Dotacje dla pszczelarzy – jakie stawki i warunki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dotacje dla pszczelarzy – jakie stawki i warunki?

17.05.2021autor: Magdalena Szymańska

Pomoc będzie się należała do liczby przezimowanych rodzin pszczelich i wyniesie 20 zł na jedną taką rodzinę. Stawkę pomocy wyliczono, mając na względzie, że na dokarmianie rodziny pszczelej w okresie jesienno-zimowym niezbędne jest zakupienie 10–15 kg cukru, przy czym liczba przezimowanych rodzin pszczelich nie może być większa niż liczba utrzymywanych pni pszczelich.

Do kiedy pszczelarze mogą składać wnioski o dofinansowanie?

Biura powiatowe Agencji będą przyjmowały wnioski od pszczelarzy do 30 czerwca, od kiedy jednak – jeszcze nie wiadomo. Aby pomoc przysługiwała, pszczelarz musi prowadzić działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół.

r e k l a m a

Co powinno znaleźć się we wniosku pszczelarza?

Wniosek o pomoc ma zawierać wyłącznie niezbędne dane osobowe oraz adres pszczelarza. Będzie on musiał załączyć do niego zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce prowadzenia pasieki o wpisaniu do rejestru podmiotów prowadzących działalność nadzorowaną oraz o liczbie pni pszczelich, wydane w bieżącym roku. Pszczelarze, którzy nie posiadają numeru identyfikacyjnego nadawanego przez ARiMR, wraz z wnioskiem o pomoc złożą wniosek o wpis do tej ewidencji.

Pomoc dla pszczelarzy ma być uzupełnieniem Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa, który nie zapewnia wsparcia na dokarmianie pszczół w okresie bezpożytkowym oraz w sezonie jesienno-zimowym.

Pożyteczne pszczoły

Tymczasem pszczoły odpowiadają za zapylanie 80% roślin uprawnych i dziko rosnących. Pszczelarze muszą dokarmiać pszczoły, ponieważ występująca susza zimowa i wiosenna źle wpływa na nektarowanie roślin pożytkowych. Z kolei deficyt pożytków wiąże się ze spadkiem kondycji rodzin pszczelich i nasilaniem chorób pszczół, które skutkują̨ ich dużą umieralnością.

Planowane nowe wsparcie dla pszczelarzy ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie. Należy się więc liczyć z tym, że może nie być ona wypłacona w tym roku. Aktualne wykorzystanie limitu pomocy de minimis w rolnictwie wynosi bowiem ponad 85%.

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Makabryczna śmierć rolnika. Chciał pomóc synowi w polu, a utopił się w stawie

Nie żyje 83-letni rolnik. Mężczyzna zginał śmiercią tragiczną przygnieciony przez ciągnik rolniczy, który wpadł do stawu. Do tragicznego wypadku doszło w minioną środę 12 maja.

czytaj więcej

Czy pszczoły będą wykrywać COVID-19?

Holenderscy naukowcy pracują nad wytrenowaniem pszczół, których zadaniem będzie rozpoznawanie próbek osób zakażonych koronawirusem. Czy pszczoły zastąpią testy?

czytaj więcej

Jak wyhodować własne pszczoły murarki?

Murarka ogrodowa, to dzika pszczoła, która jest bardzo pracowita, ale nie żądli. Szerokie preferencje pokarmowe i brak agresywności w stosunku do człowieka predestynują murarkę do chowu przez każdego rolnika. Jak samemu przygotować domek dla murarki?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)