- Ilu druhów zrzesza OSP Nagórzyce
- Czego najbardziej potrzebuje jednostka
- Jakie sukcesy mają na swoim koncie druhowie
Jedna kobieta wśród trzydziestu druhów
– W OSP Nagórzyce zrzeszonych jest 30 druhów – mówi prezes Maciejewski.
– Rodzynkiem w naszych szeregach, a raczej perełką, jest jedyna kobieta dh. Aleksandra Żądło, młodsza siostra naszego dh. kierowcy Mateusza. Połowa strażaków jest odpowiednio przeszkolona i gotowa do wyjazdów. Są to tzw. druhowie czynni – powiedział prezes.
Wiele uwagi i czasu strażacy poświęcają profilaktyce przeciwpożarowej. Stąd też niewielka ilość wyjazdów do pożarów i innych zdarzeń. Świadomość grożących niebezpieczeństw wynikających z nieodpowiednich zachowań oraz lekkomyślności, mieszkańcy Nagórzyc zawdzięczają swoim strażakom. W ubiegłym roku interweniowali tylko 13 razy, w tym roku dwukrotnie. M.in. w noc sylwestrową pojechali gasić drewniany dom. Niestety, nie zdołali go ocalić i budynek spłonął doszczętnie. Na szczęście lokatorzy tego domu nie ucierpieli, gdyż przebywali poza domem świętując nadejście Nowego Roku.
– Gorzej dla nich ten rok nie mógł się rozpocząć. Akcja trwała ponad 12 godzin, ale najważniejsze, że nikt w nim nie ucierpiał – podsumował dh Patryk, syn wiceprezesa Roguzińskiego.
Druhowie uczą jak ważna jest profilaktyka przeciwpożarowa
– To prawda, w kwestii profilaktyki systematycznie spotykamy się i rozmawiamy z naszymi mieszkańcami. Cieszy nas fakt, że w tych spotkaniach licznie uczestniczą młodzi ludzie – mówi wiceprezes dh Mariusz Roguziński. – Wyjaśniamy, jak powinni się zachowywać, by uniknąć tragedii. Dzięki takim spotkaniom – mam nadzieję – że wkrótce młodzi druhowie zasilą naszą jednostkę i dzięki nim utworzymy długo oczekiwaną MDP – powiedział z optymizmem dh Mariusz Roguziński.
– Na dzień dzisiejszy dysponujemy tylko jednym wozem bojowym GCBA Scania z 2013 r. – mówi dh kierowca-konserwator Mateusz Żądło. – Jest to dobry samochód, niestety ilość wody, którą może pomieścić podczas dużych, rozległych pożarów nie jest wystarczająca.
– Skoro mówimy o sprzęcie należy dodać, że ten samochód został zakupiony w dużej części z funduszu gminy za poprzedniego prezydenta miasta Tomaszów Mazowiecki Rafała Zagozdona – dodaje prezes dh Jerzy Maciejewski. – Niestety, obecny prezydent Marcin Witko, sprawujący swoją funkcję już drugą kadencję, niczego dla nas jeszcze nie zakupił. A potrzeby są, nie mam tu na myśli wyłącznie zakupu drugiego samochodu. Na co dzień sen z powiek spędza nam przeciekający dach. Jakby nie było, remiza została wybudowana w czynie społecznym w 1993 r. i lata zrobiły swoje. Rozmawialiśmy z obecnym prezydentem miasta, ale póki co rozmowy niczego nie przyniosły.
– Prezydent Marcin Witko ma na szczęście w osobie swojego poprzednika doskonały wzorzec do naśladowania i mamy nadzieję, że to dostrzeże i wreszcie coś się zmieni – powiedział prezes dh Jerzy Maciejewski.
- Krzysztof Madej, Mariusz Roguziński, Patryk Roguziński, Mateusz Żądło, Jerzy Maciejewski
- Dh Mariusz Roguziński i Krzysztof Madej podczas rutynowego przeglądu sprzętu
Wysłużony globtroter trafił do Afryki
Ciekawa historia związana jest z jednym z samochodów, który przed laty był na wyposażeniu jednostki z Nagórzyc. Strażacy wspominają go z uśmiechem mówiąc o nim „globtroter” wśród strażackich samochodów.
– Mercedes 1113 rocznik 1975 r. na początku swojej świetności „służył” w holenderskiej jednostce strażackiej, by po latach trafić do nas – wspomina skarbnik dh Krzysztof Madej. – Nie był to typowy bojowy wóz strażacki. Przypominał raczej dzisiejsze wozy dostarczające wodę, taki swego rodzaju olbrzymi beczkowóz. Dzięki temu na zasłużoną emeryturę został wysłany do Afryki. Nie wiem, do jakiego konkretnie kraju, ale z jego wcześniejszego posiadania jesteśmy niezmiernie dumni – powiedział dh Madej.
- Dh Patryk Roguziński z pucharem za zajęcie II miejsca w rozgrywkach Playarena
- Strażacy dysponują jednym wozem bojowym GCBA Scania z 2013 r.
Sukcesy sportowe druhów z OSP Nagórzyce
Strażacy z Nagórzyc odnoszą również sukcesy na polu sportowym. Drużyna piłkarska w Ogólnopolskich Mistrzostwach Polski Ligi Piłkarskiej „Playarena” jest jedną z najlepszych w Polsce. Reprezentuje Tomaszów Maz., a tym samym reprezentuje najmniejsze miasto wśród zgłoszonych drużyn.
– W rozgrywkach „Playarena” uczestniczymy od 2014 r. – mówi dh Patryk Roguziński. – Sukcesy przyszły w 2017 r. i w 2018 r. W turnieju w Tomaszowie zajęliśmy wtedy drugie miejsce i dzięki temu w 2018 r. dotarliśmy do ogólnopolskiego finału, w którym wystąpiło 16 najlepszych drużyn.
– 14–15 września jak co roku zabezpieczaliśmy organizacyjnie Dożynki Prezydenckie w Spale – mówi prezes Jerzy Maciejewski. – Chciałbym pochwalić się, że panie z naszego miejscowego Koła Różańcowego na tę okoliczność przygotowały już przepiękny wieniec dożynkowy – powiedział na zakończenie prezes Maciejewski.
Krystyna Nowakowska
Zdjęcia: Krystyna Nowakowska