Jak latem przycinać jabłonie, aby było więcej owoców?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak latem przycinać jabłonie, aby było więcej owoców?

13.07.2019

Letnie cięcie jest bardzo ważnym zabiegiem, o którym niestety rzadko pamiętamy. Wymagają w szczególności jabłonie, u których zimą wykonaliśmy bardzo mocną korektę. Wiosną i latem wypuściły duże ilości tzw. wilków, a teraz powinniśmy je usunąć, by nie rzutowały na jakość owoców. Pamiętajmy, że pozostawione wilki będą konkurowały o składniki pokarmowe i wodę z owocami.

Więcej światła dla owoców to wyższy plon

Letni zabieg prześwietlający spowoduje lepsze naświetlenie strefy owoconośnej, lepsze wybarwienie owoców oraz ograniczy występowanie chorób grzybowych i szkodników. Owoce dobrze doświetlone szybciej dorastają do optymalnych rozmiarów, lepiej się wybarwiają i kumulują więcej cukrów, czyli są smaczniejsze. Owoce gorzej doświetlone mają cieńszą skórkę, są podatniejsze na uszkodzenia, a przy wysokiej wilgotności pękają. Gorzej się także przechowują.

r e k l a m a

Termin cięcia jest uzależniony od odmiany i terminu zbiorów

Dla przykładu, dla wytworzenia czerwonego rumieńca u odmian czerwonoowocowych potrzeba około 3 tygodni, czyli zabieg powinniśmy przeprowadzić na 3 tygodnie przed zbiorem. Średnio przyjmuje się, że u odmian wcześnie dojrzewających zabieg wykonujemy pod koniec lipca, w przypadku odmian średnio wczesnych termin cięcia przypada w sierpniu, natomiast w przypadku odmian późnych cięcie wykonujemy od połowy sierpnia do początku września.

Warto pamiętać, że zbyt wczesne cięcie może spowodować wtórny wzrost pędów, które są podatne na choroby i szkodniki, a także ponownie zagęszczą koronę, co sprawi, że konieczne będzie powtórzenie zabiegu. Zbyt wczesne cięcie ma również wpływ na rozwój owoców, który zostanie lekko przyhamowany. Zbyt późne wykonanie zabiegu ma również zły wpływ na owocowanie, bo spowoduje słabsze wybarwienie owoców, a drzewa stracą na mrozoodporności, która zostanie zachwiana.

Które pędy należy wycinać?

Nadmiar pędów możemy wyrwać bądź wyciąć u podstawy, tak by nie uszkodzić owoców. W trakcie cięcia usuwamy pędy wyrastające z pąków śpiących na pniu i grubych konarach. Pozostawiamy krótkopędy rosnące na bok lub też nad owocami, ale tylko takie, które ich nie zasłaniają, te nadmiernie cieniujące skracamy nad 4. liściem.

Dla owoców najważniejsze są liście rozetkowe, wyrastające na końcach krótkopędów, bo to właśnie one dbają o odżywianie owoców. Aby jabłka dobrze się wybarwiły, ale nie doznały uszkodzeń, czyli nie zostały poparzone przez promienie słoneczne, nie powinny być całkowicie odsłonięte.


Unikajmy błędów. Choć letnie cięcie nie jest skomplikowanym zabiegiem, wymaga jednak pewnych umiejętności. Pamiętajmy zatem, by nie przycinać pędów tuż nad owocami, to one bowiem chronią owoce przed promieniami słońca, a także ewentualnymi opadami gradu. Ograniczajmy się raczej do pędów, które zdecydowanie należy usunąć, pozostawiając rosnące poziomo i niezasłaniające owoców. Korzystając z okazji, usuwamy pędy porażone przez choroby i szkodniki, bo one bywają często źródłem infekcji.
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcia: Unsplash
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Uprawa wiśni: jak przygotować stanowisko dla drzewek i które odmiany są najlepsze?

Wiśnie sadzimy jesienią lub wiosną, z tym że jesienny termin jest korzystniejszy. Nim jednak posadzimy drzewa, powinniśmy odpowiednio zadbać o stanowisko, a przede wszystkim zasiać na nim rośliny na zielony nawóz.

czytaj więcej

Koróweczka, siatkóweczka i namiotnik – groźne szkodniki w Twoim sadzie

W uprawach sadowniczych niebagatelną rolę wśród szkodników pełnią zwójkówi, w tym koróweczka i siatkóweczka, a także namiotnik. Jak je rozpoznać i jak zwalczać?

czytaj więcej

Kiedy sady jabłoniowe potrzebują wapnia?

Większość upraw sadowniczych wymaga gleb od lekko kwaśnych do obojętnych. Zapotrzebowanie tych roślin w stosunku do wapnia jest wysokie. Przyjmuje się, że w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego intensywne sady jabłoniowe mogą pobrać z 1 ha nawet od 180 do 220 kg Ca.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)