Czy stosowanie pasz GMO będzie możliwe dłużej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy stosowanie pasz GMO będzie możliwe dłużej?

27.11.2020autor: Michał Czubak

Grupa posłów z PiS 13 listopada br. złożyła poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o paszach. Co się w nim znajduje?

Co znajdujemy w projekcie ustawy?

Dotyczy on przesunięcia terminu wejścia w życie przepisu, w którym ustanowiono zakaz wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt na terytorium RP pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego.

r e k l a m a

Będzie nowy termin?

Projekt zakłada przesunięcie terminu z 1 stycznia 2021 r. na 1 stycznia 2025 r. Jak zaznaczono w uzasadnieniu nowelizacji, analiza bilansu paszowego w Polsce wskazuje, że w naszej strefie klimatycznej praktycznie obecnie nie ma alternatywnych pasz wysokobiałkowych mogących całkowicie zastąpić importowaną śrutę sojową.

Zupełne zastąpienie białka sojowego krajowymi nasionami roślin strączkowych będzie trudne ze względu na graniczne udziały tych pasz w dietach (dopuszczalne ilości), szczególnie w mieszankach paszowych dla młodego drobiu i młodych świń, a także ze względu na nadmierną zawartość węglowodanów strukturalnych (włókna) oraz substancji antyodżywczych (alkaloidy, taniny).

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak hodowcy świń mogą się przygotować na stosowanie wyłącznie pasz non-GMO?

Czy odroczenie na dwa lata zakazu stosowania pasz genetycznie modyfikowanych coś zmieni na krajowym rynku pasz? Pewnie nie. Uprawa roślin strączkowych i ich wykorzystanie w żywieniu zwierząt nie opłaca się ani rolnikom, ani firmom paszowym. Konieczne są więc rozwiązania, które zwiększą produkcję rodzimego białka i nie ma co oczekiwać zastąpienia nim importowanej śruty sojowej w ciągu kilku najbliższych lat.

czytaj więcej

Jakie są zalety fermentacji pasz dla świń?

W ostatnich latach fermentacja paszy bądź surowców wykorzystywanych w żywieniu trzody chlewnej ze względu na jej pozytywny wpływ na zdrowie i układ pokarmowy stała się przedmiotem zainteresowania specjalistów z zakresu żywienia świń. Fermentacja mlekowa wzbogaca surowce w pożyteczne mikroorganizmy, na przykład kultury bakterii Lactobacillus, oraz wytworzone przez nie substancje aktywne, co ogranicza biegunki u prosiąt odsadzonych.

czytaj więcej

Zakaz stosowania GMO przesunięty na 2023 rok!

Sejm znowelizował ustawę o paszach, zgodnie z którą od 1 stycznia 2021 roku miał wejśćw życie zakaz wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych (GMO). Nowelizacja przesuwa termin wejścia w życie zakazu do 1 stycznia 2023 roku. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)