Czy rolnik musi być przedsiębiorcą, żeby mógł wykorzystać opony do pryzmy kiszonki?
Przepisy dotyczące wykorzystania opon przez rolników to niezły mętlik, ale się nie zmienią.
Opony zabezpieczają pryzmy kiszonki - tak jest od lat
Krajowa Rada zwróciła się do resortu, aby zniósł z rolników, którzy wykorzystują zużyte opony do zabezpieczenia pryzm z kiszonką, obowiązek uzyskiwania zezwolenia na przetwarzanie odpadów. Jest to bowiem bardzo skomplikowane i żmudne. Resort klimatu i środowiska, ustosunkowując się do pisma samorządowców, podkreślił, że osoby fizyczne, czyli także rolnicy i jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami, wykorzystujące odpady na potrzeby własne należą do kategorii podmiotów zwolnionych z obowiązku uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów. Mogą one jednak poddawać odzyskowi tylko takie rodzaje odpadów, jakie znajdują się w rozporządzeniu, o którym mowa w art. 27 ust. 10 ustawy o odpadach. Jak wskazał resort klimatu, odpady o kodzie 16 01 03, czyli zużyte opony, nie zostały wymienione w tym rozporządzeniu. Zgodnie więc z interpretacją MKiŚ, ani osoby fizyczne, ani jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami nie mogą zgodnie z prawem prowadzić odzysku tego rodzaju odpadów.
Odzysk na innych zasadach, czyli jak?
Przedsiębiorcy natomiast mogą prowadzić odzysk na ogólnych zasadach, co między innymi oznacza, że mają obowiązek uzyskać zezwolenie. Natomiast procedura uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów w postaci zużytych opon nie różni się od innych przypadków, w których konieczne jest uzyskanie zezwolenia.
Jednocześnie, powołując się na Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 11 maja 2015 r. w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami, resort zaznaczył, że przewiduje ono między innymi możliwość prowadzenia odzysku poza instalacją zużytych opon i wykorzystanie ich jako odbijaczy, na placach zabaw, boiskach, w ogródkach czy też właśnie do zabezpieczania pryzm kiszonkowych.
Rolnik czy przedsiębiorca? Kto może wykorzystywać opony do zabezpieczania pryzm?
Reasumując, z wyjaśnień przesłanych KRIR wynika, że opony mogą być wykorzystywane w ramach odzysku do zabezpieczenia pryzm z kiszonką, ale tylko przez przedsiębiorców. Na takie zaś ich przetwarzanie konieczne jest uzyskanie zezwolenia. Idąc tym tokiem rozumowania, żeby rolnicy mogli w ogóle wykorzystywać w swoim gospodarstwie zużyte opony, muszą być przedsiębiorcami. W naszym prawie nie ma zaś jednego wzorca określającego status rolnika jako przedsiębiorcy. Jeśli rolnik nie prowadzi gospodarstwa rolnego jedynie w celu zaspokajania potrzeb własnych i swojej rodziny, to w świetle Kodeksu cywilnego jest przedsiębiorcą. Odpowiadając KRIR, ministerstwo zaznaczyło, że jego wyjaśnienie nie stanowi wykładni prawa i nie jest wiążące dla organów administracji orzekających w sprawach indywidualnych. Skoro resort nie jest w stanie wydać jasnej interpretacji w tej, wydawałoby się, nieskomplikowanej sprawie i jednocześnie zaznacza, że obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne w tym zakresie, to coś tutaj nie gra!
Magdalena Szymańska
fot. A. Rutkowski
Magdalena Szymańska
Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki
Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych
Najważniejsze tematy