Dał nam przykład Duńczyk, jak z ASF walczyć mamy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dał nam przykład Duńczyk, jak z ASF walczyć mamy

22.01.2020

Dania przykładem, jak powinno się walczyć z wirusem afrykańskiego pomoru świń. Płot, certyfikat i dezynfekcja. Duńczycy są o krok przed innymi krajami, ale czy taka forma ochrony będzie wystarczająco skuteczna?

Nieustająca walka z ASF trwa

Wschodni front walki z afrykańskim pomorem świń zatrzymał się 20–30 km od granicy polsko-niemieckiej. Po drugiej stronie Nysy Łużyckiej i Odry trwają więc gorączkowe przygotowania. Szykują się nie tylko sąsiadująca z nami Brandenburgia i Saksonia, ale i Bawaria a nawet sąsiadująca z Belgią i Holandią Westfalia Północna-Nadrenia. To tak jakby w Polsce na przełomie 2013 i 2014 r. zaczęło do ASF przygotować się woj. lubuskie, w którym choroba pojawiła się w 2019 r.
r e k l a m a

Duńczycy się odgradzają od ASF

Duńczycy zakończyli już budowę ogrodzenia na całej długości swojej granicy z Niemcami. Przy autostradzie numer 7, która prowadzi z Niemiec, postawili myjnię dla ciężarówek, służącą też do dezynfekcji, a co najważniejsze, do inspekcji wjeżdżających ciężarówek do transportu trzody.

Selekcja i kolory - sposoby Dunczyków na minimalizowanie ryzyka rozprzestrzenienia się ASF

Analizują trasy ciężarówek przed przybyciem do Danii i po ich umyciu i dezynfekcji nadają im certyfikaty w czterech kolorach. Zielony – można wjechać na teren gospodarstwa, żółty – dodatkowe mycie i 12 godzin kwarantanny, czerwony – wjazd możliwy po 48 godzinach kwarantanny, czarny – siedem dni kwarantanny. Na koniec kierowca w worku z plombą dostaje kombinezon (do użycia w gospodarstwie). Dzięki temu rolnik, od którego będzie odbierać świnie wie, że przeszedł kontrolę.

Paweł Kuroczycki i Krzysztof Wróblewski
Redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego
fot. Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W przyszłości ASF wymusi konsolidację i koncentrację producentów świń

Afrykański pomór świń zdominował tematykę trzeciej edycji Kongresu Wschodnioeuropejskiego, dawniej odbywającego się pod nazwą Narodowy Dzień Świni. ASF wpływa na sytuację na polskim i światowym rynku trzody chlewnej i prawie każdy kraj, którego przedstawiciele pojawili się na kongresie, walczy z epidemią choroby.

czytaj więcej

1/3 Polski to strefa ASF. Czy uda się zatrzymać wirus?

Ponad jedna trzecia kraju objęta jest strefami ASF i istnieje duże prawdopodobieństwo, że obszar ten będzie się powiększał. Nasuwa się pytanie, czy wraz z nastaniem wiosny znów ruszy lawina ognisk w gospodarstwach – tym razem nie tylko na wschodzie kraju, ale być może także na zachodzie? Co wówczas czeka rolników i branżę trzody chlewnej?

czytaj więcej

Weź udział w szkoleniu – Jak uniknąć strat w produkcji świń?

Firma Blattin Polska zaprasza na cykl szkoleń, które odbędą się w dniach 5–7 lutego w ramach IX edycji Ogólnopolskiej Konferencji dla Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej. Udział w konferencji jest bezpłatny. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)