślał o ich zalesieniu. Wtedy zamiast dopłat bezpośrednich przysługiwać będzie mu przez 12 lat od wykonania nasadzenia premia zalesieniowa. Od 1 czerwca do 31 lipca oddziały powiatowe ARiMR przyjmują wnioski o dofinansowanie tej inwestycji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)