Czy rolnik musi być przedsiębiorcą, żeby mógł wykorzystać opony do pryzmy kiszonki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rolnik musi być przedsiębiorcą, żeby mógł wykorzystać opony do pryzmy kiszonki?

01.03.2023autor: Magdalena Szymańska

Przepisy dotyczące wykorzystania opon przez rolników to niezły mętlik, ale się nie zmienią.

Opony zabezpieczają pryzmy kiszonki - tak jest od lat

Krajowa Rada zwróciła się do resortu, aby zniósł z rolników, którzy wykorzystują zużyte opony do zabezpieczenia pryzm z kiszonką, obowiązek uzyskiwania zezwolenia na przetwarzanie odpadów. Jest to bowiem bardzo skomplikowane i żmudne. Resort klimatu i środowiska, ustosunkowując się do pisma samorządowców, podkreś­lił, że osoby fizyczne, czyli także rolnicy i jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami, wykorzystujące odpady na potrzeby własne należą do kategorii podmiotów zwolnionych z obowiązku uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów. Mogą one jednak poddawać odzyskowi tylko takie rodzaje odpadów, jakie znajdują się w rozporządzeniu, o którym mowa w art. 27 ust.  10 ustawy o odpadach. Jak wskazał resort klimatu, odpady o kodzie 16 01 03, czyli zużyte opony, nie zostały wymienione w tym rozporządzeniu. Zgodnie więc z interpretacją MKiŚ, ani osoby fizyczne, ani jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami nie mogą zgodnie z prawem prowadzić odzysku tego rodzaju odpadów.

r e k l a m a

Odzysk na innych zasadach, czyli jak?

Przedsiębiorcy natomiast mogą prowadzić odzysk na ogólnych zasadach, co między innymi oznacza, że mają obowiązek uzyskać zezwolenie. Natomiast procedura uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów w postaci zużytych opon nie różni się od innych przypadków, w których konieczne jest uzyskanie zezwolenia.

Jednocześnie, powołując się na Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 11 maja 2015 r. w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami, resort zaznaczył, że przewiduje ono między innymi możliwość prowadzenia odzysku poza instalacją zużytych opon i wykorzystanie ich jako odbijaczy, na placach zabaw, boiskach, w ogródkach czy też właśnie do zabezpieczania pryzm kiszonkowych.

Rolnik czy przedsiębiorca? Kto może wykorzystywać opony do zabezpieczania pryzm?

Reasumując, z wyjaśnień przesłanych KRIR wynika, że opony mogą być wykorzystywane w ramach odzysku do zabezpieczenia pryzm z kiszonką, ale tylko przez przedsiębiorców. Na takie zaś ich przetwarzanie konieczne jest uzyskanie zezwolenia. Idąc tym tokiem rozumowania, żeby rolnicy mogli w ogóle wykorzystywać w swoim gospodarstwie zużyte opony, muszą być przedsiębiorcami. W naszym prawie nie ma zaś jednego wzorca określającego status rolnika jako przedsiębiorcy. Jeśli rolnik nie prowadzi gospodarstwa rolnego jedynie w celu zaspokajania potrzeb własnych i swojej rodziny, to w świetle Kodeksu cywilnego jest przedsiębiorcą. Odpowiadając KRIR, ministerstwo zaznaczyło, że jego wyjaśnienie nie stanowi wykładni prawa i nie jest wiążące dla organów administracji orzekających w sprawach indywidualnych. Skoro resort nie jest w stanie wydać jasnej interpretacji w tej, wydawałoby się, nieskomplikowanej sprawie i jednocześnie zaznacza, że obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne w tym zakresie, to coś tutaj nie gra!

Magdalena Szymańska
fot. A. Rutkowski

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Chińska spółka opóźniała płatności sadownikom z Polski. Nie uniknie kary!

W Sądzie Apelacyjnym zapadła decyzja, dotycząca ukarania chińskiej spółki Appol za opóźnianie wypłat dla polskich sadowników. Firma nie uniknie kary, a w sprawie zastosowano tzw. ustawę o przewadze kontraktowej. Czy to koniec wyzyskiwania sadowników? Ile zapłaci spółka Appol?    

czytaj więcej

Wapnowanie i nawożenie obornikiem - jaki odstęp w czasie należy zastosować?

Jaki odstęp w czasie należy zastosować w przypadku potrzeby wapnowania i konieczności zastosowania obornika?

czytaj więcej
Nowe technologie

Opona Goodyear w 90% wykonana z materiałów odnawialnych!

Marka planuje wyprodukować i wprowadzić w 2023 roku na rynek oponę zawierającą do 70% zrównoważonych materiałów, m.in. oleju sojowego, ryżu i żywicy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)