Czy polskie rolnictwo zyskuje czy traci na obecności w UE?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy polskie rolnictwo zyskuje czy traci na obecności w UE?

05.12.2021autor: Magdalena Szymańska

Od maja 2004 roku Polska jest członkiem Wspólnoty Europejskiej. Przez te lata z unijnych środków korzystali wszyscy, w tym również rolnicy. Czy im się opłacało wejście Polski do UE i jak prezentuje się przyszłość dla rolników w nowej perspektywie unijnej?

66 mld euro na Wspólną Politykę Rolną

Od wejścia Polski do Unii Europejskiej, czyli od maja 2004 roku, do września br. z unijnego budżetu trafiło do Polski 208,7 mld euro. Tak wynika z informacji naszego resortu finansów. Prawie 32% z tej kwoty, czyli 66 mld euro, zasiliło budżet na Wspólną Politykę Rolną. Z tej kwoty:

  • 41,4 mld euro (tj. około 63%) przeznaczono na wypłatę dopłat bezpośrednich,
  • 21,6 mld euro (32,7%) na PROW,
  • 1,8 mld euro na instrumenty rynkowe.
r e k l a m a

Straciliśmy czy zyskaliśmy na cżłonkostwie w UE?

Polska w tym okresie wpłaciła do budżetu unijnego 67,4 mld euro. Bilans jest prosty: na członkostwie w UE zyskaliśmy 141,3 mld euro. Są to dane zaprezentowane przez prof. Jerzego Plewę podczas VI Forum Rolniczego w Poznaniu.

Ile rolnicy otrzymają z Unii w nowej perspektywie na lata 2021-2027?

W nowej perspektywie finansowej, tj. od 2021 do 2027 roku, w ramach dopłat bezpośrednich z unijnego budżetu do polskich rolników trafi 21,6 mld euro. PROW zostanie zasilony kwotą 9,5 mld zł. Są to kwoty mniejsze, niż nasi rolnicy otrzymali z Unii na finansowanie WPR 2014–2020.

Budżet na WPR w latach 2021–2022 mógłby być zasilony dodatkowo kwotą w wysokości 945 mln euro z Funduszy Odbudowy. Jak dotąd Bruksela nie zatwierdziła jednak naszego Krajowego Planu Odbudowy, ponieważ Polska nie spełnia wszystkich warunków określonych w rozporządzeniu w sprawie Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. W podobnej sytuacji są Węgry.

Fundusz Odbudowy jest odpowiedzią UE na nowe zagrożenia i wyzwania, jakie spowodowała pandemia koronowirusa.

Magdalena Szymańska
fot. I. Oleszczyński

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Czego oczekuje AgroUnia od ministra Kowalczyka?

W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie nowego ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka z Michałem Kołodziejczakiem. Głównym tematem rozmów będzie dramatyczna sytuacja na rynku trzody chlewnej. Agro Unia daje nowemu ministrowi kilka tygodni, aby przekonać się czy nadaje się na to stanowisko.   

czytaj więcej
Aktualności

„Kraj chorych cen”: AgroUnia blokuje zakłady nawozowe Anwil

Już od rana rolnicy z AgroUnii blokują zakłady nawozowe we Włocławku. Jakie są postulaty protestujących? Co na to spółka Anwil? 

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)