Duńczycy nie badają padłych dzików na ASF. Wiedzą co robią
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Duńczycy nie badają padłych dzików na ASF. Wiedzą co robią

07.11.2019autor:

Mimo, że za oknem listopad – ASF nie wyhamował. W ostatniej dekadzie października GIW potwierdził aż 57 nowych przypadków pomoru (z czego zdecydowaną większość na terenie woj. warmińsko-mazurskiego). A jak do kwestii badań czy informowania o ich wynikach podchodzą inne kraje?

Pamiętacie, jak w 2014 r. znaleźliśmy dwa padłe dziki kilka metrów od białoruskiej granicy? Pytano wówczas dlaczego dwa? Bo tyle mieści się w bagażniku łady. Uczciwie zwierzęta zbadaliśmy i ogłosiliśmy całemu światu, że były chore na ASF. Dziś okazuje się, że to był gruby błąd. Trzeba było wzorować się na Duńczykach. Według statystyk, to przecież najuczciwszy naród na świecie. 

 

r e k l a m a

Nie ma truchła, nie ma problemu?

Niedawno na bałtyckiej wyspie Ærø znaleźli oni siedem padłych dzików. Długo się nie namyślając zutylizowali je bez żadnych badań. Wcześniej postąpili w ten sposób Niemcy, którzy dziki znaleźli na plaży na wyspie Uznam. I my też tak powinniśmy postąpić pięć lat temu. Szybko do ziemi i na jakiś czas spokój. 

Duńczycy wiedzieli co robią. Wyspa jest tak położona, że wątpliwe, aby dopłynęły tam dziki z Polski (chyba, że na statku pod białoruską banderą). Musiały pochodzić z Niemiec i gdyby chorowały na ASF, to trafione byłyby dwa kraje: Dania, bo na jej terytorium znaleziono chore zwierzęta i Niemcy, bo najprawdopodobniej stamtąd pochodziły.

 

Terroryści zaprzepaścili prace nad szczepionką przeciwko ASF?

Jeśli chodzi o ASF, to jeszcze jedna ciekawostka. Amerykanie przyznali się, że pracowali nad szczepionką przeciw tej chorobie do 2004 r.

Zarzucili jednak te badania, bo zagrożenie było wówczas niewielkie, a ośrodek, który zajmuje się chorobami zwierzęcymi przeszedł pod nadzór Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego utworzonego po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 r. Zapewne amerykańska bezpieka zdecydowała, że afrykański pomór, to problem Afryki.

I pomyśleć, że dziś całe Stany Zjednoczone drżą przed zawleczeniem choroby do Ameryki Północnej. Do Polski przysyłają agentów FBI, którzy prowadzą wykłady nt. ASF i agroterroryzmu.


Krzysztof Wróblewski
Paweł Kuroczycki
redaktorzy naczelni "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
(fot. Unsplash.com/Sebastian Spindler)

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

ASF pod Wschową ma być zwalczany jak w Czechach. W jaki sposób?

Po tym jak pod Wschową w woj. lubuskim został potwierdzony pierwszy przypadek ASF u dzika wojewoda zwołał sztab kryzysowy. Służby uzgodniły sposób działania, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa ASF w zachodniej Polsce.

czytaj więcej

ASF atakuje kolejne kraje UE. Gdzie i ile ognisk już odnotowano?

To oczywiste, że im wcześniej zostanie zgłoszone ognisko afrykańskiego pomoru świń, tym szybciej można zahamować dalsze rozprzestrzenianie się choroby. Ważne jest też pobieranie próbek do badań z zachowaniem zasad bezpieczeństwa biologicznego, by nie doszło do niepotrzebnego skażenia.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)