Dożynki 2019: Wielkopolska dziękowała za plony w Siedlcu [FOTO]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dożynki 2019: Wielkopolska dziękowała za plony w Siedlcu [FOTO]

29.08.2019autor: Paweł Mikos

Dzielenie się chlebem wypieczonym z tegorocznej mąki, konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy czy stoisko wystawowe oraz koncert Golec uOrkiestra, to główne atrakcje jakie czekały na uczestników Wojewódzko-Archidiecezjalne Dożynek Wielkopolski w Siedlcu. 

XXI Wojewódzko-Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie odbyły się w Siedlcu

W niedzielę 25 sierpnia 2019 r. w Siedlcu w powiecie wolsztyńskim odbyły się XXI Wojewódzko-Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie.
Dożynki rozpoczęły się od otwarcia wystawy rolniczej. Następnie mszę dziękczynną odprawił abp. Stanisław Gądecki, metropolita poznański. 

Ważną chwilą było przyjęcie przez marszałka województwa bochna dożynkowego od starostów tegorocznych dożynek: Emilii Szały prowadzącej gospodarstwo w Starym Widzimiu oraz Ryszard Buda z Wojciechowa. Następnie marszałek dzielił się tym chlebem ze wszystkimi zebranymi na uroczystości.  

Starostowie dożynek – Emilia Szała i Ryszard Buda – przekazali chleb marszałkowi Markowi Woźniakowi
Starostowie dożynek – Emilia Szała i Ryszard Buda – przekazali chleb marszałkowi Markowi Woźniakowi

 

r e k l a m a

Marszałek docenił pracę rolników oraz mieszkańców powiatu wolsztyńskiego

Serdeczne słowa podziękowania kieruję do wielkopolskich rolników, z których pracy, przez cały rok, korzystamy wszyscy. Dożynki, obrzęd wprowadzony do polskiej kultury przed wiekami, jest formą radosnego podziękowania Panu Bogu za plony, a ludziom za trud ich pracy – mówił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

– Spotykamy się dziś na ziemi siedleckiej w powiecie wolsztyńskim, której mieszkańcy mają piękną kartę walki o niepodległość Ojczyzny w Powstaniu Wielkopolskim, a dziś są przykładem wielkopolskiego sukcesu w gospodarce rolnej i przetwórstwie rolno–spożywczym – dodał marszałek województwa wielkopolskiego. 

Docenił on również wkład kobiet w rozwój wielkopolskiej wsi i ich pracę na rzecz poprawy jakości życia na obszarach wiejskich. 

 

Kto wygrał konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy?

Zgodnie z tradycją dożynek wojewódzkich odbył się już po raz kolejny marszałkowski konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy i stoisko wystawowe. 

W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy: 

  • pierwsze miejsce zajął powiat kolski
  • drugie miejsce zdobył powiat chodzieski
  • na trzecim miejscu uplasował się powiat koniński

Z kolei nagrody za najciekawsze stoiska wystawowo trafiły do: 

  • KGW w Belęcinie
  • Stowarzyszenia KGW Gminy Wolsztyn, 
  • Gospodarstwa Rolnego Aureli Kołodziej „Lawendowe Poletka”.

 

Golec uOrkiestra i „Łany” na dożynkach w Siedlcu

Dożynki nie mogły odbyć się również bez występu Zespół Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
A na zakończenie święta plonów swój koncert dał zespół Golec uOrkiestra.  

Paweł Mikos
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

OSP Nagórzyce – to oni zabezpieczają Dożynki Prezydenckie w Spale

Nagórzyce, to wieś położona w gminie miasto Tomaszów Mazowiecki. W 1918 r. z inicjatywy mieszkańców powołana została do życia jednostka OSP. Obecnie na jej czele stoi prezes dh Jerzy Maciejewski.

czytaj więcej

Rolnicy z okolic Garwolina nagrodzeni za chleb i mleko

W tym roku dożynki powiatu garwolińskiego odbywały się wspólnie z dożynkami gminy Garwolin. Dlatego gospodarzami uroczystości byli Mirosław Walicki – starosta powiatu garwolińskiego oraz Marcin Kołodziejczyk – wójt gminy Garwolin. To okazałe święto plonów miało miejsce 8 września w Miętnem. Zaś nie najlepsza aura nie odstraszyła licznej publiczności zgromadzonej na staropolskiej ceremonii dziękczynienia za udane żniwa. Strachu natomiast napędziły poniesione konie ciągnące furmankę. Na szczęście nie doszło do nieszczęścia.

czytaj więcej

21-latek spalił rolnikom zboże i słomę za 33 tys. złotych

5 lat więzienia grozi 21-letniemu mężczyźnie spod Poznania, który miał podpalić stogi ze słomą oraz zboże na polach pod Swarzędzem. Straty rolników wyniosły aż 33 tys. złotych. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)